Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Китай
След XIX конгрес Китай започва строителството на Сяокан
Анализ на "Строго секретно"

Най-важният аспект на ХІХ конгрес на Китайската комунистическа партия беше икономическият – как ще се развива икономиката на най-голямата в света страна с най-голямо население – 1,4 милиарда, през следващите години, като това ще засегне и останалите държави по света без изключение.

На първо място е утвърждаването на курса към безалтернативно построяване на китайското общество – Сяокан, което може да се преведе като "общество на малката заможност" или като среднозаможно общество. За обикновените китайци това по-скоро е описателна характеристика, която обобщава цялата дълбочина на реализирания в Китай модернизационен модел.

Построяването на Сяокан се предвижда да завърши още през 2020 г.

До 2035 г. Китай ще стане "модернизирана и иновационна държава", а до 2050 г. "богата и могъща социалистическа държава".

Фактически построяването на заможното общество е основната линия на политиката на ККП и към нея ще се приспособяват сегашните и бъдещи икономически реформи.

Така, крачка след крачка, Китай ще заменя сегашния си износен модел на своето развитие с обърната към огромния си вътрешен пазар икономика и производство.

Това разбира се, ще среща съпротивата на някои вътрешни кланове, за които сегашният износен модел, предимно към САЩ и Запад, беше златна възможност за забогатяване и за корупционни схеми.

Ако Си Цзинпин успее да реализира заложените задачи, КНР ще стане държава с колосално вътрешно потребление и икономика с почти затворен цикъл.

Това води и към радикални промени във външната политика на КНР. Ако досега икономическото сътрудничество на Пекин със САЩ беше неподлежащо на дискусия, като доларовата система не се поставяше под въпрос, както и участието на КНР в глобализирането, сега всичко се променя.

КНР се сблъсква с нови реалности по света. САЩ са неговият основен противник, още повече след като Доналд Тръмп промени политиката спрямо КНР с цел връщане на производствата и налагане на мита на Китай. А това е икономическа и търговска война.

На този фон Китай започна да консолидира съюза с Шанхайската организация за сътрудничество, с БРИКС и с Русия.

Москва дехаотизира не само Близкия Изток, но става и главен гарант за стабилността на цялата световна арена, разширява вътрешния и държавен суверенитет и неутрализира в Европа влиянието на армията на САЩ и на Шестия флот в Средиземно море.

Китай, от своя страна, увеличи разходите за поддръжка на другите държави до 350 милиарда долара. По този начин, светът, в лицето на Китай и Русия получават реална алтернатива на американското доларово силово доминиране.

Така преминаваме към конкретната икономическа и финансова тематика, в която на първо място е трупането на рекордни златни ресурси от КНР и Русия през последните години и заявленията за нова цифрова валута.

Това беше неизбежно след като в САЩ беше избран Тръмп като представител на националния елит и завършва транснационалния процес на световното глобализиране.

В КНР и Русия направиха правилен извод и от няколко години върви активна подготовка за прекрояване на световната финансова система и изменение на глобалната система за управление въобще.

Върху руините на еднополюсния свят се появява многополюсния. Множество валутни зони ще заменят сегашния доларов фалшив еквивалент. Националните държави ще продължат да се борят срещу опитите за налагане на наднационални структури за управление, механизмите на икономиката и човешките отношения ще излязат на върха на фундаменталните промени.

Тук Китай е много по-силен от Русия и трябва да поеме своята водеща роля.

Светът, през призмата на Китай, винаги се е развивал като борба на противоположностите и сегашният исторически етап се сблъсква именно с тях.

Първият пример е неотдавнашното съобщение на Народната банка на Китай, че в КНР вече няма прегради за въвеждането на държавна цифрова валута и че процесът за внедряване вече е тръгнал. Това стана една седмица преди ХІХ конгрес и четири дни след като министърът на съобщенията на Русия направи съобщение, че Путин е взел решение за пускане в страната на собствена цифрова валута - крипторублата.

Тъй като веднага последва аналогично решение на Китай явно ставаше дума за съгласуваност.

Руската цифрова валута се създава на основата на строго руска криптография, а китайската – само на китайска, а самите криптоюан и крипторубла, за разлика от сурогатните биткоин ще се обезпечават от държавата, по същия начин, както и хартиените юани и рубли.

С други думи Пекин и Москва взеха решение да защитят своите страни от пълзящото легализиране и неминуемо внедряване от Запада на частните електронни пари. А криптоюанът и крипторублата ще се създават не безконтролно, според принципа на "майнинга", а с емисия на държавата в такива мащаби, които отговарят на китайските и руски национални интереси, а не на трети лица.

Криптоюанът ще създаде възможност за мигновени разчети и ще обезпечи минимално равнище за комисионни. За самата транзакция, тъй като във веригата просто липсва онзи, който ще я получава.

Но от гледна точка на държавната сигурност китайската, а и руската инициатива, преследват единна задача – да се създава собствен противовес на западните криптовалути и въобще да се формира независимо от САЩ с аналог на Visa и Master Card.

Западните финансови пирамиди на крипвовалутите ще изчезнат в близките години и на тяхно място ще дойдат държавните криптовалути, заедно с преустройство на световната финансова система, където понятията емисия и инфлация вече няма да имат предишното значение. Тук Китай и Русия излизат в авангарда на тясната група страни, които вече се строяват на старта на новата технологична система.

Когато се говори за новата система, веднага се появява и въпросът за златото. Китай е на първо място в света на нарастване на златните резерви, което говори за наближаващ пълен демонтаж на досегашната така наречена нефтодоларова система.

С помощта на златото Китай създава своя национална дублираща система и търпеливо очаква момента за рязко излизане от долара на САЩ в собствена валутна зона. Същото се отнася и за Русия.

Между КНР и Русия от няколко години се отработва системата на валутния клиринг, т.е. разчекнат в недоларови величини не само между себе си, но и със страни, влизащи в дружествени обединения.

Споразуменията за доставка на суровини, горива, стоки и услуги вече се водят на сметки в руско-китайски клирингови банки. При обикновените сделки оценката на стойността се формира с помощта на доларовия еквивалент. В китайско-руския търговски обмен това вече не се прилага и стойността все пак трябва с нещо да се съгласува. Този еталон ще бъде златният еквивалент, именно еквивалент, а не пълноценен златен стандарт на пълна златна рубла или пълен златен юан.

Русия е най-големият износител на нефт за Китай, Китай е най-големият световен вносител на нефт. Доларът в техните взаимни разчети е пълна глупост. В близко време Китай ще предостави на участниците в сделките по нефта възможност да конвертират печалбите си в златни фючърси, като сделките се гарантират от златните запаси на КНР. Това е за предпочитане и от Русия. За монополното положение на нефтодолара това е удар и ще бъде още по-силен в близко бъдеще.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 270, Dec. 2017
Новият далечен бомбардировач ПАК-ДА
Работите над проекта на новия руски бомбардировач започнаха през 2009 г. в компанията Туполев. Перспективният авиокомпле...
    Кой е на върха на реалната икономика
Досега въобще не е задаван въпросът как изглежда реалната класация на държавите според реалната икономика, а не според в...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com