Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Стевията вече стана и политика

Как да се изтегли захарта от пазара, без да се предизвика огромна промишлена и финансова катастрофа. Как ще завърши войната със захарта, която е най-опасната сладка отрова на нашето съвремие.

Най-новият раздел в историята на присъстващия навсякъде по света сладък бял прах написа Европейският парламент в началото на месец юли 2011 г., когато там бяха определени нови, още по-сурови правила за етикиране на хранителните продукти. Сега всеки производител е задължен да публикува на опаковката информация колко калории съдържа продуктът, колко наситени и ненаситени мазнини, колко захар, сол, белтъчини и въглеводороди. Данните трябва да се отнасят за 100 грама на дадения хранителен продукт. С дебели букви трябва да се информира за присъствието на субстанции, можещи да предизвикат алергия. Потребителите ще знаят за произхода - дали е слънчогледово или палмово олио, и за месата (това не се отнася за колбасарските продукти).

Но това все още е незадоволително. Потребителите, за да се ориентират в състава на продукта, ще трябва да си носят лупа и калкулатор. Европарламентът обаче отхвърли искането продуктите с голямо съдържание на захар и мазнини да бъдат опаковани в червено, а здравата храна - със зелено.

Това решение, наред с все по-широката световна кампания срещу захарта, показва, че сладкият бял прах от захарно цвекло и тръстика вече е политически проблем.

Гигантите на хранителната промишленост вече започват огромна информационна и рекламна кампания. Подготвят нов пазар за нов продукт - стевията.

Това използвано от векове от индианците растение, обединява в себе си две качества - има вкус на захар и не съдържа почти никакви калории. Целият хранителен отрасъл разчита на милиарди печалби.

Всъщност за стевията се знае отдавна. Индианците в граничните райони между Бразилия и Парагвай използват това растение с латинското наименование Stevia rebaudiana, като подсладител от столетия. Нейните листа са 30 пъти по-сладки от тръстиковата захар, а стъблото - 300 пъти. Поредната субстанция открита в растението - rebaudioyd А, е още по-сладка. И не съдържа въобще калории.

Другите подсладители, като присъстващият навсякъде аспартам, имат подобни качества, но са произвеждани изкуствено и също са вредни. В някои страни изкуствените подсладители бяха напълно забранени, заради вредни ефекти.

Стевията е натурална. За да се разбере защо това растение не е било отдавна въведено на пазара, трябва да се отговори на въпроса - кой щеше да спечели и загуби. Използването на растението в хранителната промишленост ще бъде от полза на потребителите. Загубите ще бъдат за захарната промишленост и за производителите на химически произвеждани хранителни продукти, тоест за гигантите, които печелят от производството на такива продукти като аспартам.

Стевията започна да се налага през 80-те години. Но в САЩ бързо "доказаха", че един от елементите на нейното стъбло има "канцерогенно действие". Не съобщиха обаче, че в изследванията участваха само представители на концерните, произвеждащи изкуствените подсладители.

Ситуацията в Азия обаче беше различна. В Япония това растение е масово използвано още от 70-те години и задоволява 40 процента от нуждите на захарния пазар. Сред японците няма епидемия от ракови заболявания.

Сега на Запад потреблението на аспартам и други подобни продукти рязко спада именно заради тяхната вредност. На това се дължи и растящият интерес към стевията.

През 2007 г. Кока-Кола регистрира 24 патента на продукти, съдържащи стевия. Съдружник е Cargill, гигантът в селскостопанския и хранителния отрасъл със 116 милиарда оборот през 2010 г.

Но преди това трябва да се подготви атаката срещу захарта, стевията трябва да бъде отглеждана в достатъчни количества. Cargill подписа договори с фермери в много райони на света, особено в Китай, и започва масово отглеждане на растението. В САЩ стевия е използвана в напитката Sprite Green.

Подходът на европейските институции е по-консервативен. През април 2011 г. Европейското управление за осигуреността на храните призна стевия за безопасна субстанция в неголеми количества. Растението обаче не беше определено с термина Novel Food (новаторска храна), но нейният екстракт като добавка към храната под названието Е-960, стигна вече до магазините. Междувременно, йогуртът подсладен със стевия, стигна до магазините във Франция и като естествен осладител след 20 години изследвания би могъл да бъде допуснат до продажба в останалите европейски страни.

Най-вероятно до 2-3 години ще се появи нов многомилиарден пазар.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 214, March 2013
Захарта - най-опасният наркотик за човечеството
В категорията на най-опасните храни на челно място беше добавена и захарта. Опасна е колкото алкохола и никотина, даже п...
    Какви бяха реалните причини за преврата срещу папа Бенедикт XVI
Доброволното оттегляне от папския престол на Бенедикт XVI не беше изненада. Изненадата по-скоро беше, че той избърза, з...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com