Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Досие - актуална тема България
Свинските истории в нова България
Графиня Елза фон Алтендорф

Заради огромния читателски интерес, предизвикан от публикуваните в предишни броеве на вестника свинщини, ставащи в България, по-долу разширяваме тази важна тема в генезис и политически аспект…

Свинята е животно, съпътстващо човека над 7000 години. Човекът отглежда свинята, за да я консумира. Съвременното човечество изяжда годишно над 83 милиона тона свинско.

Но свинята не е само сланина и шунка. Тя стана и символ, политическо животно.

Политическото, общественото и културното значение на свинята в България, особено през последните години, рязко нарасна. Въпреки че изчезна от свинарника тя нахълта в политиката. Правилна е тезата, че без свинята човечеството щеше да бъде напълно различно човечество. Още по-правилно е, че България без тези свине, щеше да бъде напълно различна България.

При всяко посещение в свинарник веднага прави впечатление с какво ентусиазирано квичене свинете посрещат човека, как интензивно протягат към него мръсните си зурли.

В свинарника на няколко свине майки се пада по един нерез. Ако женските докажат, че са добри за разплод, ако запазят по 10-12 прасета в едно раждане, ще живеят дълго, за да родят поне пет пъти. След това уморени от ражданията бързо остаряват, боледуват от артрит и ревматизъм и стигат до ножа.

Нерезът има гарантирани няколко години живот, през които е хранен и отглеждан, за да може 10-20 пъти в месеца да го пускат при женските, за да си свърши задачата. Отпуската му е максимум 2-3 дни. Мързелът се наказва с нож.

В демократична Англия една свиня ражда годишно 30 прасенца, от които 20 оцеляват. В България положението е по-лошо. Оцеляват по-малко от десет. Нещата зависят от породата.

Свинските благородници са американските раси Duroc и Hampshire, белгийската Pietrain, немската клепоуха.

Интензивното отглеждане на свинете започват едва в края на XVIII век англичаните. През средните векове в Европа и Азия свинята е живеела според традициите на своите прародители, тоест на европейската и на азиатската дива свиня.

Съвременната свиня няма нищо общо с някогашните свине. Тя е направо ново животно, измислено от човека. Някога той е искал месото й да е тлъсто. Днес иска сланината да е малко, месото - много, като двата елемента да са разделени ясно един от друг. Поради това човекът придава на съвременната свиня форми, в които доминират мускулите на задника (шунката) и на врата (филе).

Човекът навлезе в свинския живот с взлом - изкуствено осеменяване, синтетични аминокиселини, витаминно-минерални препарати. Построи огромни свинарници. В развитите западни демокрации свинарниците са за 200 000, а и за повече свине. Храненето е механизирано. Механизирано е и чистенето на свинските лайна.

Симбиозата между човека и свинята е толкова тясна, че е почти невъзможно да се каже кой повече е зависим от другия. В България тази зависимост се откроява особено.

При социализма свинското беше основен хранителен продукт и партийно-държавното ръководство се страхуваше да вдига цената му, за да не загуби доверието на народа и класата. На работническите столове свинското се доставяше на по-ниски цени, защото работникът "и той е човек и той има право да яде свинско".

Цените на свинското бяха вдигнати чак след великия 10-ти ноември. Разбира се, би било исторически несправедливо да се твърди, че заради демократите от кръглата маса свинското поскъпна. Но правилно е да се посочи, че присъствието им имаше решаващо значение.

Оттогава свинете в България имат дуалистично значение. Докато в свинарниците броят им рязко намалява, то на политическата сцена той прогресивно нараства.

По този начин стигаме и до още един аспект на свинята.

Значението за историята на човечеството на това млекопитаещо чифтокопитно, непреживно животно е било забелязано отдавна от мислителите. Свинете са вдъхновявали писачите към велики метафорни дела.

За някои от тях свинята си е свиня. Други обаче са приписвали на свинята особени качества. При Оруел например свинята предвожда "обществената революция". Тъй като разполагат с "интелектуално предимство" над другите животни "свинете" деморализират обществото с помощта на морално преданите им псета и изграждат тоталитарна система върху грабежа и лъжата.

Оруелският нерез Наполеон е висша литературна карикатура на съвременните ни политици. Именно оруелската свиня отвори очите на милиони хора по Земята за същността на ставащите в съвременния свят политически процеси. Оруел написа това през 1945 г.

Девет години по-късно друг англичанин, нобелистът Уилям Голдинг дебютира с "Владетелят на мухите". И отново огромна метафора. И отново свиня. И отново драматично влияние на свинята върху човека.

Що се отнася до ролята на свинята в България нещата са ясни. В свинарниците намаляват, в политиката се множат.

Заради това твърдим, че свинята току-така няма да изчезне. Равновесието се запазва. Тук намалява, там - нараства. Със сигурност обаче българската свиня от времето на демокрацията няма да остане нито в историята, нито в политиката, нито в литературата. Освен ако не се прочетат нашите свински истории за свинщините в демократична България.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 223, Dec. 2013
Пощаджията ни донесе
- Най-доброто в цялата тази история е, че сега всички изговарят правилно моето име.Джъстин Бибър, 35-годишен американец,...
    Кога ще настигнем китайците
За какво в Китай осъждат на смъртно наказание1. Държавна измяна.2 .Сепаратизъм.3. Въоръжени безредици и бунтове.4. Преми...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com