Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Атомните подводници - основен асиметричен отговор на Москва

В навечерието на 2013 г. в Русия беше пусната на вода поредната атомна ракетна подводница от клас 955 "Борей" с названието "Владимир Мономах". Нейното главно въоръжение са най-новите междуконтинентални ракети "Булава". Строителството на подводницата започна през 2006 г. и сега ще продължи във водата. В рамките на същия проект се строят и други атомни подводници "Юрий Долгоруки" и "Александър Невски".

През лятото на 2012 г. бяха разработени нови подводници от клас 995А. Започна и строителството на "Княз Владимир", която ще бъде пусната на вода през 2017 г.

Влязлата вече на въоръжение "Юрий Долгоруки" беше първата, при която руснаците се отказаха от гигантските размери на серията Акула и се върнаха към класическата схема.

Според първоначалните планове, основното въоръжение на "Юрий Долгоруки" трябваше да бъдат мощните твърдогоривни ракети "Барк", притежаващи нова система за инерционно спътниково насочване към целта, което увеличава точността на попадението. Но заради неудачните изпитания на тази ракета започна работата по създаване на нова ракета, известна като "Булава", която по своята точност и способности да преодолява противораектната отбрана на противника трябва да надмине американския аналог Trident II.

Както вече писахме, "Булава", според различни данни, ще може да носи от 6 до 10 ядрени бойни глави с индивидуално насочване, които имат възможност за маневра. Теглото на ракетата е 1150 кг с максимална далечина до 8000 км, които са достатъчни за поразяване на всички точки на територията на САЩ, с изключение на Калифорния и Флорида. При последния пуск ракетата преодоля 9100 км, тоест, покрива и тези райони.

Според плановете за модернизиране на подводния флот на Русия подводниците от клас "Борей" 955 ще бъдат един от 4-те типа, които ще влязат на въоръжение и ще носят до 20 ракети "Булава".

След трагедията с "Курск" подводниците от клас "Борей" ще имат изплуваща аварийна спасителна камера, която ще побира целия екипаж. Тази камера се намира в корпуса зад пусковите установки на ракетите. Освен това подводниците ще имат и пет спасителни плота.

Подводниците от клас "Борей" са с двукорпусна конструкция. Твърдият корпус е изпълнен от стомана с дебелина до 48 мм. Корпусът отвън е подсилен със специално гумено противохидроакустично покритие, като вероятно се използват и активни средства за снижаване на шума. Благодарение на това подводниците "Борей" притежават пет пъти по-малка шумност от проектите "Антей" или "Щука".

Предполага се, че далечината на тази подводница ще бъде по-голяма от американските подводници от типа "Вирджиния".

Подводниците "Борей" имат ядрен водо-воден реактор на топли неутрони ВМ-5 или аналогични с мощност от 190 мегавата.

Първите подводници от клас "Борей" ще носят по 16 ракети "Булава" с максимум бойни глави 160, а на проекта 955А тяхното количество ще бъде по 20, тоест 200 бойни глави. Освен ракетите, подводниците имат и друго въоръжение - торпедни апарати, ракети "Водопад", средства за хидроакустично противодействие и т.н.

Основните характеристики на подводницата са: екипаж - 107 души, от които 55 офицери, най-голяма дължина - 170 метра, широчина - 13,5 метра, водоизместимост под водата - 24 000 тона, над водата - 14 720 тона, скорост на подводния ход - 29 възела, на надводния ход - 15 възела, дълбочина - 480 метра, на работно потопяване - 400 метра, автономност на плаването - 90 денонощия.

Въпреки че подводницата "Юрий Долгоруки" беше готова още през 2012 г., ракетата "Булава" не беше готова и чак след последните 6 успешни изпитания през 2010-2011 г. тя беше въведена на въоръжение.

Започвайки от четвъртата подводница клас "Борей" ще бъдат въоръжени с 20 ракети. Това означава, че осем подводници от клас "Борей" ще носят повече от половината от планираните от Русия 1500 стратегически ядрени заряди. Дотогава руснаците ще използват девет подводници от клас "Делта". Шест подводници от проекта 667 "Делфин" са в състава на Северния флот, а три подводници от 667 "Калмар" са в състава на Тихоокеанския флот. Освен това на въоръжение е една гигантска подводница от проекта 941 "Тайфун" ("Акула"), която се използва и като изпитателен кораб за ракетите "Булава". Още две се намират в консервация.

Строят се и шест подводници от следващото поколение с крилати ракети от проекта 885 "Ясен". Строителството им ще завърши към 2020 г. Главната подводница "Северодвинск" вече влезе на въоръжение през 2010 г. с дължина 121 метра и водоизместимост 14 000 тона. "Северодвинск" има осем вертикални пускови шахти в кърмовата част на корпуса, всяка от които побира по 3-противокорабни крилати ракети "Оникс" или пет ракети "Клаб". Заслужава да се обърне внимание на формата на корпуса на "Борей". На пръв поглед изглежда, че противоречи на концепцията за снижаване на шумноста. Но ако се разгледа от гледна точка на хидроакустиката и хидроакустичната незабележимост става ясно, че новият дизайн на корпуса е успех на архитектурата на подводниците с ниско равнище на демаскиращи признаци. Въпреки че няма подробности и двата проекта "Борей" и "Ясен" са с усъвършенствана форма. За равнището на автоматизацията пък свидетелства фактът, че "Юрий Долгоруки" има екипаж от около 110 души, а "Северодвинск - 85", което е по-малко от американските аналози.

Продължава и строителството на подобрените варианти на многоцелеви подводници от по-ранните разработки от клас "Кило" проект 877/636. Кило се оказа много успешна износна подводница. В момента такива подводници са на въоръжение в Алжир, Китай, Индия, Иран, Полша и Румъния. Шест подводници от проекта 636 се строят за Виетнам. Това означава, че Русия ускорява строителството на подводници от висша класа, както и тяхната ракетна мощ като основен асиметричен отговор на американските самолетоносачни групировки, продължение на стратегията от времето на СССР.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 214, March 2013
Сирийската криза е подготовка за войната срещу Русия
Последната среща на световните лидери в Давос показа две основни неща - че това отново е напълно безполезно за световнат...
    Ситуацията в Сирия: затишие или буря
Конфликтът в Сирия, който започна през март 2011 г., е в прелом. Изходът от него може да е в две посоки - затишие, или р...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com