Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

НОВО ДЕЛО
Надбягването към 7400 евро
Централен орган на българския зрял капитализъм
Графиня Елза фон Алтендорф

Наближава сезонът на Европарламента, т.е. изборите за висшия общоевропейски орган. Нашите партии вече се скараха как да гласуват 1:2,1:1,2:1. Аргументацията им е загрижеността за вашето време и пари. Нещата са обратните - те са изплашени за своите пари.

Вътре в партиите започна свирепа битка кои да бъдат издигнати за пратеници в този най-виртуален парламент на света, т.е. кои имат шанс да уловят големите заплати и сладкото нищонеправене.

Това е и причината за тяхната загриженост, как да бъдат проведени изборите. Ето защо сме категорично против да си губите времето и да гласувате за европарламента. Това е загубена работа. В буквалния смисъл.

Преди всичко работата в Европарламента не е никаква работа. Достатъчно е да погледнете пленарните зали, за да се убедите, че там е винаги празно. Но на онези, които ще ги изпратите там ще плащате огромни пари. Месечната им заплата е 7400 евро, плюс участието в комисиите и за пътуване. Тук възможностите за измами са огромни. И те се използват.

За едни Европарламентът е трамплин за бъдеща кариера. Други са изпращани там за наказание - като лоши министри, некадърни политици, откровени бандити или малоумници.

Както можеше да се очаква, броят на българските мераклии за Европарламента расте право пропорционално на ръста на заплатите. Досега българският европарламентарист получаваше толкова, колкото българските, т.е. около 1500 лева. Но от юли 2009 г. всички депутати в Европарламента ще получават поравно - и онези от богатия Запад и онези от бедния Изток, в това число и от най-бедната България. Заплатите им ще са по 7400 месечно. Разбира се, те ще се плащат от вашия джоб.

Но те могат да спечелят допълнително и от разходите за пътувания. Само че Брюксел вече ще им плаща според реалното транспортно средство. По този начин те няма да могат да пътуват до Брюксел с велосипед, а да получават парите за първа самолетна класа. Няма да получават пари и за неучастие в работата на европарламентарните комисии. Досега депутатът само подписваше листата и отиваше да се забавлява в местните кръчми или публични домове. Въобще все повече европейци (75 процента) са убедени, че от тези безделници няма никаква полза. Могат само да предложат някаква поправка към бюджета, който се прави от европейската демокрация, но никога не посягат на своите пари.

По-ангажираните евродепутати предлагат резолюции. Например за правата на хомосексуалистите или за решителна борба със затоплянето или охлаждането на климата. Но така или иначе Европарламентът е много скъпа и ненужна институция. Ако се приеме обратното, няма нужда от националните парламенти.

Освен това, Европарламентът има две щаб-квартири: едната в Брюксел, другата в Страсбург, като последната струва на евроданъкоплатците 200 милиона евро годишно, без да се броят пътуванията и хотелите.

А колко преводачи са необходими, за да могат евродепутатите да разберат за какво говорят техните колеги. Добре, че и те говорят глупости. Заради това задължително българските пратеници трябва да знаят поне два езика - даже на смешното ниво, на което актуалният шеф Барозу знае английски.

Евроентусиастите твърдят, че съюзната бюрокрация е стражът на целостта на ЕС. Но президентът на Чехия Вацлав Клаус, който е актуален председател на ЕС, твърди, че същата тази бюрокрация е смъртна заплаха за демокрацията. С него са солидарни 99 на сто от европейците (останалият 1 процент са самите евродепутати и техните роднини, които също се хранят от вашата мизерия).

Нищо чудно, че в Европа нараства нова вълна като Пролетта на народите от 1848 г. Ще припомним, че това бяха първите радикални протести срещу ранния див капитализъм. През 1848 г. индустриализирането насочи капитала към търговската и банкерска класа, което доведе до срив на международното икономическо и политическа система. Днес нещата са по-различни, но само на пръв поглед. На втори - налице са всички предпоставки за нови обществени вълнения. И срещу онези, които месечно получават по 7400 евро, за да не правят нищо.

И у нас - по 15 000 лева

Най-големият скандал в сегашния парламент не беше забелязан. Става дума за наглостта и цинизма, с който депутатите на най-бедната страна в ЕС, т.е. България, изравниха заплатите си с онези, които ще бъдат в Европарламента. Това те направиха със закона за политическите партии, с който държавната субсидия стана 5%. Това означава, че всеки месец всеки депутат ще получава още 15 000 лв. извън заплатата си, което общо е 43 млн лв. годишно. Да не забравяме и внесеното от група идиоти предложение депутатската пенсия да стане 1500 лв. Но явно, че депутатите не са толкова прости, щом си изравниха заплатите с Европа. Иначе има опасност всички да заминат за Брюксел и да няма кой да ни управлява.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 167, April 2009
Дали infotainment е край на вестниците /2/
Дните на ежедневниците са преброени. Някои експерти изчислиха, че при сегашните читателски тенденции това ще стане до 20...
    Източна Европа пред взрив с трилиони "токсични активи"
Това от което най-много се страхувахме е на път да се сбъдне. Според достъпните данни - наши и на основни европейски и а...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com