Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Внимание, газът тръгва на изток
Проф. Иван Добрев

Едно важно газово събитие остана отново незабелязано у нас, въпреки че то наистина беше впечатляващо и ще има силно влияние не само върху глобалния газов пазар, но и въобще върху световната енергетика.

Истина е, че отдавна в Русия не бяха откривали такива заводи, по-скоро ги закриваха. Отдавна не бяха откривали заводи и толкова тържествено. В присъствието на президента Медведев и на премиера на Япония, беше открит заводът за производство на втечнен газ в рамките на проекта Сахалин-2. Такава беше и оценката - че откриването има и важно геополитическо значение и е призвано да демонстрира на света, че Русия може в условията на глобалната икономическа криза да открива нови направления в бизнеса и да диференцира износа на енергоносители. По-просто казано, газът ще става втечнен и ще се пренасочва от Европа към Азия, т.е. от Запад на Изток.

След втората газова война с Украйна и резките атаки срещу Русия от страна на ЕС Москва се нуждаеше от демонстрация на успехи в своята енергийна политика. Откриването на новата износна линия за втечнен газ нагледно демонстрира решимостта на Кремъл да разнообрази географски своя износ. Откриването на завода за втечнен газ на проекта Сахалин-2 беше такова събитие. След много години разговори Русия започна реално да насочва своите енергоресурси към източноазиатските потребители.

Това беше двоен пробив - на пазара на втечнения газ и излаз към пазара на азиатско-тихоокеанския район.

Сега Русия има реални перспективи да стане един от лидерите и на пазара на втечнения газ. В края на март "Газпром" одобри стратегия за производство и доставки на втечнен природен газ със сериозни намерения за инвестиции от 45-60 милиарда долара до 2030 г., като дотогава ще достигне производство на втечнен газ от 70-95 милиона тона, което се равнява на 105-145 милиарда кубометра газ и по този начин ще стане един от най-големите доставчици на втечнен газ в света. Това означава, че "Газпром" ще получава приходи, които са съпоставими с днешния доход от износа за газ по всички негови газопроводи.

От март 2009 г. "Газпром" излезе на пазара на втечнения газ. Мощността на сахалинския завод ще бъде 9,4 милиона тона (около 14,5 милиарда кубометра годишно). В момента това е най-мощният единичен такъв завод. Пълната мощност ще бъде достигната през 2009 г. След две години ще започне строителството на трета линия на завода с мощност около 7 милиона тона (10,5 милиарда кубометра годишно).

Единственият засега в Русия завод се намира в селището Пригородное на 15 км от пристанището Корсаков и беше построено в рамките на проекта Сахалин-2. Оператор на проекта е консорциумът Sakhalin Energy, като "Газпром" има 50 процента плюс 1 акция, Шел-Сахалин холдинг - 27,5 на сто, Мицуи-Сахалин холдинг - 12,5 на сто, Даймонд Газ Сахалин - 10 на сто (последните са учредени съответно от Mitsui и Mitsubishi).

Заводът за втечнен газ се състои от две технологични линии с мощност по 4,8 милиона тона всяка. В началото до пълна проектна мощност ще бъде изведена едната, а през 2009 г. постепенно ще бъде пусната и втората линия. В бъдеще, с трета и четвърта линии, мощността на Сахалин ще бъде удвоена.

Основният потребител на втечнения газ ще бъде Япония, която с тези доставки си осигурява 8 на сто от общия си внос на втечнен газ. В момента 98 на сто от бъдещото производство на Сахалин-2, вече е контрактувано от японските и корейски компании на дългосрочна основа. 65 на сто ще бъдат доставяни от 9 японски компании, а останалите обеми ще отидат в Южна Корея и САЩ.

Има и песимисти, които предричат трудна съдба на сахалинския втечнен газ в условията на кризата. Все по-често се говори за свръхпредлагане. Според оценките на Energy Intelligence през 2009-2019 г. тези мощности ще нараснат 1,5 пъти, а през 2013 г. ще се увеличат до 100 милиона тона годишно. Пикът на добавянето на нови мощности в краткосрочна перспектива ще бъде през 2010 г., когато ще влязат нови линии в Катар - за 47 милиона тона годишно, като допълнение към действащите вече линии за 30 милиона, Кувейт и Австралия. В условията на съкращаването на търсенето това може да доведе до свиване на пазарите и падане на цените.

От друга страна, заради екологичността на втечнения газ, гъвкавостта на логистиката и по-доброто съчетание "цена - производство на топлина", именно втечненият газ ще бъде най-търсеното гориво в близките години. Въпреки сегашното по-слабо потребление неговото глобално производство в близките години ще нарасне с 50 на сто. Заради това потребителите ще дадат предимство на този вид гориво. Според оценката на основни консултингови компании търсенето на втечнен газ ще расте минимум с 10 на сто годишно, т.е. с около 23 милиона тона (35 милиарда кубометра годишно). Експертите прогнозират и увеличение на общия обем на добив на втечнен газ от 145 милиона тона през 2005 г. до 370 милиона - през 2015 г. По този начин през 2015 г. доставките на втечнен газ ще възлизат на 31 на сто от общите доставки на газ в света, а към 2020 г. - и до 38 процента.

Колкото по-сериозно кризата покрива и сферата на световната енергетика, толкова по-актуален става изборът между тръбите и терминалите за втечнен газ. В средата на февруари 2009 г. среднодневният добив на "Газпром" падна с 13,8 на сто спрямо 2008 г. Общо в Русия добивът намаля с 10 процента. Износът на газ за Европа може да падне през 2009 г. до 170 милиарда кубометра - от 180 милиарда през 2008 г. (минус 4-5 процента). Средната цена на износния газ ще падне с 31,5 на сто (от 409 долара за 1000 кубометра до 280 долара).

Приходите на "Газпром" през 2009 г. могат да паднат от 104 милиарда долара от 134 милиарда през 2008 г., което е срив с 23 на сто. Това са мрачни перспективи за "Газпром", които бяха разгледани на извънредно заседание на Съвета на директорите в края на декември, на което обсъждаха нова финансова стратегия в условията на кризисните явления на световните финансови пазари.

Ясно е, че ревизията на инвестиционната програма на "Газпром" от 920 милиарда рубли е неизбежна. Въпросът е кога ще стане.

На първо място, което е важно за България и Европа, под въпрос се оказаха най-скъпите и политизирани проекти на "Газпром" - Северният и Южният поток, и Щокмановият залеж. Разработени в период на изключително благоприятна ценова конюнктура, тези проекти в голяма степен бяха предназначени за запазване и укрепване на позициите на "Газпром" на европейския газов пазар. Идеята за обхождане на нелоялните транзитни страни - преди всичко Украйна и Полша, и на санитарния кордон, налаган от САЩ и НАТО по пътя на газовите доставки в Европа усложни ситуацията с рентабилността на тези проекти. Неотдавна беше съобщено, че стойността на газопровода Южен поток ще нарасне. Това беше наистина впечатляващо, тъй като е по-висока от стойността на конкурентния и налаган от САЩ и ЕС газопровод "Набукко" и по-голяма от стойността на Сахалин-2, като в рамките на този проект са и усвояването на Пилтун-Астохското и Лунското месторождение, чиито запаси се оценяват на 150 милиона тона нефт и 500 милиарда кубометра газ. Дали това не беше първото сериозно предупреждение към страните, през които ще минава Южен поток ще разберем скоро.

Путин отправи и подобно предупреждение към страните, които пречат за строителството на Северен поток - че ако не постигнат консенсус, Русия ще построи на изходното си пристанище терминал за втечнен газ, което ще им излезе много по-евтино.

Кризата води към падане на цените на енергоресурсите и към съкращаване на инвестиционните бюджети. Преразглежда се енергийната политика на всички без изключение държави, което в близко време ще доведе до кардинални промени на енергийните пазари. Обнародваната през ноември 2008 г. нова енергийна стратегия на ЕС предполага намаляване на относителния дял на енергоресурсите с 20 на сто и съответно падане на вноса на газ, което предизвика в Москва силно раздразнение. Защо руснаците трябва да поемат високите разходи по новите газови инвестиции, щом като Европа не може да поеме нарастващите обеми?

Проектите за втечнен газ ще позволят на Русия с по-малки разходи да осигури присъствието си на газовия пазар, независимо от капризите на купувачите и транзитьорите. Русия иска да запази лидерска роля в глобалната газова организация и да стои на "двата крака", с присъствие в двата сектора на газовия пазар.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 167, April 2009
Гигантски залеж в Бразилия
Последните проучвания потвърдиха, че в континенталния шелф на Бразилия се крият колосални залежи от нефт. Най-голямата б...
    Последните оръжия на Третия Рим
От началото на 90-те години до началото на XXI век Русия преживя катастрофа, от която още не се е оправила. Някога мощни...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com