Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

САЩ с нова тактика
Израел готви война
Васил Иванов

Налице са сигнали за нова тактика на администрацията на САЩ към Сирия и Иран, което поставя въпроса, какво ще прави Израел.

Жестовете на Обама към Иран са част от новата сцена. Те не съдържат нищо конкретно и явно с тях се печели време. Несъмнени са и опитите на САЩ да привлекат Сирия, за да могат да изолират Иран. Тук важна роля играе турският премиер Реджеп Ердоган, който се опитва да изпълнява посреднически функции между Обама и сирийския президент Башир Асад. Обама протегна ръка от Анкара към Сирия като това беше сигнал към Израел да подкрепи посредническата роля на Турция в преговорите с Дамаск, започнати от Ехуд Олмерт. Преди това Вашингтон се опита да убеди Израел да се съгласи с прекратяването на огъня с Хамас в Газа. Това ще даде възможност на сирийския президент Асад да възобнови мирните преговори с Израел без да загуби своя авторитет в арабския свят. Може да става дума и за връщане на Голанските възвишения като част от по-широката стратегия на Вашингтон в Близкия Изток, целяща ограничаване на влиянието на Иран. Асад от своя страна в интервю за италинаските медии заяви, че 80 на сто от американските и сирийски позиции съвпадат, което може да означава, че той е приел предложенията на Обама за размразяване на отношенията между Дамаск и Вашингтон. Ако е така, за Сирия подобна крачка ще означава определени геополитически отстъпки.

Не трябва да се забравя, че в края на 2008 г. САЩ демонстративно нанесоха удар по територията на Сирия в района на границата с Ирак. На този фон желанието на Асад към подобряване на отношенията с Вашингтон едва ли ще добави на сирийското ръководство популярност в арабския свят. Дамаск вероятно е направил избор за възобновяване на преговорите с Израел. Но дойдоха последните избори в тази страна с идването на власт на десните партии, което означава, че Сирия може да забрави за връщането на Голан за неопределен срок. САЩ са заинтересовани в прекъсването на оста Техеран-Дамаск. Дали ще успеят не е ясно. И жестовете на Обама към Иран за "ново начало" могат да се окажат политически театър. Засега Техеран иска САЩ фундаментално да променят своето отношение, да вдигнат санкциите и да ограничат подкрепата за Израел.

Междувременно обаче, се случи инцидента на територията на Судан, който реално постави Израел в положение на война с Иран и Судан.

През януари-февруари на територията на Судан беше разгромен "ирански конвой", който возел оръжие за сектора Газа. Според израелски източници Тел Авив е използвал безпилотни самолети, които са нанесли удари по ирански автоколони в края на януари и началото на февруари в пустинен район на Судан, недалеч от Порт Судан, като ракетите, които Техеран се е опитвал да достави на Хамас в ивицата Газа, са били "Фаджар-3" с радиус 40 мили, достатъчни за удар по Тел Авив или Димона. Но с помощта на безпилотни летателни апарати Израел е атакувал две автоколони на 27 януари и 11 февруари. Камионите, возещи ракети, са били унищожени.

Нападението е било осъществено с неголемите безпилотни самолети "Хермес-450", които са били съпровождани от големия безпилотен "Ейтан" с размах на крилете 33,5 метра, т.е. колкото "Боинг-737".

Последваха обаче съобщения за атаката, различаващи се от израелската версия. Атаката срещу конвоите в Судан е била осъществена от израелски бомбардировачи F-16 и изтребители F-15. Ролята на безпилотните самолети е била да заснемат останките от колоната и да изпратят снимките обратно за проверка на ефективността на удара. След това израелските самолети са извършили нова атака. Те са били презаредени във въздуха и са прелетели 1750 мили от Израел до Судан и обратно. Разстоянието от Израел до обекта в Натанз (Иран) за обогатяването на уран е 900 мили в едната посока. Това може да означава, че Израел отново е тренирал атака срещу Иран, но срещу цели в Судан.

Прави впечатление и нещо друго. В новото израелско правителство на Нетаняху, Ехуд Барак отново е министър на отбраната. Барак някога ръководеше Сайерет Маткал, специалните части на Израел, като Нетаняху е служил при него.

Друг ветеран от тази военна единица е Моше Яалон. Той също е в кабинета на Нетаняху. Барак беше министър на отбраната в предишното правителство на Олмерт и именно той е командвал през януари и февруари атаките в Судан.

На този фон закономерно дойде и изявлението на Нетаняху, че ако Западът не спре Иран, това ще направи Израел, т.е. на дневен ред отново е сценарият с израелски удар срещу Иран или с някаква фалшива операция, или директно срещу някой от иранските ядрени обекти.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 168, May-Jun 2009
Новият "Сатана" е РС-24
Новата междуконтинентална балистична ракета със стратегическо назначение, която трябва да замени прословутата "Сатана", ...
    Как войната стана "Афган-Пак"
Време е войната на САЩ и НАТО в Централна и Южна Азия да престане да бъде наричана афганистанска. САЩ превръщат операция...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com