Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Основните централи на световния шпионаж
Внимание. Шпионите са сред нас
Андрей Янчев

Шпионажът отново се връща на сцената. Обвиненията от Запад и Изток се множат. Започна изпъждане и на дипломати под предлога, че шпионират. Дали се връщат времената на Студената война в ново издание?

Ако е така, се появява и въпросът как да се разпознае шпионинът. Бивши агенти твърдят, че могат за 5 секунди да открият лъжата и неискреността.

Заради войната в Украйна в щаб-квартирата на НАТО говорят, че вече се намират на военна територия. Някои страни започват да публикуват справочници "кой, как и защо ни шпионира", особено за онези, които работят в дипломацията, културата или държавните институции и могат да станат цел на шпионаж.

Чуждото разузнаване се интересува и от други чувствителни данни, които не са никаква тайна – слабостите на политиците, журналистите, интелектуалците, отделни политически партии, научни и икономически постижения.

Може да се чувстваш недооценен в работата, липсват ти пари или се страхуваш от излизане на някои тайни от личния живот – сексуалната ориентация – пишат авторите на споменатите справочници. Или пък симпатизираш на друга държава заради етническия си произход и чуждите служби могат да установят с теб контакт.

Как да бъде открит шпионинът или поне лъжецът?

Може да се използват инструменти, с които да се разбере дали някой твой приятел, познат или близък укрива нещо, т.е. старата игра - шпионин е всеки около нас.

Това е информация, която е полезна във всички житейски ситуации.

Завесата над тайната отварят авторите на книгите "Анатомия на лъжата", която представя проверени методи за откриване на лъжи, тайни или неискреност.

Въпреки общото мнение, за да се открие лъжата човек трябва да престане да вярва на интуитивните признаци за лъжа. Ако твоят събеседник избягва очния контакт, има затворено тяло или оказва нервност на зададените въпроси, това съвсем не означава, че лъже или комбинира – твърди Филип Хюстън, бивш служител на ЦРУ, съавтор на "Анатомия на лъжата". Избягването на погледа може да означава смущение, ниска самооценка, несмелост, притеснение, или даже гняв.

Но за щастие съществуват поведения, които в много по-голяма степен отразяват лъжата или тайната.

За тази цел беше създаден специален начин "слушай и гледай" /listen and look/, който позволява разгадаването им. За какво става дума?

Просто задавате въпрос на интересуващата ви тема и за момент интензивно проучвате събеседника за търсене на признаци на лъжа или неискреност. Човек обикновено има проблеми с концентрацията върху слуховите стимули и едновременно със зрителните. Най-често, или само слушаме, или само гледаме. Но най-важни са първите 5 секунди, в които трябва и двата канала да бъдат ангажирани в един и същ момент.

Благодарение на това слухът ни ще позволи да доловим някои звуци, а зрението да забележи невербалните реакции.

С езика на тялото /body language/ стават 70 процента от комуникирането между хората.

Кога може да сме сигурни, че някой лъже?

Това не е толкова сложно. Ако в отговора на нашия въпрос се появят поне два сигнала за лъжа, от които първият се появява през първите 5 секунди, могат да са два малки признака, два невербални или смесени и т.н.

Според експертите на ЦРУ вербалният признак означава неискреност. Например отговор не на темата, проблем с опровержение на въпроси за лоша постъпка, повтаряне на зададения въпрос, отговор с фраза, която не е свързана с темата, например "това е добър въпрос", говорене с противоречия и т.н.

Може да последва и персонална атака срещу питащия – прекалена възпитаност, преструване, че не се разбира въпросът, оплакване – трябва ли това да продължава толкова дълго; избирателна памет – според моите актуални знания...

Други симптоми за лъжата са изрази, които остават отворена врата за събеседника – ненапълно, по принцип предполагам; или пък прекалено говорене за истината – честно да кажа, истината е, че..., убеждаване, че не лъже или подсигуряване с изразите "какво да се укрива", "аз съм почтен човек", "това не е в моя стил" и т.н.

Още по-интересни са телесните признаци за неискреност – неестествена пауза преди отговора, липса на координация на думите и жестовете, мимоволно закриване с длан на устата или очите, преглъщане преди отговора, облизване на устните, чешене с ръка на брадата, прекалено движение на краката, раменете, ако стоим изправени, или ако седим на масата, нервно подреждане на масата или дрехите.

Една от тези реакции трябва непременно да се появи през първите 5 секунди след нашия неудобен въпрос. Ако към отговора на същата тема след това се добави и втори признак можем да сме сигурни, че събеседникът крие нещо. Или пък е преминал през добра школа и лъже без да му мигне окото.

Добре обучените шпиони по принцип трудно могат да бъдат разкрити или разобличени по такъв елементарен начин. Ако се издават, това най-често е заради тяхна грешка, а не заради чужд донос. Освен това от юридическа гледна точка всеки може да има в къщи и най-съвременната радиостанция.

Светът се променя бързо, а заедно с него и шпионажът. Но въпреки това все още не е трудно да се разбере кой и по какъв начин ви лъже, или не е искрен и какво прикрива.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 241, June 2015
Истината за великата лъжа за "антисемитизма" (1)
Така нареченият антисемитизъм шества по света. Обсъждат се в Европейския съюз и на "битово равнище" – в Русия, Полша, Че...
    Новото PSI-оръжие
Страх, депресия, затъпяване, манипулиране на огромни групи от населението, елиминиране на цели военни съединения на прот...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com