Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

10 трилиона долара в Евразиатския суперконтинент

Инициативата "Един пояс и един път" и нейната концентрация в Централна Азия и Източна Европа, издигната преди 4 години от председателя Си Цзинпин, определя цялата външна политика на Китай до 2049 г., когато ще бъде отбелязана 100-годишнината на КНР.

Цялата китайска администрация е включена в тази грандиозна стратегия.

Суматохата, която създава лицето Б. Борисов с така наречените "Западни Балкани" е насочена не само срещу интересите на ЕС, но и срещу плановете на Китай, и отговаря единствено на стратегията на САЩ за привличане на района към антируската и антиевропейска коалиция от Балтийско до Черно море.

По този маршрут е Грузия, която има споразумение за свободна търговия с ЕС и с Китай. Неотдавна откритата ж.п. линия Баку – Тбилиси - Карс, както и строящото се ново пристанище в Анаклия, където един от собствениците е Power China, може да се оформи като ключов хъб в китайско-европейското управление.

Последната среща на китайския премиер Ли Кецян в Будапеща на форума 16+1 от Централна и Източна Европа потвърди придвижването на инфраструктурата на "Пояс и път". Пекин вече инвестира 8 милиарда долара в Централна и Източна Европа.

Китай е лидер на Западните Балкани, особено в Сърбия, Средна гора, Босна и Херцеговина, където финансовата и политическа сила на ЕС отсъстсва. Китай инвестира в комуникационни и експресни проекти в Сърбия, в това число високоскоростната ж.п. магистрала Белград – Будапеща. Строителството на сръбския участък стартира, като 85 процента от общата стойност – 2,4 милиарда долара, вложи китайската банка Ексим банк.

Стратегическата връзка Белград – Будапеща е важна. Контейнерите китайски стоки пристигат в гръцката Пирея, която стана ключов хъб за Морския копринен път и тръгват към ЕС през Сърбия.

България остава извън играта и се превръща в геополитическа пустиня след отпадането на Южен поток, Белене, Бургас – Александруполис.

Но европейското направление е само част от грандиозния план. В средата на декември Индия призова Китай и Русия към по-ясно сътрудничество. Русия от своя страна убеждаваше Индия да подкрепи Копринения път на Китай. В резултат Китай и Индия се договориха да поддържат мира на общата граница. Това е най-голямата "игра", защото с "Един пояс, един път" Китай неутрализира налаганата от англосаксонците от векове геополитика на така наречените морски държави. Сега Пекин направо зачеркна морските държави от световната икономика и заедно с тях изпраща в историята сегашния световен ред.

Значението на досегашните основни транспортни пътища от Китай през Малакския пролив, Индийския океан, Баб Ал-Мандаб, Суецкия канал става маргинално. Заменя ги сухопътният копринен път по сушата – през Евразия, и Северният морски път, който се разработва от Русия при всякакви климатични условия.

На дневен ред на човечеството е геополитиката на Евразия, Китай, Русия, Индия, които обединяват три четвърти от населението на планетата с новите пътища от Китай до Европа.

Това е истинска геополитическа и геоикономическа революция спрямо досегашната геополитика на англосаксонските метрополии.

Сухопътните маршрути към Европа са в два основни варианта. Единият предвижда транспортиране на стоки от Севера през страните от ЕС. Вторият минава от юг, с пасаж през Турция, за да стигне или до гръцката Пирея, или до Венеция. Това е ключов маршрут, по който ще текат стоки за стотици милиарди долари. По пътя Китай ще интегрира десетки държави в Азия, Близкия Изток и Европа, чието съществуване е направо отказвано от хегемонията на САЩ и долара.

Новост е направеното от Китай на Иран предложение за установяване на връзка между пристанището Гвадар – в Пакистан, което се развива от китайски компании, и югоизточното пристанище на Иран – Чабахар. Чабахар предлага даже по-добри комуникации към основни транспортни точки в Централна Азия и Европа. След завършването му Чабахар ще стане хъб на коридора Север – юг" от Персийския залив към Русия, Евразия, Европа.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 272, February 2018
Започва нова Велика китайска революция
На 27 декември Синхуа пусна едно незабелязано съобщение – за свикване на втория пленум на 19-я конгрес на ККП през януар...
    Кой унищожи аржентинската "Сан Хуан"
На 15 ноември 2017 г. аржентинската подводница "Сан Хуан", на чийто борд се намираха 44 моряци и офицери, изчезна във во...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com