Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Кой контролира и какви са световните запаси на газ

Точното количество газ, скрито под земята, не може да бъде определено. Но според някои експерти, става въпрос за 173 трилиона установени кубически метра и още около 120 трилиона, които човечеството още не е достигнало и разработило. Според специалистите, това количество би трябвало да стигне на човечеството за около 65 години.

Къде всъщност са най-големите запаси на газ? И кой ги притежава?

РУСИЯ

Русия притежава най-големите запаси на природен газ. Както се вижда и от таблицата обемът на природния газ е между 31 трилиона кубически метра до почти 50, т.е. от 24 до 40 на сто от световните запаси. Повече от половината ресурси са разположени в Западен Сибир, като една четвърт от тях се намират в крайбрежията на Карско и Беренцево море. Част от прогнозираните залежи са съсредоточени в моретата на Далечния Изток и Арктика, както и в азиатската част на страната, което включва и вече проучените части на Ямало-Панецкия окръг, където, според резултатите от проучванията има все още неоткрити и неразработени газови находища. Европейската част на Русия има само 10 процента от общия обем на най-големите запаси на газ по света. А Уренгойското находище е трето по величина в света. Като цяло то съдържа около 16 трилиона кубически метра, а газодобивът се осъществява от "Газпром".

ИРАН

Иран е вторият по големина притежател на природен газ след Русия. Той притежава около 16% от световния ресурс. Най-важните находища се намират на североизток в близост до Персийския залив, откъдето трябва да започне и строежът на газопровода "Иран – Пакистан – Индия", засега отлаган.

Освен това Иран иска да насочи доставките си на североизток – към Турция, Сирия, Ирак и към кавказките републики. Строителството на този газопровод би трябвало да бъде завършено през 2019 г. и Турция ще получава 6 милиарда кубически метра годишно като транзитна страна към Европа, която, ако проектът бъде осъществен, ще получава два пъти повече доставки от сегашните.

КАТАР

Катар е малка държава, но притежава 22 процента от световните залежи на газ – приблизително 24–26 трилиона кубически метра, които са все още неразработени и се намират в земните недра. А това означава, че Катар може да добива газ в продължение на 150 години.

Подобно на Иран, за Катар най-изгодното трасе е през Сирия и Турция. Стойността на залежите се изчисляват на 10 трилиона долара, а това е повече от общата стойност на залежите на Иран, Русия, Саудитска Арабия и Венецуела взети заедно.

ТУРКМЕНИСТАН

Четвърто място по добив на газ заема Туркменистан, който има реални шансове да влезе в тройката на лидерите, след като през 2015 г. президентът Берди Мухамедов даде нареждане на правителството да увеличи добива на газ до 83 милиарда кубически метра, а износът – до 48 милиарда. Държавата снабдява с гориво не само Китай, но Иран и Русия.

В недрата на гигантското газонефтено находище Галкинише се намират големи запаси. Разработката му започна през 2013 година. Освен това Туркменистан притежава големи залежи на газ около град Йолотан.

САЩ

САЩ има най-големите запаси от шистов газ в света и е лидер в неговия добив. Най-големите залежи се намират в Мексиканския залив. Големите находища са Ред Хоук, Тикондерога и Тъндър Хорс, във всяко от които има 20 милиарда кубически метра. Най-големият добив е в Пойнт Томпсън, който се намира в северна Аляска, а находищата му се разработват още от 1965 г. В недрата на Аляска се намират 3 трилиона кубически метра газ и поради тази причина се строи газопровод, който ще започва от Пойнт Томпсън и ще стига до крайбрежието на Тихия Океан, а от там – Вашингтон.

Само това находище може да обезпечи около 7 милиарда годишното потребление на САЩ.

САУДИТСКА АРАБИЯ

Тук се намират 25 процента от световните запаси на нефт или около 260 милиарда барела.

По отношение на газа, през следващите 10 години, държавата има намерение да удвои добива, но смята да го използва предимно за вътрешно потребление.

Най-голямото находище е Тухман, който е разположен в центъра на пустинята Руб ел Хали.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 268, October 2017
Нов рекорд на Русия по Северния морски път
В края на август първият руски танкер, возещ втечнен газ, премина по Северния морски път без поддръжката на ледоразбивач...
    "Проектът 2020"
Между 14 и 20 септември в някои райони на Беларус, Калининградски, Ленинградски и Псковски райони се проведоха военните ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com