Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Геополитика
Най-важното геополитическо събитие за 2018 г.
Анализ на "Строго секретно"

На 12 август Русия, Азербайджан, Туркменистан, Казахстан и Иран подписаха в Актау конвенцията, която определя статута на Каспийско море. Работите над нея започнаха още преди 20 години, през 1996 г.

В историческото споразумение петте държави разработиха и утвърдиха правилата, според които в морето ще става корабоплаването, риболова, научните изследвания, прокарването на тръбопроводи и др. Документът фиксира, че на Каспия не могат да се разполагат сили и бази на трети държави.

По този начин Каспийско море, към което от десетилетия са насочени апетитите на външни държави – на САЩ и НАТО, получи най-накрая собствена "конституция".

Да започнем от най-простото – само доказаните ресурси на нефт в Каспийско море са около 10 милиарда тона, общите ресурси на нефт и газокондензати се оценяват на 18-20 милиарда тона.

В края на 80-те години търсенето на нефт в морето се водеше предимно в участъка между Азербайджан и Туркменистан, който се считаше за най-перспективен. Северната и централната част на дъното на морето – към Казахстан и Русия, бяха изследвани слабо.

Ситуацията рязко се промени в началото на 90-те години, когато от казахския и руския шелф дойде съобщение за откриване на богати залежи, което потвърди прогнозите, че Каспия заема трето място в света по нефто-газови залежи.

По времето на СССР Каспийско море фактически беше вътрешен водоем на СССР – 87 процента, и 13 процента на Иран. След разпадането на СССР каспийските държави се увеличиха до пет – Русия, Иран, Казахстан, Туркменистан и Азербайджан.

Какви са особеностите на юридическия статут на Каспия.

Каспийско море е вътрешноконтинентален водоем, най-големият, без изход в световния океан, значи не попада под действието на международните конвенции по морско право.

На бреговата линия са петте държави:

  • на северозапад и запад е Русия с брегова линия 695 км;
  • на изток и североизток е Казахстан с брегова линия 2320 км;
  • на югоизток е Туркменистан с брегова линия 1200 км;
  • югозапад е Азербайджан – 955 км;
  • на юг е Иран – 724 км.

Най-големите нефтогазови залежи са в района на казахстанските Тенгиз, Карачаканак и Кашаган. Всичките са открити по времето на СССР, но са разработвани сега от САЩ, Италия, Франция, Холандия и Великобритания.

Каспийско море е причислявано както към езерата и безотточните водоеми, така и към моретата заради големите си размери. Неговата дължина от север на юг е 1200 км, а от запад на изток - от 195 до 435 км.

В морето се вливат над 130 реки, най-голямата е Волга.

Природните ресурси на морето включват над 500 вида растения и 845 вида риби, от които 30 с промишлено значение.

Със своите нефто-газови и промишлени ресурси Каспийско море е второ, след Персийския залив.

Според конвенцията всяка от петте държави установява териториални води, ненадвишаващи 15 морски мили. Към тях се придавя и риболовна зона от 10 мили.

Страните ще могат да прокарват подводни кабели по дъното на морето, както и магистрални тръбопроводи, при условие, че отговарят на международните екологични стандарти. За прокарването им вече не е необходимо одобрение на цялата петица, достатъчна е договореност на страните, през чиито сектори минава тръбата или кабелът.

Основната водна повърхност остава за общо ползване на петте държави, като е забранено присъствието на трети страни във военната област.

Корабоплаването, риболовът, научните изследвания и прокарването на тръбопроводи става според съгласувани от страните правила. Става дума преди всичко за оформянето на най-големия енергиен съюз на планетата – в Централна Азия и Каспия – от Русия, която е № 1 на планетата, Иран - № 2, Туркменистан - № 7, Азербайджан - № 14, и Казахстан - № 15, като още няма окончателни оценки на техния енергиен потенциал, който е много по-голям от досегашните оценки и е на път да стане основен енергиен партньор на Европа – с население 740 млн., Китай – над 1,4 милиарда, Индия – над 1,3 милиарда души.

Именно срещу това действат САЩ - от Буш–старши до Тръмп – че в Каспийско море ще бъде удавен нефтодоларът, базиращ на нефта и газа от Саудитска Арабия и Катар.

През Каспийско море може да мине китайския "Един пояс - един път" или коридорът Север – Юг /Индия – Иран – Русия/. Заради това е и войната на САЩ и Израел срещу Сирия, Ирак и Иран.

Китай продължава да купува нефт и газ от Иран.

Русия обеща да инвестира над 50 милиарда долара в нефта и газа на Иран.

В случай на агресия срещу Иран, Техеран ще затвори Ормузкия пролив, откъдето минава нефта и газа на Саудитска Арабия и Катар, което ще взриви техните цени и ще направи Запада напълно зависим от енергийните доставки от Русия и Каспия. Край на проникването на САЩ и НАТО в южния енергиен коридор, преди всичко в Грузия, Азербайджан и напоследък в Казахстан.

От 12 август в историята на Каспийско море, на чийто брегове са се формирали най-древните цивилизации на планетата, започва нов етап. Значението му ще бъде оценено след години. Но едно нещо е сигурно – новата конституция на Каспийско море е най-важното геополитическо събитие на 2018 г.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 279, October 2018
Мегакорпорацията, която глътна Запада /3/
Дълбоко в недрата на глобалната икономическа война, която определя параметрите на новия свят, световното задкулисие (маф...
    "Калибър" взимат на мушка Европа и Близкия Изток
Едно от най-важните решения на Каспийската петица е, че не допуска присъствие в Каспия на въоръжени сили и кораби на дър...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com