Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Войната в Близкия Изток
В Близкия Изток започват нови тектонични промени
11.2013

Едва ли някой е очаквал толкова радикална промяна в ситуацията в Близкия Изток след срещата на Г-20 в Петербург, на която беше съобщено за края на еднополюсния свят и за връщането му към многополюсно равновесие.

До този момент пътят беше дълъг. В икономиката той започна още през 70-те години, когато САЩ се отказаха от златния стандарт и наложиха долара като световна резервна валута.

В политиката този път започна с появата на Горбачов, с разгрома на СССР, кризата на САЩ и с прогреса на Китай.

Така че, ако не беше Сирия, щеше да бъде друга точка или друга война. Някои неща наистина са неизбежни.

От тук нататък ставащото в Близкия Изток и около него ще трябва да се анализира с други критерии, които още са неясни и условни.

На мен лично, когато наблюдавах пресконференцията на външния министър на Русия - Сергей Лавров, и на държавния секретар на САЩ - Джон Кери, в Швейцария, ми направи впечатление уплахата на Кери, който не чу превода на последните думи на Лавров и беше напрегнат до краен предел. Дали се страхуваше, че Лавров е казал нещо ново около сирийската криза. Но Лавров забеляза напрежението на Кери и му каза: "Всичко е наред, Джон". С една дума, ние сме сериозни играчи и няма да се лъжем.

В този случай, от руската страна наистина има "играч" с висша квалификация. Западът отдавна беше отвикнал да работи с такива хора, още от времето на грандиозното предателство на Горбачов и на безусловната капитулация на кликата на Елцин. На срещата в Петербург Путин и Обама, пред изумените глави на другите членове на Г-20, се оттеглиха в един ъгъл на залата и 30 минути разговаряха за нещо. Вероятно тогава беше уточнена и идеята за международния контрол на химическото оръжие, което е начало на колосални геополитически промени. Светът получи нов дневен ред.

Кои са първите признаци?

Определена беше датата за провеждането на международната конференция за сирийското регулиране "Женева-2" за 23 ноември. Въпреки че става дума за предварителни уговорки, все пак се говори за конкретни дати – значи принципните въпроси са решени и става дума за окончателната подготовка като датата ще бъде определена от генералния секретар на ООН. На "Женева-2" по-скоро няма да бъде взето окончателно решение и ще са необходими допълнителни срещи, ако, разбира се, страните не решат да завършат всичко от раз. Двата основни проблема са проблемът за договореностите и проблемът за гаранциите. Най-вероятно Асад не само ще остане президент, но ще се кандидатира и в изборите през 2014 г. Сирия трябва да остане единна. Автономията на кюрдите е решена фактически, въпреки че има проблеми със съгласието на Турция. Но войната вече не може да продължава. С това са съгласни всички с изключение на Саудитска Арабия. Ролята на сирийската "опозиция" ще бъде на статисти и едва ли ще им бъде предложено нещо сериозно.

Но най-важното в промените е започналият процес на нормализиране на отношенията между САЩ и Иран. Дали възелът САЩ-Иран ще бъде разплетен. Според официален ирански източник на преговорите на "шестицата" и Иран в Женева, "страните са стигнали до сериозни компромиси". "Надяваме се, че те ще станат нов етап в създаването на атмосфера на доверие" – заявиха и от Техеран. От своя страна Белият дом съобщи, че Иран е направил ново предложение "с равнище на сериозност и съдържателност, което не са виждали по-рано".

Досега страните никога не се бяха изказвали толкова оптимистично. Съдейки по скоростта, с която започна процесът на съгласуване и бързите срокове, определени за работата на експертите, САЩ и Иран са пълни с желание – до Нова година да решат всички принципни въпроси. В Иран новата финансова година започва в края на март и за Рохани ще бъде огромна политическа победа да я започне без санкции.

За САЩ договореностите с Иран са още по-важни. Финансовата им ситуация е плачевна, позицията на Обама е разклатена. През 2014 г. САЩ започват извеждането на войските си от Афганистан с перспективата талибаните да се върнат на власт. Създадената от САЩ и Израел Ал-Кайда е унищожавана в промишлени количества в Сирия. САЩ се оттеглят от конфликта в Сирия, като ще се опитат да участват с чужди ръце. Това е само малка част от голямата картина. Кризата около сирийското химическо оръжие изостри до краен предел отношенията на Обама и неговата администрация с Израел и Саудитска Арабия. Обама има всички основания да се тревожи тези две страни да не повторят провокацията с химическото оръжие, даже в по-голям мащаб. В този случай единствената тактика е настъплението и прихващането на инициативата. 3-6 месеца – това е "червената линия", която си поставя Обама за договорките по ядрената програма на Иран. Времето е малко, проблемите продължават да растат.

Един от тях е излизането на Ал-Кайда от контрола на САЩ и преминаването под командването на Саудитска Арабия. Това означава, че Обама в момента е срещу напълно неадекватния Риад. Иран става за него последният аргумент, който може да се противопостави на този триумвират от собствени ястреби, саудитските принцове и въоръжените ислямистки групировки, подкрепяни от Израел. Нещо повече, след отмяната на санкциите срещу Иран, Обама ще се опита да насочи към него инвестиции, за да го включи в нов газово-нефтен сценариой спрямо Бахрейн, Катар, Саудитска Арабия, Израел и Русия.

Очевидно е, че договореностите с Иран за САЩ са жизнено необходими поне там, където интересите им се пресичат. А къде се пресичат вече в общи линии е ясно.

Позицията на Катар е много сложна, почти колкото на Саудитска Арабия. В Сирия финансираните от Катар ислямисти търпят разгром. Заради това заслужава внимание телефонният разговор между емира на Катар Тамим и президента на Иран Рохани, който е преминал във "взаимно разбирателство". Всъщност отношенията между тези две страни са нормални, въпреки идеята-фикс на предишния емир на Катар да погълне целия газов залеж Южен Парс (Северен). Сегашният емир рязко променя стратегията на цялата политика на Катар и Иран заема в нея важно място. Развитието на инфраструктурата на втечнения газ и трудностите по европейското направление, фактическото закриване на американския пазар, принуждават Катар да търси нови пътища за износ на своя единствен продукт газа. Китай в това отношение е най-логичното и перспективно решение. И Иран, като съюзник на Китай, в това решение може да играе ключова роля.

Иран се опитва да реализира проекта на газопровода към Пакистан, но се сблъсква със сериозни финансови и технологични трудности при неговото прокарване. След завършването на строителството Иран ще бъде заинтересован в продължаване на тръбата към Китай и Индия. Но Пекин не се отнася твърде благосклонно към индийския маршрут.

Преориентирането на Катар към Китай и отказът от евростратегията ще свалят възраженията на Китай срещу индийското продължение на маршрута на пакистанския тръбопровод от Иран. За Катар тази стратегия също е удобна. Той насочва Иран към огромния индийски пазар и ликвидира иранската конкуренция по китайското направление. Да прокарва тръба през Хиндокуш Иран съвсем не бърза. Индия в този смисъл е по-изгоден маршрут. Възможно е Катар да поеме финансирането на тръбата от Иран към Пакистан. В такава обстановка Катар и Иран са заинтересовани в съгласуван подход в своята износна газова политика.

Русия също е заинтересована в насочването на газа от Южен Парс към Югоизточна Азия. Пакистан и Индия намаляват рисковете на европейския пазар за Газпром, като газът на Туркменистан продължава да е привързан към руския транзит.

Но засега газовата политика на всички крупни локални пазари продължава да се трансформира и да се говори за перспективи е още рано.

Втората причина, тласкаща емира Тамим към Иран, е усложнените отношения със Саудитска Арабия. След като бързо излезе от войната в Сирия, Тамим фактически насочи срещу себе си обвиненията на джихадистите в предателство на техните интереси. Катар е уахабистка монархия и е идеологически свързана със Саудитска Арабия. Заради това и вероятността от държавен преврат или покушение срещу Тамим е реално. Дружбата със САЩ е опасно нещо, освен това е неясна съдбата на Тамим, ако в САЩ дойдат на власт противниците на Обама. Иран в тази ситуация е естествен регионален съюзник на новия емир. Може да се каже, че на 10 октомври, заедно с хаджа, в мюсюлманския свят започна промяна на общия политически климат.

Споменатата среща на Г-20 в Петербург потвърди още веднъж, че световната политика се прави именно в Близкия Изток и понякога за негова смета. Натрупаното напрежение, довело до прага на ядрен конфликт, в момента върви към многопланов компромис, разрушаващ предишните баланси.

Балансът за САЩ става все по-нюансиран. Критиците на Обама го обвиняват, че е признал връщането на Русия в района като световна държава, позиция, която Горбачов сдаде на Буш в Малта през 1989 г. Но този път Обама успя да избегне войната за интереса на Израел, и САЩ за пръв път от много време се проявиха на Близкия Изток като отговорна държава. Но това е само стратегическа маневра на САЩ, допускайки засилване на влиянието на Москва в района, за да се съсредоточат към пребалансиране в зоната на АСЕАН и засилване на оръжейните доставки за Саудитска Арабия.

Германия от самото начало се отнасяше скептично към военния сценарий спрямо Сирия и реално не го подкрепи.

С трясък обаче се провали близкоизточната политика на Франция и лично на Оланд, който остана да виси "във въздуха" с издадените заповеди на своите въоръжени сили.

Лондон навреме успя да избегне участта на Париж с хитрата маневра на Камерън да иска разрешение от парламента, който не го подкрепи. Същата тактика избра и Обама.

Сложна е позицията на Израел. На пръв поглед Тел Авив печели от отказа на Сирия от химическото оръжие, но голямата опасност за Тел Авив е САЩ, Русия и Китай да не го "принудят към мир", тоест ядрено разоръжаване на Близкия Изток.

Още по-сложно е положението на турския лидер Ердоган. Той, както и кралят на Саудитска Арабия, заложи всичко на победата на братята-мюсюлмани в Сирия, но войната, в която искаше да постигне това, не се състоя. Акциите на "братята" в целия район паднаха, отстраниха ги от власт, забраниха ги в Египет, гонят ги по целия Близък Изток.

Не е изключено сега Ердоган да плати чековете, които ще му бъдат представени от кюрдите, алевитите, светското общество в самата Турция и т.н.

Що се касае до Башар Асад в Сирия той вече има време да унищожи джихадистите и никой няма да му пречи, дипломатическата партия в Женева обаче, ще бъде по-сложна. Но едва ли ще се стигне до изненади. Асад ще остане на власт и ще бъде преизбран през 2014 г.

Големият губещ е Саудитска Арабия. Тя вложи всичко в свалянето на Асад и финансирането на войната срещу Сирия, но претърпя съкрушително военнополитическо поражение. С Риад никой не се съобразява, както и с Париж. Започналият иранско-американски диалог ще унищожи цялата стратегия на саудитската монархия през последните десетилетия.

Над Близкия Изток започва да духа вятърът на промяната и на старата арабска максима "недей да лаеш по-силно, отколкото можеш да хапеш".

Сирия е начало на новия многополюсен свят. Всичко предстои...

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 222, Nov. 2013
За Атлантида и всемирния потоп
По света продължават да търсят Атлантида и местонахождението на всемирния потоп, когото изпращат в междуречието на Тигър...
    На подстъпите към Великата депресия 2
Бюджетната криза в САЩ не беше неочаквана. Белият дом и Капитолия не можеха да се договорят за финансирането на текущия ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com