Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

"Морски щит – 2017" в Черно море
Анализ на "Строго секретно"

На 7 февруари 2017 г. президентът на Русия Путин разпореди, внезапни учения на въздушно-космическите сили на Русия и на други части, като проверка на готовността им срещу потенциална агресия. Причината бяха започналите агресивни действия на войските на Киев срещу Донбас и едновременните маневри на НАТО в Черно море.

Съчетанието им със сигурност не беше случайно. 16 военни кораба, 10 подводници, 10 военни самолета, 2800 войници от Украйна, Румъния, Турция, България, Гърция, Испания, Канада и САЩ взимаха участие в ученията. "Морски щит – 2017" от 1 до 11 февруари в близост до руските граници.

За първи път от времето на Студената война военен кораб на Англия влезе в Черно мое, като по този начин, според британското военно министерство, потвърждаваше подкрепата си за Украйна – враждебен акт срещу Русия.

След маневрите, на 15 и 16 февруари, военните министри на страните-членки на НАТО се събраха в Брюксел, за да обсъждат пакет от мерки към укрепване и разширение на военното присъствие в Черно море. Очаква се да бъдат взети две решения – укрепване на тренировъчната рамка и създаване на координационен орган за Черно море, подчинен на командването на НАТО.

Пактът изгражда присъствието си на сушата около Черно море в Румъния, с многонационална бригада, която е в процес на формиране. Държавите, които са обещали участие, са Канада, Германия, Холандия, Полша, Турция и САЩ. Грузия и Украйна също са предвидени.

Румъния предлага редовен тристранен формат за съвместни военноморски маневри в Черно море с България и Турция, с евентуално участие и на страни–членки извън района.

Англия, Канада и Полша ще изпратят самолети за базиране на румънската база "Михал Когалчеану". Румъния и Турция ще изработят планове за засилване на морското и въздушно патрулиране на района. Румъния и България ще приемат самолети, приспособени за тези мисии.

През септември 2016 г. самолети на САЩ и България започнаха редовни патрули на Черно море. Тези полети увеличиха риска от инциденти, имайки предвид разполагането на руските ракетни системи С-400 в Крим. Руските самолети в района на Северен Кавказ и Ростов могат да контролират цялото Черно море. От Москва последва предупреждение към НАТО за евентуалните последици на водената от пакта политика в Черно море, но натовските чиновници в Брюксел не им обърнаха внимание.

И маневрите "Морски щит – 2017" започнаха с инцидент. Украйна обвини Русия, че е било стреляно по карго самолет Ан-26, извършващ полет над една от руските морски нефтени платформи.

Ще припомним, че, според конвенцията от Монтрьо, страни-членки на НАТО, разположени извън Черно море, не могат да останат в морето повече от 21 дни. В момента три страни от района са членки на НАТО – Турция, България и Румъния, и две имат подобни амбиции – Грузия и Украйна. Но флотите на тези пет държави имат ограничени възможности, заради което основни страни-членки ще им предоставят свои кораби, които ще бъдат префлагирани за постоянно пребиваване в Черно море. Освен това кораби на САЩ ще подсигуряват потенциал на евентуален първи удар.

В Румъния вече действа базата на американската противоракетна система с ракетите Мк-41, които могат да бъдат трансформирани в оръжие на първия удар.

България също играе важна роля в плановете за засилване на присъствието на НАТО в района. През 2017 г. в американската база в Ново село ще пристигнат американски и натовски части. В първата от трите ротации за по 6 месеца ще участват 150 американски войници – част от черноморските ротационни сили, от септември.

Според договора от 2006 г. САЩ имат в България три военни бази, фактически на екстериториален принцип.

САЩ планират да разположат до 2500 войници в Ново село, изгражда се хеликоптерна площадка и сграда за въздушните операции. Очакват се да пристигнат и американски танкове. Ремонтни, работилници ще бъдат изградени в Сливен и Пловдив.

На 1 февруари в Черно море започнаха натовските маневри. На 7 февруари Кремъл разпореди внезапна проверка на въздушно-космическите сили с излизане на ракети Топол-М на бойни позиции.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 261, March 2017
Пощаджията ни донесе
- Борисе, един лорд поръчал да му отровят кучето след като разбрал, че повече няма полза от него.Тереза Мей, премиер на ...
    "Няма начин да ги стигнем"
В Испания си направиха труда да изчислят как могат да стигнат американците. Оказа се, че и там не могат.Какво написаха и...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com