Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Тема на месеца
Войната между интернетните търсачки всъщност е за цивилизационно влияние
Анализ на "Строго секретно"

Войната за информацията и рекламите се изостря. Еврокомисията заплаши Google с огромни глоби – над 6 милиарда долара за монополизиране на пазара. Нещата не са абсурдни, тъй като който разпределя информацията, той има и властта. А властта на Google в момента е глобална. И всичко минава през нейната търсачка в интернет.

Когато вписваш в прозорчето на Google названието на търсените козметици на пръв поглед правиш нещо напълно неутрално. Но това нe е истина, той като всяко твое запитване укрепва цивилизационното влияние на Запада и умножава богатството на САЩ. И въпреки че малко хора разбират интернетните търсачки като инструмент за цивилизационна експанзия вече е крайно време това да бъде променено. Ако искаш да управляваш света трябва да контролираш информацията, което в ерата на интернет означава да създадеш собствена търсачка.

Днес светът на интернет, или по-голямата му част, принадлежи на Google. Фирмата от Mountain View в САЩ, която предлага най-новия в света "гребен на сресване на мрежата" доминира тази услуга в повечето държави по света.

Ако вземем Eвропа, в повечето страни от ЕС Google е доминираща търсачка – поема и обслужва средно 90 процента от движението в мрежата на търсачките /за България този процент е по-висок – 97 процента/. Конкурентните като Microsoft с неговите търсачки Bing и Yahoo се опитват да се настанят на пазара, но засега безуспешно.

Междувременно Google профилира ресурсите в мрежата и действието на търсачката от гледна точка на своите собствени решения, като за рекламирането на конкуренцията я кара солена да плаща. Ако някой отпада от информационния пазар в Европа това означава, че е много по-лош.

Еврокомисията обаче има друго мнение и от пет години, заради фирми конкуренти на Google, изследва монополната политика на гиганта. През април комисията заплаши фирмата с глоба от 6 милиарда долара за такава дейност /но тази сума представлява само 10 процента от годишните обороти на гиганта/. Предлага и модифициране на алгоритмите за търсене в страните от ЕС.

За какво става дума?

Еврокомисията и конкурентите на Google твърдят, че монополистът от САЩ е престанал добросъвестно да изпълнява услугата за търсене. И, като най-важни представя резултатите, за които някой е платил, а не онези, които неутрално търсещият алгоритъм ще представи като най-важни. Например когато пишем "часовник за бягане" на първо място се показват фирмите, които са платили на Google да ги рекламира. Така е при всички търсения – който плаща е най-отгоре в листата на производителите или предлаганите услуги.

Още предишният комисар по въпросите на конкуренцията Жоаким Алмуня проверяваше дали Google дава предпочитание на собствени или свързани с нея марки и услуги. По този начин в центъра на вниманието се оказа алгоритъмът на търсачката, т.е. дали резултатите са неутрални, и ограниченията, които Google налага в договорите с рекламодателите по какъв начин могат да пренесат рекламната си кампания от Google към друга фирма, занимаваща се с цифров маркетинг. Алмуня предлагаше на конкурентите на Google мирно споразумение, но не успя.

Новият комисар – датчанката Маргарет Вестагер, получи този проблем в наследство и завъртя шайбата – доминиращите фирми не могат да злоупотребяват със своята позиция за създаване на представа на обвързаните пазари – заяви Вестагер.

Но Google има шанс да убеди комисията, че не прави това и обяви, че разследват и системата за мобилно оборудване. Формално, обвиненията засега не се отнасят за липсата на неутралност на целия алгоритъм, а само за ценовите сравнения, появяващи се тогава когато търсим конкретни продукти.

В този спор важно е нещо друго. От известно време в ЕС подхождат скептично към войната, разгаряща се на цифровия информационен пазар и третират Google и неговите търсачки, като инструмент за агресивна експанзия. Един ден преди Google да бъде обвинен от Еврокомисията, комисарят по цифровизирането Гюнтер Йотингер призна, че Европа е зависима от технологичните платформи извън съюза от чужди операционни системи и социални мрежи. Не съобщи наименованията на фирмите, но беше ясно за какво говори. Засега обаче нито една европейска фирма не е в състояние да предложи конкретна платформа, конкурент на Google. Освен това повечето обещаващи start-up технологии се появяват именно в САЩ. Свободнопазарният цифров капитализъм не е в отговора на ЕС. Даже конкуренцията на Google на европейския пазар, търсачките Bing и Yahoo са американски.

Страхът на Европа обаче расте. Пример е решението на Европарламента от есента на 2014 г. да се предотвратят маркетинговите злоупотреби с търсачките и да се разгледа "разделянето на търсачките от другите услуги". Това означава необходимостта от разделяне на Google на много по-малки фирми.

Дали страхът от Google е основателен? Със сигурност е така, но не е заради причините, които са давани от европолитиците. Не става дума за търговски, а за информационен монопол и за свързаните с него опасности. Някои европейски политици вече говорят за Google като за инструмент за цивилизационна експанзия на САЩ.

Дали са прави? Всяка фирма, контролираща движението на информацията в дадена общност от държави, получава и широки знания за тези държави. Благодарение на това американският Google играе ролята на надзирател на информационния обмен в ЕС. Истина е, че ЕС е съюзник на САЩ, но от геополитическа гледна точка е отделно звено на западната цивилизация.

Google не е това, за което се представя – твърди Джулиян Асандж, координаторът на Уикилийкс, порталът, даващ възможност за публикуване на тайни информации. Преди няколко години Асандж беше посетен от Ерик Шмид, директор на Google "Заедно с него дойде и Лиза Шийлдс от Съвета за международни отношения, свързан с Държавния департамент на САЩ." - си спомня Асандж в книгата "Когато Google среща Wikileaks". "След това бях посещаван и от други хора, свързани с правителството на САЩ."

Асандж твърди, че Google, въпреки че е частна фирма, реално е организационен колос, чийто цели отговарят на целите на геополитиката на САЩ. Заедно с ръста на монопола на търсачките и на други услуги фирмата разширява и контрола над световното население.

Днес Google за повечето хора е еквивалентът на интернет. Заедно с този контрол се разпростира все по-широко и цивилизационното влияние на САЩ. ЕС може и да преглътне този проблем, но Китай и Русия открито изразяват своето несъгласие и предприемат ответни мерки. И се борят за собствено цивилизационно влияние с помощта на търсачките.

През 1977 г. руснаците създадоха Yandex, която контролира вече около 65 процента от движението на търсачките в Русия.

В Китай около 65 процента участие в пазара има Baidu. Китайската търсачка се появи през 2000 г. и популярността й постоянно расте. Търсачката действа и в други държави – в Япония, неотдавна и в Бразилия.

Yandex и Baidu заедно контролират 11 процента от глобалното движение на търсачките. Въпросът в каква посока ще тръгне Европа – дали ще остане информационна колония на Google или ще избере свой собствен път.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 241, June 2015
Прес-титутките на четвъртата власт
Ситуацията е катастрофална. По свобода на словото България е на равнището на Ирак и Афганистан, в които се водят войни. ...
    Къде "живеят" интернет и Google
Интернет и глобалният Google са в основата на съвременните комуникационни и информационни технологии. Те са и в основата...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com