Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Вектори
Източна Европа - стресовият район
Икономически анализ на "Строго секретно"

В Чехия фалират заводи за стъкло и кристал, автомобилостроителните фабрики ограничават производството си. В Словакия расте безработицата, като в някои райони е над 30 на сто. Най-лошо е в Унгария, където кризата започна още през лятото на 2008 г., когато чехите и словаците още не бяха чули за нея. В Полша злотата се срина, балтийските републики са фалирали. Същото се отнася за Румъния, която тегли кредит от 20 милиарда евро.

Отгоре на всичко премиерът на Чехия, която е актуалният председател на ЕС, Мирек Тополанек, подаде оставка, т.е. няма кой да прокарва проваления вече в Ирландия Лисабонски договор и да съгласува кризисните планове. Преди да си отиде Тополанек призова ЕС да се сплоти срещу антикризисната политика на САЩ.

Дойде и срещата на високо равнище в Брюксел в края на март, която вместо да тушира противоречията само ги задълбочи. Германия и Франция блокираха британския антикризисен план, т.е. предлагания от Гордън Браун пакет за съкращаване на данъците и увеличаване на държавната поддръжка за икономическия сектор. Договореностите се състояха в недоговарянето на мерки за стимулиране на икономиката. Страните от ЕС имат намерение да оценят ефективността на пуснатите вече програми преди да дадат нови средства за борба с кризата, което също показва дълбокото разцепление на ЕС на две части - стара и нова Европа, и потвърждава за пореден път, че разширението на блока на Изток беше политическа, а не икономическа крачка.

Преди да подаде оставка Тополанек изведнъж стана прекалено откровен - "САЩ повтарят грешките си от 30-те години, в това число мащабни проекти за стимулиране, протекционистични тенденции, кампанията "купувай само американско" и т.н. Тези техни крачки са пътят към ада."

Тополанек избра за тези думи най-подходящия момент, няколко дни преди срещата на Г-20, която също е грандиозен глобален провал (виж стр. 8-9).

Според водещи европейски икономисти САЩ се нуждаят от ликвидност, т.е. от свежи пари, за да финансират всички свои действия и ще балансират всичко това с продажбата на облигации, т.е. това ще подкопае ликвидността на световния финансов пазар. По този начин ще бъде разрушен капиталът на банките, и Европа, а след това и целият свят ще затъне в огромна дългова яма.

И отново се появява въпросът за съдбата на еврото, което досега потвърди, че е добра валута за добри времена. Но какво ще стане с него в кризата? В Брюксел се готвят и за лоши варианти.

Еврото стана европейска валута точно преди 10 години. Но 10 години по-късно нямаше тържества за кръглата годишнина, която съвпадна с началото на рецесията в еврозоната, най-мощната от появата на евровалутата и най-сериозната въобще от 50 години, когато няколко западноевропейски страни създадоха общия пазар. В последните 3 месеца на 2008 г. брутният продукт на еврозоната падна с 1,5 на сто. Резултатът беше още по-слаб през първите три месеца на 2009 г. През януари 2009 г. промишленото производство в Германия падна със 7,5 на сто.

Няколко държави от ЕС се нуждаят от спешна помощ, за да подобрят публичните финанси, надути от дофинансирането на банките и стимулирането на потреблението. Начело са Гърция и Ирландия, след това Португалия, Италия, Австрия и Испания. Ако еврозоната трябва да се удържи, най-силните - Германия, Франция и Холандия, ще доплащат отново.

Въпросът при какви обстоятелства би могла да се разпадне еврозоната, досега беше интелектуална забава. Сега той става реален проблем за инвеститорите от целия свят, въпреки че е преувеличен. Централните банки в Азия и Близкия Изток бягат от долара към еврото. Това беше потвърдено и от Централната европейска банка. Но въпреки че в края на 2008 г. настъпи скок на емисията на облигации в евро, те почти не бяха купувани от инвеститори извън еврозоната. Следователно, еврото е силно, но отслабва. За негов късмет американският долар е с пъти по-слаб. Заради това, въпреки напрежението в еврозоната, икономистите поне засега не виждат сериозни рискове за нейното бързо разпадане.

Последният доклад на Moody’s представи четири повода, заради които еврото ще оцелее:

  1. Европейската централна банка има вече ниски лихви и няма възможност за получаване на по-ниски лихви извън еврозоната.
  2. Държавите, отказващи се от еврото, ще пострадат в перспектива заради високите лихви.
  3. Общата валута дава на по-малките държави защита пред глобалните спекуланти.
  4. Няма механизъм за излизане от еврозоната. Приемането на еврото е просто, но отказът от него ще унищожи всяко правителство или по-малка държава.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 168, May-Jun 2009
Монополистът ЧЕЗ посегна и на словото
До:Г-жа Меглена Кунева - еврокомисарГ-жа Миглена Тачева - министър на правосъдиетоГ-н Борис Велчев - главен прокурорГ-н ...
    Спасителният пакет
Общ еврозаемНякои страни излязоха в предложение в бъдеще страните от еврозоната да не предприемат индивидуални действия ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com