Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Какво представляват ядрените центрофуги

Този невзрачен стоманен цилиндър е ключовото звено на руската атомна индустрия. За него от няколко години се говори във връзка с ядрената програма на Иран. Изглежда доста семпло, но ако се знае неговото предназначение и технически характеристики се разбира защо тайната на неговото създаване и устройство най-напредналите държави охраняват като зеницата на окото. Защото става дума за газовата центрофуга за разделяне на изотопите на урана.

Принципът на действие е елементарен, като при млечен сепаратор. Тежкото, под въздействието на центробежната сила, се отделя от лекото. В какво тогава се крие уникалността и защо въобще трябва да се разпада уранът.

Природният уран, този, който лежи в земята, представлява коктейл от два изотопа - уран-238 и уран-235. Уран-238 е просто тежък метал със сив цвят. От него може да се направи артилерийски снаряд или ключодържател.

Но по-важно е какво може да се направи от уран-235. На първо място - атомна бомба, на второ място - гориво за АЕЦ.

И така стигаме до ключовия въпрос как да се разделят тези два практически идентични атома един от друг.

За да могат атомите на урана да бъдат включени в технологична верига уранът трябва да премине в газообразно състояние. Да се докара до кипене няма смисъл. Достатъчно е да се съедини уранът с флуор и да се получи хексафлурид на урана. Технологията на неговото получаване не е много сложна и скъпа, заради което той се обработва на мястото, където се добива самия уран. UF-6 е единственото леко газообразно съединение на урана. При нагряване над 53 градуса хексафлуоридът преминава от твърдо в газообразно състояние. След това го затварят в специални контейнери и го изпращат за обогатяване.

Ще припомним, че в самото начало на ядрената надпревара СССР и САЩ усвояваха идеята за дифузионното разпадане на урана чрез пропускането му през сито. "Малкият" изотоп 235 ще "прескочи", а "дебелият" изотоп 238 - ще остане. Да се приготви сито с нано-отвори за съветската промишленост през 1946 г. не беше много сложна задача. За получаване на "продукта", обогатен до концентрация в 90 процента с лек изотоп (такава концентрация е достатъчна за получаване на взривно вещество) е нужно да се създаде каскада от около 2000 такива степени. Проектираше се да се получават 70-100 г уран-235 на денонощие. Установката трябваше да се състои примерно от около 80-100 колони, във всяка ще бъдат монтирани по 20-25 степени. Подобна информация се съдържаше и в доклада на Берия до Сталин за подготовката на първия ядрен взрив в началото на лятото на 1949 г.

Сега си представете 2000 установки заради някакви 100 грама! И руснаците и американците започнаха да строят заводи, не просто заводи, а цели градове. И тези градове с тези дифузионни заводи се нуждаеха от толкова електричество, че до тях бяха строени цели електроцентрали. Така например строителството на първия в света газодифузионен завод за обогатяване на урана - К-25 в Оук Ридж, струваше 500 милиона долара, което за онова време беше огромна сума. Дължината на V-образното здание беше около 1,5 км.

В СССР първият етап на комбинат № 813 беше разчетен за сумарен пуск на 140 грама 92-93-процентов уран-235 на денонощие на две идентични по мощности каскади от 3100 степени. За това отделиха недостроеният авиационен завод в Невинск на 60 км от Свердловск. След това той се превърна в Свердловск - 44, а 813-я завод - в Уралски електрохимически завод, най-големият в света за разделително производство на уран. И въпреки че технологията за дифузионно разделяне беше с доста големи трудности, все пак идеята за усвояването на по-икономичен центрофужен процес не слизаше от дневния ред, защото с центрофуги енергопотреблението щеше да бъде намалено от 20 до 50 пъти.

Как е устроена центрофугата. Устроена е повече от елементарно и прилича на стара перална машина, работеща в режим центрофугиране-изсушаване. В херметичния кожух на машината има въртящ се ротор. В този ротор се подава газа UF-6. За сметка на центробежната сила, стотици пъти превишаваща гравитационното поле на Земята, газът започва да се разделя на "тежка" и "лека" фракция. Леките и тежки молекули започват да се групират в различни зони, но не в центъра и по периметъра, а горе и долу. В горната и долна част на цилиндъра има две неголеми тръбички-резервоари. В долната тръба попада обеднената смес, а в горната - сместа с голяма концентрация на атоми на уран-235. Тази смес попада в следващата центрофуга, и така нататък докато концентрацията на уран-235 не достигне исканите стойности. Веригата от центрофуги се нарича каскада.

Техническите особености са няколко. На първо място, скоростта на въртене в съвременните центрофуги достига 2000 оборота на секунда, което е 10 пъти по-бързо например от турбината на авиодвигател. И работи непрекъснато 30 години, тоест, сега се въртят центрофуги, които са били направени в СССР още по времето на Брежнев. СССР вече го няма, но те продължават да се въртят. Не е трудно да се изчисли, че за своя живот центрофугата извършва 2 трилиона оборота. Кой лагер ще издържи това. Никакъв. Защото там няма лагери. Самият ротор представлява обикновен цилиндър. Долу има твърда игла, опираща се на корундова пета, а горният край виси във вакуум, удържан от електромагнитното поле. Иглата също не е проста. Направена е от струна за роял, но закалена по много хитър начин. Не е трудно да си представим, че при такава бясна скорост на въртене самата центрофуга трябва да е свръх здрава.

В началото корпусите на роторите бяха метални, докато бяха заменени от въглеродни пластмаси. Леки и устойчиви те са идеален материал за въртящия се цилиндър.

Много хитро е направен и аварийният механизъм. Това е запорен клапан, няма датчици, детектори и електронни схеми. Има само самоварно кранче. Ако нещо не е наред, то просто се завърта и затваря входната магистрала. Едно наистина гениално в своята простота откритие.

Неотдавна беше прекратено действието на договора между Русия и САЩ "воу-ноу", (високообогатен-нискообогатен уран), който беше най-голямата сделка в областта на ядрената енергетика. Според условията на контракта руските атомни центрове преработиха 500 тона руски оръжеен уран (90 процента) в горивен (4 процента) за американските АЕЦ. Приходите за Русия възлизаха на 9 милиарда долара, което беше логичен изход на технологичния пробив на Русия в областта на изотопите. Благодарение на центрофугите Русия получи хиляди тонове относително евтин търговски продукт. Атомният отрасъл е един от малкото, в който Русия има безспорно първенство. Само чуждестранните поръчки до 2022 г. в портфейла на Росатом (без воу-ноу) възлизат на 70 милиарда долара.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 211, Dec. 2012
Двойниците на президента
След лавината от публикации в Русия и по света за здравето на Владимир Путин се появиха и някои спекулации дали той има ...
    4GW - технологията на войните на XXI век
Идеята за стратегията на войните от четвърто поколение - 4GW, започна да се обсъжда в Пентагона още в средата на втората...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com