Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Еврограниците на бежанското отчаяние
Анализ на "Строго секретно"

Войната срещу Сирия, разпалена от Израел, САЩ, Франция и Англия роди бежанска вълна от 2 милиона, която залива и България. Европа сама роди своето сегашно обкръжение от бежанска вълна от Близкия Изток, Африка и Афганистан, която покрива целия континент.

В Либия, за прехвърляне в Европа, в нечовешки условия живеят над 1 млн. африканци, в Турция – за да бъдат прехвърлени в Европа през България, Гърция, или Италия, чакат два пъти повече бежанци от Сирия, Афганистан, Ирак, Пакистан...

Голямата бежанска вълна залива постепенно цяла Европа, не само Италия, Гърция, Испания или България.

Кризата се развива в геометрична прогресия. Започна през 2012 г. и стигна апогея си през пролетта на 2015 г. Зад тази констатация се крият стотици хиляди човешки трагедии и кошмарът на онези, чиито живот беше пречупен от войната, мизерията, преследвани, ограбвани, малтретирани. И все по-често плащащи най-високата цена – своя живот.

Последната трагедия в Средиземно море, където потъна египетски кораб с над 1000 бежанци от Африка преля чашата и събра в Брюксел държавни лидери, които констатираха трагедията и своето безсилие срещу нея. Защото самите те са виновни за трагедията.

Войната срещу Либия беше разпалена от Франция, Италия, Израел и САЩ. И вместо една от най-проспериращите държави в Северна Африка се появи територията на убийствата, хаоса и грабежа.

Имигрантите атакуват по различни маршрути. През предишното десетилетие най-големи проблеми имаше Испания, до която, заради близостта на африканския бряг, имигрантите стигаха с надуваеми лодки. Днес по това трасе пристигат около 7000 души. Но много повече – около 50 000, влизат в Гърция по морето. Преминаването на нелегалните имигранти по сушата от Турция в Гърция стана почти невъзможно заради това те се насочиха към България, която е цел на бежанците от войната в Сирия.

През Сърбия и Унгария те стигат до Германия и Австрия. Това доведе до мобилизиране на унгарските гранични служби, които контролират всяка дупка на границата със Сърбия и влаковете, пътуващи към Виена.

ЕС е критикуван заради липсата на ефективна антиимиграционна политика.

Брюксел пък критикува международните организации, които обвиняват ЕС в цинизъм и бездействие.

Но в политиката на ЕС хуманизмът рядко е движеща сила. Ще увеличат малко парите за Frontex, съюзната агенция за охрана на границите, която действа за страните от Шенген. България обаче е извън Шенген и скоро едва ли ще влезе там, докато не реши проблемите с корупцията и мафията.

Какво да се прави с онези, които все пак са успели да проникнат в Европа? Ако се вярва на слуховете, квотата на азилантите е определена на смешно ниско равнище – 5000 годишно. Няма доброволци да приемат бежанците в Италия, Гърция, Испания или България – да се оправят сами. Антимиграционните настроения, заливащи Европа, не насърчават правителствата в тази насока.

Остават в сила договореностите от Дъблин – ІІ, според които отговорността за бежанците се носи от онази държава, чиято граница са прекрачили най-напред, т.е. Италия, Гърция, България, Испания. Но истината е, че никой не иска тези бежанци. Меркел искаше пристигналите в Италия да бъдат регистрирани. Но от 170-те хиляди влезли в Италия нелегални имигранти 100 000 изчезнаха като мъгла. Никой не знае къде се намират, какво правят, или как точно се наричат. От своя страна Германия, Франция и Швеция отговарят, че повече не могат, тъй като приемат 75 процента от всички влезли в ЕС бежанци.

В плановете на ЕС има и война с трафикантите на хора, които трябва да бъдат арестувани и техните кораби потопявани например още в либийските пристанища, преди да натоварят хората. Но за това е необходим мандат от ООН и някакво либийско правителство, което липсва, тъй като никой не знае кой всъщност управлява тази държава и дали тя съществува реално.

Ситуацията се дължи на фактори, върху които ЕС няма влияние или които породиха войната в Либия, арабската пролет, войната в Сирия и Ирак. Сега нещастието се връща като бумеранг.

Освен това трафикът на хора е печелещ бизнес. Европа беше покрита с организираната мрежа на сътрудничещи си банди – от Судан до Швеция. От имигрантите в Европа годишно се печелят над 30 милиарда евро. Към Либия влизат три потока: от Запад – Мали, Гамбия и Сенегал, от Юг – Нигерия, Нигер и Гана, от Изток – Сомалия, Еритрея, Етиопия и Дарфур.

От Изток, по маршрута Ирак – Сирия – Турция - България са готови за миграция над 2 милиона бежанци. Бизнесът е по-добър от търговията с наркотици.

От тази мрачна ситуация няма добър изход. Европа не може да приеме и изхрани цяла гладна Африка и Близкия Изток.

Оптимистите изчисляват, че през тази година в Европа ще влязат 1 милион нелегални имигранти, песимистите говорят за 2 милиона...

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 241, June 2015
Пощаджията ни донесе
Бог няма за мен място, не ме иска, вероятно съм проблемен гост.Кърк Дългас, който навърши 99 годиниТози, като Роналдиньо...
    Прес-титутките на четвъртата власт
Ситуацията е катастрофална. По свобода на словото България е на равнището на Ирак и Афганистан, в които се водят войни. ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com