Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Втората Велика депресия
Ще бъде още по-велика от Първата
Икономически анализ на "Строго секретно"

Историята не обича да се повтаря. Но за съжаление сегашната рецесия, в която се намира цялата световна икономика, прилича на така наречената Велика Депресия отпреди 80 години, т.е. от 1929 г.

Тогавашната имаше почти същите причини като сегашната. По-лошото е, че сегашната се задълбочава много по-бързо от 1929 г. Реалната ситуация няма нищо общо с онова, което говорят политиците, икономистите и банкерите.

Ще илюстрираме този анализ с няколко важни графики - "две кризи - две депресии". Те показват по колко стръмна плоскост се свлича днешната икономика, по-стръмна, отколкото преди 80 години. Ситуацията е толкова лоша, колкото и по времето на Великата депресия. Даже по-лоша.

Виждаме, че така нареченото оживление на западните борси няма покритие в графиките. Светът вече се намира в депресия поне толкова голяма, колкото тогавашната и онова, което ни очаква, може да бъде още по-страшно.

Ако се вземе за начало на кризата април 2008 г., когато промишленото производство на света достигна апогей от този момент, то се срива толкова бързо, колкото в началото на Великата Депресия. Тогава процесът започна през юни 1929 г. в тогавашния апогей на промишленото производство. Но във Франция и Италия днес то спада много по-бързо, отколкото тогава, същото се отнася и за САЩ, Германия и Англия, повтарят абсолютно същия тренд като през 30-те години.

Концентрирането само върху САЩ дава фалшива картина. Сегашната Велика Депресия, както и тогава, е глобално явление, тъй като се дължи на самата система на Запада. През 30-те години в международен мащаб тя се ускоряваше от световната търговия, цените на суровините и движението на капиталите. Същото се отнася и за сегашната. През последните месеци световната търговия се срина по-бързо, отколкото преди 80 години. Износът на Германия е с 22 на сто по-малък, отколкото преди една година, а на Япония - с 54 на сто. Даже Китай, който е най-големият износител, намали експорта си с 25 на сто.

И на пазара на акциите сривът през последните 14 месеца е по-голям, отколкото между юни 1929 г. и август 1930 г. Стойността на компаниите на световните борси падна с 40 на сто. Преди 80 години крахът на финансовите пазари завърши чак след три години. До 8 юли 1932 г. най-популярният американски борсов индекс Dow Jones падна с 90 на сто. И след това цели 25 години не можа да се върне до предишните равнища. Както тогава, така и сега преди кризата настъпи период на диво спекулиране. Преди 80 години всеки, който имаше поне малко спестени пари опитваше щастието си на борсите. Политиците и медиите им обещаваха началото на ерата на всеобщо благоденствие. Лъжеха. На 24 октомври 1929 г. спекулативният борсов балон се спука.

И сега американските медии са пълни с бодри предположения, че най-лошото е останало назад, че започва излизането от рецесията. Целта е да се създаде чувство в американците да започнат отново да теглят кредити и да навиват потреблението, което е двигател на американската икономика.

Трябва ли да се вярва на бодрите рапорти, че пикът на световната криза е отминал? Не. Нито една от фундаменталните причини не е отстранена. Продължението следва.

Да се спрем на някои от тях.

Една от основните причини е фактът, че в света има колосално количество излишна парична маса, преди всичко доларова, което се дължи на факта, че единственото производство, което сега работи в САЩ е печатането на долари. Те са със стотици пъти повече, отколкото са необходими за обслужването на секторите на реалното производство и услугите. Дали тази маса намалява? Напротив. Продължава да расте главоломно, тъй като САЩ извършиха най-мащабната емисия на долари, за да спасяват своята икономика. Доларовата лавина е надвиснала и всеки момент може да тръгне.

САЩ не правят нищо за ликвидиране на дефицита на платежния баланс и както преди харчат повече, отколкото изкарват, покривайки разликата с печатане на долари.

Продължава да съществува и проблемът с астрономическия дълг на САЩ, надминаващ 60 трилиона долара. Рекорден е и дефицитът на американския федерален бюджет. Към това се добавят и дефицитите на бюджетите на отделните щати. Значи, дълговият проблем продължава да е бомбата, която всеки момент може да взриви цялата световна икономика.

В САЩ банковата система вече не създава печалби и се храни от държавни помощи. Това е още по-лошо, тъй като няма никакъв технологичен скок напред на Запада, който да позволи на САЩ да създават нови пазари и предприятия, каквито преди години станаха Интернет или мобилната телефония. При липсата на такива отрасли американските банки няма от какво да правят печалби. И кризата във финансовата сфера ще продължава. Може ясно да се каже, че след известно затишие през последните седмици, продължението на системната глобална криза е неизбежно. Реалностите не могат да бъдат заменени със заклинания.

Отдавна говорим, че тази криза е системна, т.е. криза на системата и от нея не съществува конюнктурен изход. От системната криза няма изход в сегашните нейни системни координати. Ако те не бъдат променени кризата няма да завърши никога. Тя може да завърши само с пълно трансформиране на системата. И от нея ще излезе само онзи, който успее да трансформира системата си, т.е. да избяга от принципите на работата на съвременната глобална американска икономика, която е във фаза на системна криза.

Изчакването на кризата също е невъзможно. Защото става дума за фундаменталните причини за кризата, т.е. по-просто казано, докато САЩ не престанат да печатат празни долари и не отпишат празните си баланси.

Но парите се печатат в огромни мащаби, а балансите продължават да са без никакво покритие.

Глобалната икономика няма никакви перспективи в бъдеще. Катастрофата приближава. Тя даже още не е започнала. Тепърва предстои.

Ако се инжектира на един смъртно болен човек колосална доза наркотик, той няма да оздравее. Значи, необходими са радикални мерки със системен характер. По-просто казано - погребение на капитализма. То вече е започнало. Ковчегът го носят, музиката свири.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 171, August 2009
Файлът Купър - те отдавна са тук
Това, което следва е стенограмата на 45-минутната лекция, изнесена от Милтън Купър на 17 ноември 1989 г. в Лос Анжелис, ...
    Фронтовете на газовата война
Както се очакваше, изострянето на "газовата война" настъпи, когато в Европа газ се употребява най-малко, т.е. през лятот...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com