'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Генезисът на човечеството
Документация "Строго секретно"
Шумерите - черноглавите. Това е народът, появил се в южна Месопотамия в средата на третото хилядолетие преди новата ера неизвестно откъде. Днес са наричани прародители на съвременната цивилизация, въпреки че до средата на XIX век никой не подозираше за тях.
Времето беше изтрило шумерите от историята и ако не бяха лингвистите, никога нямаше да узнаем за Шумер. Но именно те в края на XVIII век откриха клинообразните надписи в Персепол на сложен и забравен език. Един знак в него означава и сричка и цяла дума. Съгласните се появяват само в състава на сричката, но гласните могат да фигурират и като отделни знаци. През 1869 г. лингвистът Жюл Юперн заяви, че този език е ... шумерски. Значи трябва да съществува и шумерски народ. Но чак през 1889 г. определението шумерски беше прието повсеместно.
Странно е обаче, че шумерският език няма нито предшественици, нито наследници и че не е станал прародител на мощна езикова група като от него са останали само корените на няколкодесетки думи. Не е ясно откъде са дошли шумерите, но в съчетание с плодородната почва в руслото на реката Ефрат в края на III-то хилядолетие преди нашата ера, там са разцъфнали първите градове-държави на древен Шумер. Племената, населяващи Месопотамия, са живели от дълбока древност на острови сред блатата като са строили своите селища върху изкуствени земни насипи. Пресушавайки блатата те са създали най-древната система за изкуствено напояване. Но тогава се появяват и първите елементи на шумерската култура. Според черепите от погребенията им може да се определи, че шумерите не са били еднорасов етнос. Срещат се и кръглоглави и прословутите дългоглави, което може да е резултат на смесване с местното население. Днес може с увереност само да се твърди, че семитите Аккада и шумерите от Южна Месопотамия рязко са се отличавали както по външния облик, така и по езика.
С тяхната поява е станало и откритието на металите. Един от първите метали, известен в Месопотамия, е била медта, чието название се среща както в шумерския, така и в акадския език. Малко по-късно се е появил бронзът, който се е правел от сплав от мед и стомана, а сред това и с олово. В края на третото хилядолетие в Месопотамия е било известно и желязото, най-вероятно метеоритно.
Следващият период на шумерската култура е Урук - от мястото на най-важните разкопки. Керамичните съдове са правени на грънчарско колело. Появява се картинната писменост. Надписите са до 1500 картинни знака, от които постепенно е израснала и древношумерската писменост. След шумерите са останали огромни количества глинени клинописни таблички. Това е била първата бюрокрация в света със стопански записи и "списък на боговете". Но нашите знания са само интерпретация на клинописните източници, преписани или преведени от жреците на по-късни култури, например "Епоса за Гилгамеш". Трябва да се отчита, че повечето от текстовете са компилирани от няколко източници.
След Шумерия е останало онова, което са подхванали много други народи - религията. Главните божества на шумерския пантеон са били Ан (небето, мъжкото начало) и Ки (земята, женското начало). На "планината от небесата" Ан е заченал боговете Ануннаки. От този съюз се е родил и богът на въздуха Енлил. Има хипотеза, че в началото поддържането на света е било функция на Енки - богът на мъдростта и морето, но постепенно ръководно място сред боговете е заел Енлил.
В началото боговете са живели тежко, тъй като е трябвало всичко да правят сами. Заради това са създали хората, за да им помагат. Но според представите на шумерите Ан не се е намесвал в делата на хората. Заради това основната роля е минала към други богове, начело с Енлил. Но и той не е бил всесилен, тъй като върховната власт е принадлежала на съвета от 50 главни богове, сред които е имало и седем главни богове, решаващи "съдбата".
Въобще в Шумер боговете са били като хора. В техните взаимоотношения се срещат кавги и войни, любов, измама и гняв. Интересно е, че шумерският рай не е предназначен за хората. Това е обител на боговете, където са неизвестни печалта, старостта, болестта и смъртта. Единственият проблем, вълнуващ боговете е прясната вода. И в древния Египет концепцията за рая въобще не съществува. Шумерският ад - Кур, е мрачен подземен свят.
Един от крупните специалисти по Шумер професор Самуел Крамер, в своята книга "Историята започва в Шумер" изброява 39 предмета, на които шумерите са били първооткриватели - колелото, първите училища, първият парламент, първите историци, първата енциклопедия на земеделието, космогонията и космологията, първият сборник от пословици и афоризми, първите литературни дебати, първият образ на Ной, първият книжен каталог, първите сребърни пари, първите закони и социални реформи, първата медицина, първите опити за постигане на мир и хармония в обществото.
Шумерите са били превъзходни пътешественици и изследователи. Те са изобретили и първите кораби, като в някои случаи материалите за тях са били превозвани от 2000 км. Първата пещ за тухли също е била построена в Шумер. Такава технология е била използвана и за топенето на метали от руда.
Намерени са хиляди глинени таблици, съдържащи стотици астрономически термини. В някои от тях има математически формули и таблици, с които шумерите са могли да предвиждат слънчевите затъмнения, различните фази на Луната и траекторията на движението на планетите. Никой не знае по какъв начин са правили това и защо им е било нужно.
Всички знания на шумерите за движението на Слънцето и Земята са били обединени в създадения от тях първи календар в града Нипур през 3760 г. преди новата ера. Шумерите са броили 12 лунни месеца, съставени приблизително от 354 дни и след това са добавяли още 11 допълнителни дни, за да получават пълна слънчева година. Удивително е, че такава развита астрономическа наука съвсем не е била необходима на току-що родилото се общество. Въобще математиката на шумерите е имала геометрични корени и е била необикновена. За основа са взимали не 10, а 60. Позиционните числа са подреждани по следния начин - 1, 10, 60, 600, 3600, 36 000, 216 000, 2 160 000, 12 960 000. В много отношения тази система даже превъзхожда използваната от нас десетична система. На първо място числото 60 има десет прости делители, докато 100 има само седем. На второ място това е единствената система идеално подхождаща за геометрични изчисления, заради което продължава да се прилага например за делението на кръга на 360 градуса, на часа - на 60 секунди, на деня - на 24 часа, на годината - на 12 мекена.
Зодиакът също е изобретение на шумерите. Засега учените се отклоняват от отговора на неудобния въпрос по какъв начин шумерите, чиято цивилизация е продължила само 2000 години, са могли да фиксират цикъла на небесните движения, продължаващ цели 25 920 години. Не свидетелства ли това, че те са наследили астрономията от боговете Ануннаки.
...- Наркобароните „Ел Майо” и синът на „Ел Чапо” в затвора в САЩ
- Лех Валенса – доносникът „Болек“
- Ядрената война на Израел върви много отдавна. Предупреждавахме ви
- Голямата война на генерал де Гол
- Събитията в Полша пролетта на 1968 г.
- Какво се криеше зад „Пражката пролет“
Issue 167, April 2009 |
Защо свалиха полет 3407 На 12 февруари в САЩ стана самолетна катастрофа с полет 3407 на Continental Express. Загинаха всички пътуващи 50, заедно... ⇨ |
Странните факти за Луната Земята със сигурност има един от най-мистериозните спътници в Космоса. Събраната информация дава невероятен материал и р... ⇨ |