Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Вектори
Възможна ли е революция 2.0
Интелектуален клуб "Строго секретно"

Огромните икономически проблеми след 1990 г. са само част от системната криза на човечеството, което направи пълен кръг надолу по спиралата към отминали векове.

Сегашната система, наричана либерален капитализъм, стигна до краха и саморазрушението. Тя се превърна в сбирщина от неспасяеми рискове, които бързо стигнаха до системно равнище. И системата започна да се разрушава равноускорително след 2007 г. пред нашите очи, с нашето участие или съзерцание.

Това доведе до израждането на образованието, което се превърна в инструмент за социален контрол в ръцете на така наречената "глобална върхушка". Започна архаизиране на човечеството, неговото дехуманизиране и пропадане в ново варварство.

Преди доста години написахме, че дълбочината на световната икономическа криза се подценява заради игнорирането на нейната фундаментална причина – изчерпването на модела за глобално развитие, наложил се след унищожението на СССР и световния социализъм. След победата в Студената война Западът бързо усвои в интерес на своите корпорации и банки освободеното пространство и не допусна развитие в постсоциалистическите територии. Устоя само Китай. Но това доведе до криза на свръхпроизводство, която като бумеранг удари по САЩ през 2000-2001 г.

САЩ се опитаха да излязат от тази първа криза по два начина – напомпаха пазара на ипотечните кредити, което през септември 2008 г. престана да работи и стана официалното начало на сегашната криза, и на второ място с износ на нестабилност и хаос по света и спрямо основните конкуренти Европа, Русия, Близкия Изток и Китай.

Нестабилността и хаосът трябваше да оправдаят ръста на военните разходи на САЩ. В началото беше войната срещу Югославия и агресията срещу Афганистан и Ирак. Но тази стратегия се изчерпа бързо. "Арабската пролет" и терористичните войни на САЩ срещу Либия и Сирия се изродиха в хаос, опасен за самите САЩ, хаос, който те вече не могат да контролират.

Заради това доктрината на Обама замени доктрината на Буш – сега САЩ трябва да действат с чужди ръце, да използват ресурсите на сателитите от НАТО, но не за да американизират незападните общества, а за да ги потопят в самоподдържащ се хаос, който ще позволи на Вашингтон да контролира техните ресурси с малки сили.

На това се дължи и стратегическият съюз на САЩ с ислямските терористи, който става окончателно очевиден в Либия и Сирия.

Но във финансов план тази нова стратегия се оказа недостатъчна за спасението на долара и на досегашното статукво.

Заради това сега Западът се опитва да върне света във времето, когато зад миражите за демокрацията в Източна Европа и Русия беше създаден нов колониализъм.

Органичната неспособност на САЩ изтласка с пълна сила на авансцената Китай, ЕС и Русия, за да сложат край на американското доминиране.

Икономическото съдържание на системната криза и загниването на глобалните западни монополи тласкат човечеството в нова депресия. Дали то ще успее да затвори "глобалната банка" преди тя да го "затвори". Това е сблъсъкът - човечеството срещу банката.

При този срив в депресия започна и процесът на разпадане на света в сложна система от макро и микрорегиони. Макрорегионите вече започнаха остра и хаотична културно-политическа, стопанска и технологическа битка, която напомня периода между Първата и Втората световна войни. Тя ограничава всевластието на глобалните монополи. Заради това този сценарий е неприемлив за глобално управляващата класа и стоящото най-близо до нея сегашно ръководство на САЩ. За тях най-добре е да бъдат потопени потенциалните макрорегиони в хаос, за да не се допусне да се еманципират в самостоятелни от глобалните монополи пазари.

Вероятно равновесието ще бъде възстановено временно в двуполюсна система на противостоенето между САЩ, Китай, Еврозоната, Япония, Индия и Русия. В икономиката ще се появи многополюсна валутна система от няколко валутни зони, които ще имат свои собствени резервни валути – долар, юан, евро, йената, арабски динар.

Но фундаменталният проблем на съвременното развитие е липсата на механизъм за развитието на нов икономически двигател, който ще замени разрушения капитализъм. Световната икономика ще влезе в депресия – дълга и тежка. Както Великата депресия от 1929 г. тя ще ражда войни, но те, за разлика от Втората световна война, няма да са изход от кризата, тъй като няма да водят към обединяване на отделните макрорегиони.

Изчерпването на либералния пазарен механизъм стана очевидно още от кризата през 1997-1999 г., тоест че държавата трябва да служи на глобалния бизнес, а не на своя народ.

Това води до появата на ново средновековие и варварска диктатура на основата на нови съвременни информационни и технологични принципи, което е и отказ от цивилизацията, във вида в която сме свикнали да я възприемаме.

В хода на формирането на тази диктатура Западът вече се отказва от суверенитета и самосъзнанието на личността, които бяха основните достижения на епохата на Просвещението и навлиза в ново средновековие, което ще пречупи психиката на обществата и на индивида. Вече виждаме масовата практика, при която хората са само потребители и купувачи, за да потвърдят своето съществуване. Системата признава това съществуване само чрез появата на човека на пазара. И нищо повече. Това е смяна на масовата психология и обрича на изчезване 90 на сто от човечеството, което остава извън потреблението.

В момента традиционната демокрация е мъртва, но все още не искаме да признаем това. Кризата на демокрацията и развитието на глобалната управляваща класа, съществуването на външно управление на всички, които не влизат в него, води до възраждането на тайните системи за управление като в средните векове. Заради това новото компютърно средновековие ще е компютърно недълго. След това ще стане истински феодално средновековие.

Никой не може да каже дали човечеството ще успее да избегне движението по този път. Стоящата пред него задача е двойна. На първо място - да запази технологиите и да продължава икономическия и социален прогрес в рамките на нова система, на второ място - да запази хуманизма и да спре новото варварство.

Рубежът беше 2011 г. с "арабската пролет", въпреки че само след половин година тя излезе от бедните страни на Третия свят и удари ядрото на капитализма – САЩ, Англия, Италия, Германия, Испания.

Може да се каже, че Революция 2.0 е започнала. Този път тя не се разпалва от "бедните и угнетените", а от системни сили в самото сърце на световния капитализъм. И ще продължи дълго. Тя беше пусната в движение от титанични сили и вече не може да бъде спряна. Процесът възприе характера на самоподдържаща се реакция.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 222, Nov. 2013
Пред 20-та годишнина на "Строго секретно"
През декември "Строго секретно" ще навърши 20 години. Такъв феномен не е имало в българската и световна журналистика и п...
    България първа по полицейщина в света
Това не е наше разобличение на предишния мутренски режим Борисов–Цветанов, а на американската агенция Блумбърг, която пу...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com