'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Кабинет по медицина
Д-р Михаил Тодоров
Според данни на Световната Здравна организация (СЗО), зимата е сезонът на инфарктите. Кардиолозите твърдят, че в началото на зимния период, когато температурите спадат бързо, понижаването им само с 10 градуса повишават случаите на инфаркт със 7 процента, увеличават поставянето на пейс-мейкъри с почти 30 на сто, смъртността, причинена от различни форми на сърдечно-съдови проблеми се вдига с 15 на сто.
Тази нерадостна статистика се дължи на факта, че организмът не може да се адаптира толкова бързо към резките промени в температурите. Поради това именно в началото на зимния сезон голяма част от хората имат проблеми, свързани с дихателната и сърдечно-съдова система. оплаквания като затруднено дишане, недостиг на въздух, астма, аритмия и тахикардия са често срещани дори и при хората в активна възраст с добро здраве.
Според кардиолозите, обаче, преходният период е само началото на сърдечно-съдовите неразположения, които могат да прераснат в сериозни проблеми, ако хората ги пренебрегнат и не вземат необходимите мерки да предпазят организма си от температурните стресове.
Основната причина за проблемите, свързани с кардио-васкуларната система е фактът, че през зимата кръвоносните съдове се свиват, за да съхранят топлината на тялото в организма. Ако артериите нямаха свойството да се разширяват през лятото и свиват през зимата, всички топлокръвни същества, в това число и хората, щяха отдавна да измрат от топлинни удари или измръзване без драстични промени в температурите.
Но, това уникално свойство на кръвоносните съдове, може да окаже и "мечешка услуга" при по-възрастните, тези с вече съществуващи сърдечни проблеми, или да отключат кардио-васкуларен проблем при видимо здрави хора.
Причината за това е, че свиването на кръвоносните съдове забавя циркулацията на кръвта, което от своя страна повишава кръвното налягане, променя сърдечния ритъм и пулса, и сгъстява кръвта. А всичко това претоварва дейността на сърцето.
Според британската кардиологична асоциация всички, особено хората със сърдечни проблеми, както и по-възрастните трябва да намалят употребата на сол, мазнини и захар. Пролетта, лятото и есента са свързани с повече разходки, срещи с приятели на открито, пикници, семейни излети и прочее. Тогава даже и повишената консумация на мазни, солени или сладки храни се компенсира с движение и повишена консумация на течности.
Известен е фактът, че през зимата голяма част от хората намаляват социалната и физическата си активност и предпочитат по възможност да останат вкъщи. Именно поради тази причина консумацията на определени храни и съставки трябва да се контролира.
Солта е жизненоважна за организма и не трябва да се изхвърля от ежедневната диета, а просто да се намали. Причината е, че тя абсорбира течностите в тялото, а с това повишава кръвното налягане, което директно се отразява върху функциите на сърдечно-съдовата система.
Мазнините, подобно на холестерола се делят на полезни и вредни. Кардиолозите препоръчват през зимата да се консумират задушени или варени ястия като подчертават, че не мазнините, а термичната обработка е тази, която променя химическия им състав. Мазнината, в която се пържат продуктите, натоварва сърцето. Така че даже и вегетарианците са подложени на риск.
Захарта е също подмолен камък. Тя е в списъка на специалистите като рисков фактор за повишаване на килограмите, а наднорменото тегло води до кардио-васкуларни проблеми. Това, което не е известно на широката публика е, че през зимата трябва да се избягват не само тортите и всички хранителни продукти с повишено съдържание на захар, но и плодовите сокове, както и всички продукти, съдържащи подсладители и консерванти. Според специалистите, портокаловият сок в кутия няма да ви направи по-слаб, а по-болен. Затова, особено през зимата, изстисквайте плодовете собственоръчно.
Резултатите от проучването на международния екип от кардиолози в СЗО показват, че голяма част от смъртните случаи, причинени от инфаркт и сърдечна недостатъчност са резултат от прекомерната физическа активност през зимата. Според специалистите това обикновено са хора, които пренебрегват както метеорологичните условия, така и собственото си здравословно състояние. Учените подчертават, че хората често пренебрегват зимните условия. Най-често това се случва със силно мотивирани да подобрят здравето си хора, които приемат препоръките на личните си лекари за ежедневна и постоянна физическа активност твърде конкретно. Специалистите алармират, че хора, които искат да подобрят здравето си, често бъркат симптомите на болка, задух или умора за положителни промени в организма си, което вместо да продължи живота им го прекратява.
Американски кардиолози препоръчват хората да забравят суетата си през зимата и да носят топли шапки и шалове, които да покриват колкото се може по-голяма част от лицето им. Причината за това е, че силният студен вятър предизвиква спазъм на коронарните съдове на главата и лицето, с което предизвиква кардиален арест.
Освен това специалистите препоръчват през зимата хората да се обличат с по-голямо количество (6-7) тънки дрехи, отколкото с 2-3 дебели. Според тях, въздухът, създаден между тънките дрехи създава няколко пласта термоизолация, докато при дебелите тя е само една.
Американските учени предупреждават и за количеството поета вода. Техните изследвания показват, че прекомерната консумация на течности е също толкова вредна, колкото и минималната. Според техните заключения недостатъчното поемане на течности води до допълнително свиване на кръвоносните съдове, което причинява дисфункция на сърдечната дейност. Но от друга страна – прекаленото хидратиране предизвиква потене, което през зимата може да доведе от лека простуда до сериозни респираторни и кардио-васкуларни усложнения.
В случай, че ви се налага да бъдете на работното си място навън или просто сте премръзнали, карайки ски, специалистите препоръчват :
Топли напитки. Ако сте строителен работник или ви се налага да работите навън в зимни условия, облечете се топло и консумирайте топли напитки. Придържайте се към билкови чайове или безкофеиново кафе. Имайте предвид, че прекалената консумация на кофеин вреди на сърцето точно толкова, колкото и студът.
Топъл душ. Ако сте премръзнали, но най-накрая сте се прибрали вкъщи, пуснете само топлата вода под душа си, затворете вратата на банята и чак след това съблечете дрехите си. Колкото и да ви е студено, оставете парата да насити банята ви. Междувременно можете да включите чайника си или да отворите бутилката червено вино "да подиша". Преди да влезете под душа, регулирайте температурата – тя трябва да е хладка в началото, за да не стресирате сърдечно-съдовата си система. След 5-6 минути можете постепенно да увеличавате топлата вода до степен, в която мускулите на тялото ви се отпуснат и тялото ви се почувства комфортно.
Алкохол. Ако не сте в състояние да си вземете топъл душ или просто изчаквате банята ви да се стопли, изпийте 50 грама коняк или какъвто и да било твърд концентрат. Но само толкова. Не прекалявайте с количеството, тъй като прекалената консумация на алкохол може да натовари сърцето ви.
Люти чушки. Даже и да не сте привърженик на лютото, сложете в хладилника си бурканче люти чушки, опаковка от лютия пипер Кайен или малкото шишенце Табаско в рафта за подправки.
Тези неща могат да ви спасят от инфаркт. Особено през зимата.
...- Време за големите бомби и големите батальони
- Голямата сензация: Първичната вода на планетата е възобновяем неограничен ресурс
- Комплексите за радиоелектронна борба „Мурманск“ пристигнаха в Иран
- Дали Техеран има електромагнитни оръжия
- Последна неядрена, или последна Първа ядрена
- 55 години цветни контрареволюции. Кой беше човекът на ЦРУ в София /4/
Issue 261, March 2017 |
Жива или мъртва е Елизабет II В момента, в който пишем тези редове, въпросите, свързани с британската кралица Елизабет ІІ, са само три – дали кралицат... ⇨ |
Най-ефективните средства срещу токсините Рекламите на фармацевтичните компании заливат ефира. "Лекари" обясняват как вълшебните хапчета на еди коя си фирма ще из... ⇨ |