Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голямата енергийна партия е пред ендшпил

Привършването на войната в Сирия и Ирак, е не само във военната област. Започва ендшпилът на войната за газа и нефта на тези страни с някои доста изненадващи детайли.

Руската държавна компания "Роснефт" почти веднага след референдума в Иракски Кюрдистан на 25 септември съобщи, че има намерение да купи дял в най-големия нефтопровод в северен Ирак. Споразумението е било подписано на 20 октомври. "Роснефт" има намерение да увеличи пропускателната способност на тръбата до 950 000 барела на денонощие. "Роснефт" ще притежава 60 процента от тръбопровода, Kar Group – в Ербил, останалата част.

"Роснефт" ще инвестира в тръбата 3,5 милиарда долара и ще отпусне кредит от 1,2 милиарда долара на администрацията на северен Ирак.

На 19 октомври Русия направи интересна крачка и в Сирия. Така наречените Демократични сили на Сирия, а именно кюрдската групировка, поддържана от САЩ в Деар ес-Зор, направи неочаквана сделка и предаде на руските въоръжени сили най-богатия в района залеж Ал Табия, който кюрдите преди това отнеха от Ислямска държава.

Преди това залежът Ал Табия беше експлоатиран от американската компания CONOCO. Потенциалът на газовия залеж е 13 млн. кубометра на денонощие. Русия ще върне залежа на сирийското правителство. В Киркук в Северен Иран, плановете на EXXON, който преди това се оглавяваше от сегашния държавен секретар на САЩ Рекс Тилерсон, също бяха провалени.

Така руснаците изиграха много грамотна партия. Споразумението на Барзани с Русия, който след това се оттегли, не позволи на племенните лидери да получат подкрепата, която очакваха от САЩ. "Роснефт" знае, че кюрдите, както и преди, ще доставят своя нефт през Турция, която преди това правеше това с помощта на Ислямска държава и Барзани. Сега обаче за газа от Сирия Турция ще трябва да се договаря с Асад, а за нефта от северен Ирак – с "Роснефт", т.е. с Русия. И в Ирак Русия води диалог с Багдад, а в Сирия е главен съюзник на Асад.

Тези събития подготвиха почвата за срещата на Ердоган с премиера на Ирак Абади и разчистиха пътя към преки преговори на Анкара с Асад.

Турция вече тръгна по този път. Катар, заедно с Иран, ще разработват доставка на газ за Европа и Китай. Сега Русия се опитва да привлече даже Саудитска Арабия.

САЩ и Израел в паника се опитват да организират там различни преврати.

Така руската политика в района е насочена не само към запазване на Асад във властта или пък към разделяне на Сирия на "сфери на влияние". Основната цел на Путин беше проста – да победи терористите и да спре дългогодишната война на всички срещу всички, като предложи на турците, кюрдите, арабите и персите вместо да се стрелят - общ проект, от който ще спечелят всички. Сирия ще получи мир и единство, сирийските кюрди – широка автономия, за която вече се договориха с Асад. Турците, както и преди, ще получават нефт и газ, но вече на легални начала и няма да получат независим Кюрдистан по своите граници. Иракските кюрди ще търгуват официално своя нефт през Турция срещу мир с правителството на Ирак и неговата териториална цялост. Иран няма да получи американски и израелски бази по своята граница с Ирак и т.н.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 270, Dec. 2017
Войната в Сирия и Ирак навлиза в заключителен етап – за петрола и газа
Поражението на ислямска държава и крахът на това квазидържавно образувание води към нова трансформация на конфликтите на...
    Москва строи нов антиядрен чадър и противоракетна отбрана
Една от най-важните задачи на руския военно-промишлен комплекс е изграждането на собствена противоракетна отбрана /ПРО/ ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com