Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата игра Русия-Иран-САЩ
Анализ на "Строго секретно"

Април може да се окаже решаващ за бъдещето на отношенията в триъгълника Русия-Иран-САЩ. На срещата на Хилъри Клинтън и Сергей Лавров в Женева пролича намерението на Вашингтон да обвързва руско-американските отношения със "странични" въпроси, сред които е и Иран.

Ситуацията е сложна. Ясно е, че новата администрация във Вашингтон се опитва да реши собствените си задачи спрямо Иран като ги пренесе в триъгълника Русия-Иран-САЩ и стовари отговорността върху Москва. Намеците за обвързване на проблема за ПРО в Полша и Чехия с иранската ядрена програма обаче бяха веднага отхвърлени от Москва. Не е ли това опит на Белия дом да "разведе" Москва и Техеран, като им пробута поредната "умряла котка". САЩ се опитват да принудят Русия да окаже натиск върху Иран под претекста, че окончателното решение на разполагането на ПРО в Източна Европа ще зависи от действията на Иран спрямо неговата ядрена програма. Това се съпровожда от напълно нови реверанси на Вашингтон към Техеран.

Какво се крие зад тези информационни проблясъци? Дали новакът Обама, за разлика от своя предшественик Буш, е настроен към диалог с Иран при условие, че Техеран прекрати своята ядрена програма. Но тогава веднага се появява въпросът защо Западът досега въобще не иска да забележи издиганата от Иран идея за безядрен Близък Изток. Защо планът за превръщането на този район в безядрена зона се игнорира въпреки идването на власт в Израел на радикалната политическа групировка начело с Бенямин Нетаняху, защо не се забелязва напредващата нестабилност в Афганистан и ядрен Пакистан и т.н.

На този фон на 15-17 февруари в Москва се състоя визита на министъра на отбраната на Иран Мостафа Наджар, която може да има особено значение за руско-иранското военнотехническо сътрудничество. Официалната цел на визитата на Наджар беше да разблокира доставката за Иран на зенитно-ракетните комплекси С-300, за която страните се бяха договорили по-рано и подписаха съответния договор. Визитата стана на фона на засилващия се многовекторен външнополитически курс на Техеран - посещението в Иран на бившия немски канцлер Герхард Шрьодер, при което се обсъждаха енергийните и търговско-икономическите отношения на Техеран с Берлин и Брюксел, визитата на представителна иранска делегация в окупирания от НАТО Кабул, визитата на министъра на външните работи на Иран в Баку, откриването в Северен Иран на генерално консулство на Казахстан и др.

Едновременно се появиха и сведения за интензифициране на преговорите между иранската национална нефтена компания и немската компания E.Оn, един от крупните газови търговци в Европа за съвместно участие в производството на втечнен газ и разработка на газови залежи, в това число Южен Парс. Ако се вземе предвид, че Южен Парс е един от приоритетните обекти на руско-иранското сътрудничество, може да се говори за дългосрочен енергиен алианс на Москва и Техеран с участието на ЕС, Турция и Армения - като транзитни държави, например за прокарването на Набукко, но не през Азербайджан и Грузия и с напълно ново съдържание.

Визитата на иранския министър на отбраната в Москва съвпадна със завършването на строежа на атомната електроцентрала Бушер, която се нуждае от сериозно прикритие от въздуха. Сега Иран с помощта на Русия, има намерение да осъществи втория етап от модернизирането на своите въоръжени сили. Първият беше през 90-те години, когато той се възстанови от дългогодишната война с Ирак. Тогава Русия достави на Техеран изтребителите Миг-29, Су-24, подводници, няколко дивизиона зенитно-ракетни комплекси, пусна монтажна линия за танковете Т-72 в Иран и др. В резултат Иран успя да задвижи собствено производство на ракети и торпеда.

Към втория етап на модернизирането Иран пристъпи след 2000 г., което включва създаването на система за прикритие от военните и промишлени обекти от удари от въздуха. През 2001 г. Техеран започна преговори за покупка на руски ПВО-средства. В края на 2005 г. беше подписан договор за доставка на Иран на руските зенитно-ракетни комплекси Тор-Б1 за 1 милиард долара. Той може едновременно да следи до 48 цели, летящи на височина от 20 до 6000 м в радиус от 1 до 12 км и да атакува едновременно две от тях. Освен това на Иран бяха обещани доставките на Печора-2А, които са дълбока модернизация на предишните комплекси С-125. Когато през 2006 г. Русия достави на Иран обещаните Тор-Б1 Вашингтон я обвини в нарушаване на международни договорености, в резултат на което през същата година Русия покри с мъгла доставките за Иран на комплексите С-300. Визитата на иранския министър в Москва беше опит да бъде решен този проблем. Пред Русия няма абсолютно никакви юридически прегради за военното сътрудничество с Иран. Тази страна не попада под никакви международни санкции. ООН не може да обвини Иран в нарушение на договора за неразпространение на ядреното оръжие. Техеран, за разлика от Израел, го е подписал. Вероятно Москва няма да бърза с доставките на С-300 за Иран, което може да е погрешно обвързване и ще роди опасността от повторение на провалилия се курс на Елцин в Близкия Изток.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 167, April 2009
Защо потопиха New Star
На 18 февруари в териториални води до пристанището Находка руски катери потопиха китайския кораб New Star. Последва дипл...
    Москва-Анкара: Рационални аргументи
През февруари турският президент Абдула Гюл посети Москва с най-важната през последните години визита. Двете страни подп...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com