Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Кабинет по медицина
Как да се борим с главоболието
Д-р. Михаил Тодоров

Според Световната здравна организация (СЗО) мигрената, т.е. главоболието, е едно от четирите най-досадни и най-разпространени неразположения на човека. В България от главоболие страдат 15 на сто от населението. В тези граници се движат и средните световни величини.

Мигрената може да се появи на всяка възраст, най-често атакува хората между 20 и 55 години, предимно жени - в 75 процента. От мигренна болка не се умира, но тя е толкова изтощителна, че е считана за хронична болест.

Разбира се, не всяко главоболие е мигрена. Жертвите на класическата мигрена най-често страдат до три дни. Пулсиращата болка в началото на атаката обхваща едната страна на главата, съпровожда се от повръщане, виене на свят, прекалена чувствителност към миризми и шум. Тези проблеми са толкова силни, че не позволяват да се върши никаква друга работа. Движението и физическите усилия само засилват болката.

При 10 на сто от хората се среща с така наречената аура. Тогава преди болката се появяват нарушения или замъгляване на зрението, светлинни точки, мигащи червени петна. При атака могат да се появят и нарушения на говора, едностранно виждане, обездвижване на ръката. Тези симптоми продължават няколкодесетки минути. След това изчезват и чак след известно време се появяват мигренната болка. Много хора преди нея чувстват напрежение и знаят, че болката наближава.

Няма тест, с който да се открива мигрената. Тя се разпознава от лекарите с разговор. Поне пет подобни атаки в миналото са основа за диагнозата.

Мигрената най-често е наследствена. Ако от нея е страдал един от родителите, рискът, че детето ще боледува е 50 процента. Ако са боледували двамата родители, рискът нараства до 70 на сто.

Най-често болните прибягват към достъпни без рецепти нестероидни средства срещу болка - аспирин, парацетамол, ибупрофен. Тези препарати обикновено само облекчават болката, но не я ликвидират. При някои болни даже я засилват. Честа грешка е взимането на твърде малка доза лекарства. Аспиринът започва да помага, когато вземете наведнъж две таблетки по 1000 мг. След една, главата продължава да боли и след известно време болният е принуден да вземе втора. Често тези лекарства взимат и хора, които имат мигрена от промените на атмосферното налягане. Помагат препаратите, съставени от парацетамол и кофеин, които действат обезболяващо и едновременно влияят върху работата на кръвоносната система.

Най-добрите лекарства за борба с мигрената са триптаните. Но много лекари не са чували за тях или не ги използват, защото се страхуват от странично действие. Но според европейските специалисти, те са безопасни и ефективни. Много по-безопасен от старите препарати с подобен (серотонинов) механизъм на действие, например е ергофаминът.

Триптаните не само съкращават времетраенето на болката, но и елиминират гаденето, прекалената чувствителност и т.н. Важно е да бъдат взети в началото на атаката. В момента с триптани се лекува атаката преди изтичането на един час от началото й. Но болката нерядко се връща и заради това трябва да се провери кое лекарство от тази група е най-ефективно.

Лекарите се опитват да използват фармакологията за предотвратяване на главоболието. Средствата, които дават тази възможност, обикновено са произвеждани за терапията на други проблеми - високо кръвно, депресия и епилепсия. Действат само при половината пациенти и имат странични ефекти, много опасни. За да бъде профилактиката ефективна, лекарствата трябва да се взимат ежедневно поне 3-4 месеца.

Все повече лекари са убедени, че най-доброто средство срещу мигрената е промяната на диетата и начина на живот, т.е. по-дълъг сън, използване на релаксиращи техники и ограничаване на изпиваните дневно няколко кафета. Главоболието се появява при пиене на червено вино, ядене на много кашкавал, недостатъчно течности, авокадо, банани, цитруси, орехи, стрес и емоции, рязка промяна на времето, липса на сън, неонова светлина, хормонални терапии, тютюнопушене, менопауза и др.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 231, August 2014
Под прицела на психо-физическото оръжие
"Четене на мисли", изпепеляване с поглед", "зомбиране на населението" - тези понятия все още се възприемат като художест...
    Внимавайте с гръбначния стълб
Осем на всеки десет европейци имат проблеми с гръбначния стълб. Това е втората, след грипа, причина за отсъствие от рабо...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com