Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Сноповото оръжие – новата технология
Докт. инж. Ваньо Кривлев

За широката аудитория терминът снопово оръжие нищо не говори. Във фантастичната литература и фантастичните филми често се използва и терминът йонно оръжие, но това отчасти отразява същността на сноповото оръжие, което се заключава в теоретичната възможност за формирането на сноп от частици (електрони, протони, мезони или неутрални атоми и молекули), ускорени до релативистка скорост (близка до тази на светлината) с последващо насочване на този сноп към определена цел в пространството. Такъв сноп притежава колосална енергия, която може да унищожи обекти на противника мигновено и внезапно чрез трите си основни поразяващи фактора – механично (кинетично) разрушаване, насочено рентгеново и гама-излъчване и електромагнитен импулс.

Още през 1982 – 1983 г. в рамките на научната програма "Антигона" (част от обявената от Рейгън "Стратегическа отбранителна инициатива" на САЩ) в националната лаборатория в Лос Аламос са направени първите опити за реализиране на сноповото оръжие на базата на ядрения линеен ускорител ATS. Тези и други подобни изследвания показват, че основно и непреодолимо препятствие при създаването на такова оръжие е практическата невъзможност да се реализира малогабаритен и мобилен ядрен ускорител за военни цели. Установен е и друг сериозен проблем на сноповото оръжие – бърза загуба на скоростта и енергията на частиците при движението им в земната атмосфера. Затова в 1993 г. програмата "Антигона" е обявена за безперспективна и е закрита. Но не е забранена!

От различни независими научни и военни източници става ясно, че в Руската Федерация е създадена ядрена технология, почиваща на секретно уникално откритие, която е на път да преодолее посочените по-горе проблеми пред създаването на сноповото оръжие. Във военните среди това се смята за асиметричен отговор на РФ на американската Противоракетна отбрана (ПРО).

Основните автори и генератори на новата уникална руска ядрена технология са професорите Александър Богомолов, Валерий Волков и Игор Острецов, ръководени от академик Валерий Бондур.

Богомолов е създал компактен малогабаритен протонен ядрен ускорител, работещ на базата на така наречения метод "обратна вълна". Към момента габаритите на този ускорител позволяват да се монтира на най-големия военен самолет АН-124 "Руслан". Острецов е създател на оригиналната руска технология за плазмена невидимост, прилагана в най-новите руски летателни апарати и отдавна работи в областта на ядрените релативистки технологии. Той предлага специална технология, при която протонният ускорител може да се използва като инструмент за дистанционно откриване на ядрени заряди(или ядрено гориво), пренасяни по сушата или с кораби или ракети, а следователно и за унищожаване на носителите (в това число и самолетоносачи) за части от секундата. Експертизата на 12-то главно управление на Министерството на отбраната на РФ е потвърдила, че на базата на тези релативистки технологии Русия може да се въоръжи с боен комплекс снопово оръжие, който може радикално да промени способите за водене на война и съотношението на силите в света.

Косвено доказателство за това, че руското военно ръководство разчита на сноповото оръжие е фактът, че в програмата за превъоръжаване на въоръжените сили на РФ до 2020 г. е предвидено построяването на 20 самолета АН-124 "Руслан".

Вече е завършена работата по теоретичното и експериментално изследване на предложените от авторите методи и военни технологии, подробностите за които съвсем естествено са държавна тайна. Както винаги обаче, станаха известни някои ключови факти за разработения ядрен ускорител. В днешните атомни бомби, ракети и електростанции се използва уран-235 (или плутоний–239), при който верижната ядрена реакция протича самопроизволно и е трудноуправляема. В новоизобретения линеен ускорител се използва уран-238, при който верижната ядрена реакция е принудителна и протича само при външно въздействие, т.е. липсва самопроизволното деление на атома. С други думи линейният ускорител работи по команди за включване или изключване. Освен това уран-238 не е радиоактивен и не оставя радиоактивни отпадъци.

Уникалността на тази технология се състои в начина на деление на ядрото на уран-238, както и в начина на концентрация на ускорените частици в достатъчно тесен сноп с висока енергия за военни нужди.

Сноповото оръжие (научното откритие) далеч надхвърля военното си значение за човечеството. Във времето на световна енергийна криза е открит безопасен и безотходен способ за добиване на ядрена енергия. Самите автори смятат, че това откритие трябва да бъде споделено с другите страни в света. Отдавна е известно, че енергията на земята е съсредоточена по начина, показан на диаграмата по-долу.

Запасите от уран-235 и от други енергийни източници са на привършване, докато тези от уран-238 тепърва предстои да се използват. Затова този нов подход към ядрената енергетика има горещи привърженици и противници, защото се засягат огромни финансови интереси.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 228, May-Jun 2014
10-те най-големи армии в света
Кои са най-големите армии в света със своите размери, боен опит и военна техника? Кои армии са в първата десетка на план...
    Нещо се случва под Северна и Южна Америка
Разломните линии по така наречената "дъга на огъня" и вулканите в Северна и Южна Америка изведнъж се събудиха. Върхът за...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com