Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата игра
Енергийният стратегически съюз на Русия и Китай
Анализ на "Строго секретно"

Кървавите събития в Украйна временно изтласкаха на заден план едно друго събитие, което ще решава съдбата на целия свят през следващите години. Става дума за подписания между Русия и Китай пакет от 43 договора – междуправителствени, междуведомствени и корпоративни документи, които оформят не само стратегическия съюз между двете велики държави, но и изместват центъра на световното развитие на Изток. Едновременно това е укрепването на интеграционните процеси в Евразия, погребение на така наречената "Голяма осмица" и на американския нефтодолар.

На първо място в този пакет е договорът между Газпром и китайската СNРС за доставка на руски газ за Китай. За 30 години неговата сума ще надмине 400 милиарда долара. Доставките ще стават по източния маршрут, т.е. по отбивката на газопровода "Силата на Сибир". Реализацията на договора за 4 години ще стане най-големият строеж в света. Инвестициите на Китай и Русия в него ще бъдат над 70 милиарда долара, като CNPC ще отпусне авансово на "Газпром 25 милиарда долара.

"Силата на Сибир" ще доставя газ от Ковиктинския залеж в Иркутска област на страните от Далечния Изток, в това число на Китай и КНДР. Въвеждането на участъка Якутия – Хабаровск – Владивосток е планирано за 2017 г. Капацитетът на тръбата ще бъде до 61 милиарда кубометра годишно, от които Китай ще получава 38 милиарда.

Няколко седмици по-късно главата на Газпром Алексей Милер съобщи, че в близко време ще бъде подписан втори договор с Китай за доставка на още 30 милиарда кубометра. Този път горивото ще идва не от Източен, а от Западен Сибир, откъдето сега се насочва към Европа. Предупреждението е ясно.

По този начин Газпром ще доставя на Китай 68 милиарда кубометра годишно, почти половината от това, което сега Русия продава на Европа /около 160 милиарда кубометра/. През 30-те години на договора Газпром ще изпрати в Китай повече газ отколкото сега потребяват годишно САЩ, Русия и Китай заедно. Става дума за доставка на над 1 трилион кубометра газ за 30 години.

Вторият контракт ще удвои тези обеми. Потреблението на газ в Китай през 2013 г. беше 170 милиарда кубометра и засега не играе важна роля в енергийния микс на страната, но към 2020 г. се очаква колосален ръст – до 420 милиарда кубометра.

Ще припомним, че Китай в началото искаше да купува именно 68 милиарда кубометра, като преговорите вървяха както за източния, така и за западния маршрут. Но те се проточиха, тъй като страните не можеха да се договорят за формулата на цената. Сега според различни източници тя е около 350-360 долара за 1000 кубометра като Газпром, за да не остане без печалба ще получи благоприятен данъчен режим за онези залежи, от които газът ще тръгне към Китай.

Маршрутът от Източен Сибир до Западен Китай по газопровода "Силата на Сибир" е на стойност 55 милиарда долара, и заедно със съпътстващата инфраструктура ще е дълъг 4800 км. В Иркутска област ще се съедини с газопровода Сахалин – Хабаровск – Владивосток. В района на Благовещенск – в Амурска област, ще бъде изградена отбивка към Източен Китай, с излаз на Дацин.

Западният маршрут е за доставка на газ до северозападен Китай по газопровода Алтай. Дължината на тази тръба ще е 2600 км.

"Алтай" е два пъти по-къс от "Силата на Сибир".

Съпътстващата инфраструктура в Западен Сибир е повече развита отколкото в Източен. В Западен Сибир няма нужда да се разработват и напълно нови залежи.

Ресурсната база на "Силата на Сибир" са новите залежи – Чаяндински и Ковиктински, където общият обем на потвърдените ресурси възлиза на 3 трилиона кубометра.

Газпром ще строи "Силата на Сибир" самостоятелно и ще осигури неговото натоварване. Цената 350-360 долара за 1000 кубометра е изгодна за Китай, който през последните години увеличаваше покупките на втечнен природен газ от Катар за около 900 долара на 1 тон, т.е. около 680 долара за 1000 кубометра. Освен това КНР в момента купува тръбопроводен газ от Туркменистан по 350 долара за 1000 кубометра.

Руският газ е необходим за Китай, чийто собствен добив е около 115 милиарда. Около 80 милиарда получава от вносен втечнен газ. Доставките от страните от Азиатско-Тихоокеанския район няма да надминат 40 милиарда кубометра. Към 2030 г. потреблението на газ в Китай ще надмине европейското, което сега възлиза на около 600 милиарда кубометра. Междувременно беше съобщено, че Индия се е обърнала към Русия и Китай за удължаване на "Силата на Сибир" до нейната граница. Сумарното население на Индия и Китай е около 3 милиарда души. Това означава, че Русия ще захранва с газ почти 40 процента от населението на планетата.

Що се отнася до проучените запаси на Чаяндинския и Ковиктинския газови залежи в Източен Сибир, те наистина са уникални. На Чаяндинския залеж запасите са 2 трилиона кубометра от които в категорията С-1 - 1,4 трилиона, а в С-2 – 572 милиарда. Освен това тук има 107 милиона тона течен газов концентрат. С тези показатели Ковиктинският залеж се отнася към уникалните.

Но в тези два залежа има и нещо друго, за което не се говори. Това е наличието на хелий.

Хелият е инертен газ, без цвят, вкус и мирис. Благодарение на своите свойства това вещество се използва широко в различни области на науката и техниката.

Съдържанието на хелий в Чаяндинския залеж е 0,58 на сто, а в Ковикта – 0,25 на сто.

Потребностите от хелий в света растат. Според Газпром към 2030 г. потреблението му ще достигне 238-312 милиарда кубометра, а неговото производство ще бъде само 200 милиарда, т.е. в света ще има дефицит от хелий и необходимост от значително нарастване на неговото производство. Тук Русия вече изпреварва другите държави. Така в юга на Сибирската платформа ще се появи хелиево-газова провинция, без аналог в Евразия.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 231, August 2014
Ялтенската декларация на Донецката народна република
На 7 юли в Ялта представители на различни политически и регионални течения и организации на Украйна приеха така наречена...
    Китайският енергиен фактор става доминиращ
През 2011 г. в Китай добивът и вносът на енергията за нуждите на икономиката възлизаше на 2866 млн. тона нефтен еквивале...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com