Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Какво се случи с "Хартфорд"

На 20 март в Ормузкия пролив, недалеч от Иран, стана сблъсък между американската атомна подводница "Хартфорд" и американския десантен кораб "Ню Орлийнс". Представителите на Пети флот на САЩ съобщиха, че стълкновението е станало през нощта, когато подводницата е била под водата, че ядрената й установка не е повредена, но е бил пробит горивният бак на "Ню Орлийнс". По време на сблъсъка подводницата и десантният кораб са се движели в едно направление, към входа на Персийския залив. Как са могли да се сблъскат бойни единици от един флот, изпълнявайки съвместна задача, ръководени от един център?

Теоретически причината може да е загуба на бдителност от вахтената служба на подводницата, която не е забелязала десантния кораб. Друга причина - американците вече толкова плътно са обкръжили Иран с разузнавателни и бойни средства, че те започват да се блъскат.

Но причината може да е много по-прозаична. Най-вероятно подводницата "Хартфорд" се е криела под дъното на десантния кораб, за да проникне тайно в Персийския залив. Този тактически ход се използва много често. Първи го използваха преди години съветските подводници, които преминаваха през Босфора и Дарданелите и незабелязано за НАТО се появяваха в Средиземно море като се криеха под дъното на съветски танкери или търговски кораби. Разбира се, такава маневра изисква високо майсторство и от двата екипажа. Видимо, при американците то не е било достатъчно.

Но защо е трябвало "Хартфорд" да се промъква тайно в Персийския залив. Подводниците от този тип са въоръжени с крилати ракети. "Томахаук", който във варианта за атака на бреговите обекти имат далечина 2500 км и могат да бъдат въоръжени и с ядрени бойни глави.

Съдейки по всичко, подводницата е излизала в района, разгръщайки се за удар. И най-вероятно не само тя се е опитвала да заеме стартова позиция близко до Иран. Вероятно американците продължават да го държат под ракетен прицел, независимо от декларациите за "ново начало".

Подводницата "Хартфорд" е подобен вариант на типа "Лос Анжелис". Това са многоцелеви подводници, предназначени за борба с подводните и надводни кораби на противника, за разузнавателни действия, специални операции, прехвърляне на спецподразделения, нанасяне на удари, миниране, спасителни операции. Оборудвани са с 12 вертикални установки за крилати ракети "Томахаук" във вариант за атака на наземни и надводни цели. Ракетата във вариант за атака на брегови обекти има далечина 2500 км, като може да е въоръжена и с атомна бойна част.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 168, May-Jun 2009
Връзката Ватикана-Пентагона-ЦРУ
Докато беше в Ню Йорк през пролетта на 2008 г., папа БенедиктXVI посети и офиса на неговата организация Opus Dei, в тяхн...
    Google - глобалният шпионин /2/
Популярната интернетна търсачка Google привлича вниманието на специалисти и медии. Дали най-новите й услуги не са октопо...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com