Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Променя ли се гравитацията на Земята
Документация "Строго секретно"

Антарктика губи толкова много маса, че започва да променя гравитацията на Земята.

Антарктика е континентът, покрит целият с ледена шапка, но заради промените на климата полюсните райони стават все по-топли и древният лед се топи.

Непосредственото последствие от топенето е растящата нестабилност в ледените навеси, излизащи далеч в океана.

Ако искаме да разберем колко бързо Антарктика губи своя лед трябва да намерим начин за измерване загубите в нейната тотална маса. Тук учените са подпомагани от гравитацията.

С топенето на ледовете на Антарктика се придвижва и нейната маса към океаните, като се променя гравитационното поле на Земята в тази нейна част. Едва ли бихме забелязали това, ако не бяха орбиталните обсерватории, като GOCE, която може да измерва малките отклонения на гравитацията, сравнявани с други места на нашата планета.

Данните от GOCE и от сондите GRACE показват, че Антарктика губи лед с висока скорост. Между 2009 г. и 2012 г., годините през които GOCE правеше наблюдения, гравитацията на Антарктика спадна забележимо, отговаряща на обемите стопен лед.

Тъй като масата е източникът на гравитацията, ако земната кора е по-тънка в едно място, отколкото в друго – например Хималаите спрямо дъното на Атлантическия океан, по-дебелата част оказва по-високо гравитационно налягане.

Ледените навеси са особено важни. Ако те се стопят напълно, нивото на световния океан ще се издигне. В резултат, сателитите, преминаващи над районите с по-голяма маса, ще ускорят малко и ще забавят над районите с по-ниска маса. Гравитационните отклонения от място на място по Земята са представяни в хипотетичната карта на равнищата на океана, известна като gеoid, която обяснява много от вътрешната структура на нашата планета. Обаче промените с тектониката на континенталните плочи, са бавни, за да бъдат видени от спътниците. Но промените на климата не са сред тези процеси.

GRACE се състои от два спътника, които се преследват около планетата. С измерване на относителните позиции и скорост на всеки от спътниците, учените могат да реконструират гравитационното поле на Земята във времето и пространството. По този начин беше забелязано съществено намаляване на гравитацията от Антарктика в течение на няколко години.

Помага и GOCE. Този спътник има три уреда за измерване на ускорението и за гравитационни измерения във всички посоки. Комбинацията между GOCE и GRACE е наистина много добра.

Бързата загуба на антарктическия лед върви успоредно с глобалните климатични промени и е предупреждение за онова, което ще настъпи. Особено важни са ледените навеси на западна Антарктика. Ако те се стопят нивото на световния океан ще се повиши опасно. Учените събраха данни на три глетчера на Антарктика, които губят около 186 милиарда метрични тона лед всяка година. За сравнение – цялото население на Земята е около 287 милиона метрични тона, което означава, че трите глетчера губят годишно много повече от цялото тегло на човечеството. Съчетано с трайната промяна на гравитацията на Земята, никой не може да предвиди какво може да се случи и мащаба на предстоящото бедствие.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 234, Nov. 2014
На кой е този 15-километров кораб на Луната
Тази снимка е добре известна от 1968 г., но отговор още няма. Фотографията беше направена по време на мисията на Lunar O...
    Кулисите на преврата на 10-и ноември 1989 г.
Преди 25 години, на 10 ноември 1989 г., в София станаха събития, които промениха хода на нашата история.Защо Живков пода...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com