'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Геополитика на православието
Анализ на "Строго секретно"
Наред с управленските реформи, които папа Франциск започна от пролетта на 2013 г., Ватикана подготвя и по-фундаментални изменения.
Представители на папата потвърдиха, че на всички епархии е бил изпратен въпросник с 39 точки за изясняване отношението на католиците от целия свят към най-важните семейни проблеми. И въпреки че сега във Ватикана говорят, че анкетата се прави в навечерието на предвидения за октомври 2014 г. извънреден синод на римската църква, посветен на семейството, самият списък с въпросите показва, че става дума за принципни изменения, които по никакъв начин не се вписват в католическия мироглед. Католиците ще трябва да изкажат своето отношение към разводите и абортите, към еднополовите бракове и към възможностите за адопция от такива двойки на деца, към традиционния брак като съюз между мъжа и жената в съвременното общество, за контрола на раждаемостта и др. Задачата на ръководството на църквата е да я поддържа в чистота. Така е според канона. И ако обществото навлиза в грях, църквата трябва да заяви това и да го спре.
По-рано се правеха локални анкети, които показваха, че за абортите и разводите се изказваха болшинството католици. Във Франция например, католиците казват, че не са срещу хомосексуалните бракове, но да не се пипа гражданският кодекс и вместо мъж и жена да пишат съпруг № 1 и съпруг № 2.
Но цялата християнска вяра е основана на догмата. Атакуващата търпимост е възможна само в условията на смърт на християнството.
Във Ватикана чисто по йезуитски върви широка ревизия на основите на ученията за нравствеността на католическата църква. При догматиката беше извършена ревизия преди 50 години, тоест след Втория ватикански събор. Сега при нравствените постулати има нова ревизия, която не би била възможна при предишния папа Бенедикт XVI. Заради това той беше пенсиониран. Неговото време свърши.
При Франциск започна дълбочинна мирогледна и нравствена революция, или по-точно контрареволюция. Тя се подготвяше отдавна, но сега вече личи на всяка крачка. Нейните автори се укриваха докато нямаха достатъчно влияние, но сега излизат на дневна светлина.
Папа Франциск е член на Ордена на йезуитите. Мисията на ордена е да приспособява католическото богословие към реалностите на живота.
През XVI век орденът се създаваше, за да съхрани и укрепи властта на папството над европейските елити чрез приспособяването на католицизма към нуждите на тези елити.
Заради това главната черта на йезуитите беше и ще бъде приспособленческия морал, който им позволява да тълкуват, да се смиряват или съгласяват с всяка култура, религия и ценностна система.
Зад измененията на богословската доктрина на римската църква стояха и йезуитите на първия Ватикански събор през 1871 г. Те обосноваха догмата за непогрешимостта на папата, а на втория събор се откриха пред света, признавайки, че истина има във всички религии и извършиха контрареволюция, преминавайки фактически на позициите на юдео-християнството.
Вторият събор трябваше да даде сили на Римската църква, но всъщност започна дълбока криза не само на църквата, но и на християнския мироглед. Започна отпадането от църквата. Оказа се, че ако истина има във всяка религия и навсякъде, за какво въобще е нужно християнството. И започна сериозна ерозия на морала на европейците. В резултат беше утвърдена толерантността като религиозна норма, а когато на този принцип се създава цялата ценностна система на западния човек, християнският мироглед по никакъв начин не се вписва в него.
Така католическата църква се оказа в критична ситуация в запазването на своето паство.
Бенедикт XVI беше последният, който се изказа срещу абортите и содомния грях и т.н.
Но световните глобализатори през последните години вървят към тотална реализация на принципа на толерантността, тоест да елиминират всички оставащи норми и догми. Содомските бракове са нищо. Ще дойде и утвърждаване на човека като безполово същество, експериментиране с изкуствено оплождане, когато детето се ражда от трима родители.
Беше необходимо да бъдат ревизирани и католическите принципи. За папа беше избран представител на орден, който от векове се специализира в приспособяването и ревизирането. Сега акцентът е върху това, че Франциск е представител на бедна църква, демократичен папа, който е тръгнал сред народа. Но неговата мисия е да изпразни от съдържание християнството. Като църковен институт то обаче ще се запази, тъй като е нужно, за да обоснове необходимостта от световно правителство и като един от водещите центрове за създаване на единна световна религия с ключова фигура папата.
Ценностната система и догмите на римската църква бяха отдавна размити. Последното, което оставаше, беше етиката. Съществуваше точно понятие на грях, което все пак не даваше възможност да се признае съвременната толерантна ценностна система. Само няколко дни преди пенсионирането на Бенедикт, Ватикана съобщи, че поддържа френските католици, обявяващи се срещу хомосексуалните бракове, но е необходимо да се признае, че съществуват различни форми на семейство и е срещу дискриминирането на тези форми. Още през 2008 г. Ватикана подкрепи приетия от ООН документ за борба с преследването на хомосексуалистите и тяхното право на семейство, но все пак с уговорката, че това не се вписва в международното право и че с това трябва "нещо да се направи" – или да се промени правото, или хомосексуалистите да се наричат по друг начин.
След това дойде информацията, че при Бенедикт е бил събиран компромат срещу хомосексуалистите, тоест "сивото лоби" във Ватикана, но че папата нищо не е направил. Може би защото този доклад беше дело на същото хомосексуално лоби, което показа на папата, че всичко е под негов контрол и го постави пред избора – или ни признавай, или си отивай.
Бенедикт си отиде. Именно това беше в дъното на неговата безпрецедентна оставка. Сегашният папа Франциск заяви, че в Курията работи гей-лоби. Но не го осъди. "Кой съм аз, за да осъждам хомосексуалистите", тоест предаде се още в началото.
Сега папата трябва да направи няколко неща.
На първо място, трябва да извърши реформа на управлението на църквата. Какво се разбира под това.
В условията на глобализирането тайният смисъл на ставащото сега в световната политика е демонтажът на самата структура на националните държави. Същото става и в международното право – демонтаж на националното право и формиране на наднационално право. Ватикана не е само църква, но и национално-държавен институт и в тази двойнственост е неговата специфика и сила. В съвременните условия, когато върви предаване на механизмите за взимане на решения на наднационално равнище, Ватикана като строга структура на националната държава вече не е нужна. И идването на йезуитите означава, че управлението преминава в ръцете на ордените. Наред с йезуитите става дума за такива ордени като малтийците или Opus Dei, които също са мрежови структури и са интегрирани дълбоко в световния елит, но са членове на масонските ложи и на транснационалните структури, съвети и банки. Заради това ордените отдавна са една от основните форми на организиране на световния наднационален елит и когато йезуитите дойдоха на власт във Ватикана веднага обявиха предстоящото демократизиране на системата на управление, тоест постепенно демонтиране на ватиканската бюрокрация. За тях тя е твърде консервативна с традиционни ценности. Беше взет курс към децентрализиране на системата на управление, при която решенията ще се взимат от неформални ватикански структури, комисии, съвети и др.
Върви и укрепване на представителствата на ордена на йезуитите. Предстои перестройка на римската курия – аналог на правителството, след което в нея въобще няма да има отделни структури. Вместо държавен секретар, който е второто лице във Ватикана, ще има модератор. Създава се виртуална система на управление, тоест Ватикана го очаква радикална перестройка. Засега това става по неформален начин щом папата призна, че хомосексуализмът не е грях.
Разбира се, сред плановете за реформа се обсъжда и ликвидирането на Банката на Ватикана - Институтът по религиозните дела – IOR, който беше център на финансовата империя на Ватикана и на всички скандали през последните десетилетия. Да, банката ще става прозрачна и там пари повече няма да могат да се перат. Но те имат много други структури, които ще минат на сенчесто равнище. IOR досега работеше предимно за италианската мафия, а сега наднационалните мафии се борят с всички национални мафии. Това означава, че IOR си е изпълнила мисията и повече не е нужна. Могат да я закриват.
От гледна точка на англосаксонското глобализиране образът на римския папа трябва да изглежда като религиозен лидер на единното човечество. Папа на всички бедни, богати, християни, мюсюлмани, вярващи и грешници. Същата политика е и спрямо православието – да бъде размито и елиминирано. Акцентът е върху демократичността и бедността. Докато не се разбере какво са съвременното папство и йезуитите опасността за православието ще нараства.
...- Глобалният воден дефицит става фактор на реалната геополитика
- Дали Нибиру наистина идва /4/
- Китай вече знае дали „има живот на Луната“
- Дали Техеран има електромагнитни оръжия
- Отново за гибелта на „Курск“ през 2000 г. Третата световна беше само отложена
- Дали Нибиру наистина идва /3/
Issue 223, Dec. 2013 |
Новият Копринен път мина под Босфора В края на октомври в навечерието на 90-годишнината от основаването на Турската република, премиерът на Турция Реджеп Ерд... ⇨ |
Защо Китай купи най-големия златен трезор в света Когато преди няколко седмици се появи съобщението, че досега принадлежащото на банката JP Morgan Chase здание на щаб-ква... ⇨ |