Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Кабинет по медицина
Как да живеем 200 години, първите 100 са най-сложни (4)
Продължение от предишния брой
Д-р Михаил Тодоров

В предишните броеве се спряхме на първите упражнения. Тук продължаваме с някои нови упражнения.

***

Упражнение 10 – тренинг на отделителните системи

В организма постоянно се образуват и в него попадат отвън голямо количество вещества, които изискват обезвреждане и отделяне. Тази система за обезвреждане и отделяне е достатъчно надеждна. Нейният механизъм е отработен от милиони години, но не е разчетен за продължителни претоварвания, които възникват например при пушене, често употребяване на алкохол или неправилно хранене. В тези случаи системата започва да дава откази и организмът се превръща в боклукчийска кофа, с произтичащите от това последствия – нарушаване на обмяната на веществата, болести, ускорено стареене. Разговорът за дълголетие в този случай е излишен.

И така, в нормални условия системата работи безупречно, но да се договорим, че дълголетникът е длъжен да тренира всичко, което може да бъде тренирано. Проблемът е в това, че органите, които участват в отделянето, а това са черният дроб, бъбреците, стомашно-чревният тракт, белите дробове и кожата, не са подчинени на нашата воля. На помощ идват отдавнашните изпитани съюзници на човека – билките. Помагат също така и съответстваща диета и тренинг на другите системи.

Черен дроб

В черния дроб се извършва обезвреждане на токсичните и чужди вещества, като част от тях се извеждат с жлъчния сок. Изкуственото усилване на отделянето на жлъчния сок стимулира работата на черния дроб. При гладуване и преминаването на вътрешно хранене се пречистват жлъчните канали и самата жлъчка. Над 50 вида билки усилват отделянето на жлъчен сок.

Бъбреци

Изкуственото усилване на количеството на урината стимулира работата на бъбреците. Такъв диуретичен ефект имат дините, краставиците, гроздето, смокините, репите, магданозът, копърът, френското грозде и др., а така също и билките, от които се приготвят лечебни комплекти с такъв ефект.

Стомашно-чревен тракт

Една от функциите му е отделянето. Добър слабителен ефект притежава целулозата на растенията. Употребата на разнообразни плодове и зеленчуци гарантира добрата работа на червата. За това способстват и билките със слабителен ефект.

Бели дробове

Отделителните функции на белите дробове се заключават в отделянето на въглеродния диоксид, ацетона, етанола и др., а така също и в самоочистването на праха. За тренировка и временно усилване на отделянето на въглеродния диоксид могат да се правят дихателни упражнения с хипервентилация на дробовете, т.е. с увеличаване честотата и дълбочината на дишането.

Като следствие на такива упражнения се явяват два ефекта:

  • хипокапния – понижено съдържание на въглероден диоксид в кръвта;
  • хипероксия – повишено съдържание на кислород в кръвта и тъканите.

Хипокапнията стимулира механизма на възстановяване нивото на въглеродния диоксид в кръвта, което от своя страна води до усилване на метаболизма. По този начин кратковременната хипокапния стимулира обмяната на веществата.

Хипероксията стимулира механизма на защита от токсичното действие на кислорода, на така наречената антиоксидна система. Тренировката й е особено важна, тъй като препятства образуването на химически агресивни свободни радикали. Слабостта на тази система ускорява процеса на стареене и води до такива заболявания като рак, атеросклероза и др.

Пример за дихателно упражнение с хипервентилация на дробовете е това на йогите "бхастрика", което означава "ковашки мех": извършват се 10 много бързи и силни вдишвания и издишвания, след това се вдишва и задържа дъха за 10 секунди, после бавно се издишва. Упражнението се повтаря няколко пъти през деня.

Добър метод за тренировка на антиоксидантната система е барокамерата.

За да се ускори отделянето на външни частици помага употребата на билки с отхрачващ ефект.

Кожа

Отделителната функция на кожата осъществяват потните и мастните жлези. Функциите на първите са близки до функциите на бъбреците. Общото им количество е 3-4 милиона, но като правило до 50% се намират в неактивно състояние. Потните жлези могат да се стимулират чрез физически упражнения, с топлина (баня), с билки, предизвикващи потене.

Упражнение 11 – секс-тренинг

Принципът е същият: тренингът съхранява функцията, функцията съхранява структурата. Редовните сексуални отношения са условие за запазване на всички полови функции и съответно, на органите на половата система. Ако неработещите органи просто частично атрофират, това би било половин победа, но за съжаление при ограничаване на функциите им в тях могат да се появят "неканени гости" във вид на тумори или хронически възпалителни процеси.

Упражнение 12 – енерго-тренинг

Болшинството от функциите се осъществява благодарение на електрическата енергия. Нейни генератори се явяват клетъчните митохондрии, които преобразуват енергията от храната в биопотенциал. Функцията на резервиране на електрическата енергия изпълняват молекулите АТФ (аденозинтрифосфат). Усилването на всяка функция води до увеличаване на разхода на електрическа енергия от резерва (АТФ) и възстановяване на този резерв за сметка на увеличаване на активността на митохондриите и на тяхното количество. По този начин тренировката на която и да е функция тренира и механизма на нейното енергийно осигуряване. Изкуствен метод за стимулация на обмяна на енергия се явява масажът, при който рязко нараства количеството на подвижните електрически заряди за сметка на раздразването на контактните екстерорецептори.

Упражнение 13 – кръвопускане

Това упражнение не е основано на ограничения или хиперфункции. То е уникално и гениално по своята простота. Ние просто нагло вземаме от организма част от неговото най-важно вещество – кръвта.

Какви ли не функции изпълнява кръвта: транспорт на кислород, на хранителни вещества, хормони, въглероден диоксид, на продуктите от обмяната; участие в терморегулацията; регулация на водно-солевия баланс; имунна защита. Изкуственото отделяне на част от кръвта принуждава организма срочно да компенсира загубите. При това се стимулират съответно системите за кръвообразуване, за хранене, за газообмен, ендокринната, за терморегулация, за водно-солеви обмен, имунната. Оперативно се задействат резервите на тези системи, а следователно и механизмите за възстановяване на резервите им. По този начин кръвопускането е почти идеално средство на резерв-тренинга. По-рано този метод се е ползвал много широко, историята му се губи в далечните векове. Сега съвършено незаслужено той е почти забравен и се използва много ограничено.

Кръвопускане може да се направи с помощта на игла от спринцовка, но може да се възползваме и от услугите на такива отлични специалисти по кръвопускане като медицинските пиявици. Освен това те го правят съвършено безболезнено и отделят в кръвния поток полезни биологично полезни вещества.

В естествения вид регулярна загуба на част от кръвта се случва при жените във вид на менструация. Трябва ли да се учудваме, че те живеят по-дълго от мъжете? Между другото, при климакса процесът на посърване (изсушаване) се ускорява, независимо от изкуствената хормонална корекция. Организмът, който се е лишил от обичайната ежемесечна стимулация, започва да се предава и тогава кръвопускането или пиявиците са просто незаменими.

Систематичното донорство (кръводаряване) също е добър метод за кръвопускане. Вземането на кръв се извършва от квалифицирани специалисти в условията на гарантирана стерилност. Донорът стимулира функциите на своите жизненоважни системи, а неговата кръв и приготвените от нея безценни препарати носят полза на другите, а е възможно и да им спасяват живота. Вгледайте се колко добре изглеждат професионалните донори.

И така, вие сте решили, че не трябва предварително да се превръщате в немощно, безпомощно и болно същество. Откъде да започнете? Започнете с това, че един прекрасен ден си кажете: "Аз съм дълголетник. Аз съм млад, весел и здрав", без да има значение на колко сте години и с какви болести вече сте се сдобили. Помнете, че човекът е самопрограмиращо се и самовъзстановяващо се същество.

Щателно проанализирайте изходното състояние на организма (в това отношение добрата диагностика и опитният лекар ще са ви от полза) и на тази основа, а така също и изхождайки от своите възможности, разработете своя индивидуална, идеално подхождаща на вас система за тренировка.

Като начало съставете месечен план за резерв-тренинга и започвайте. Безусловно, началото ще е трудно, но ние още от началото се условихме, че това е спорт. А спортът, това е труд. Попитайте който и да е спортист леко ли му е.

Напрегнете воля и изкарайте първия месец, това е времето, което средно е необходимо на организма за адаптация към новите натоварвания. След това постепенно тренировките започват да се превръщат в потребност и към края на годината започват да носят удоволствие. Използва се известният принцип – "всяка отрова в малки количества е лекарство", всяко външно въздействие, разрушаващо организма в разумни граници, отлично го възстановява и държи в тонус.

Вечните врагове на човека: гладът, студът, преумората, кръвозагубата и др. в системата на резерв-тренинга стават негови най-добри приятели. Но бъдете внимателни – всички натоварвания трябва да бъдат адекватни на физиологическите възможности на организма. Неприятната умора, раздразнителността, апатията, нарушените апетит и сън говорят, че сте се престарали и е необходима почивка. А приятната умора, доброто настроение и самочувствие са признаци за това, че вие правите всичко в необходимата мяра.

Не трябва да се форсират събитията и да се бърза. Не си струва веднага да си обувате спортните гащета и да бягате по улиците, попътно съобщавайки на всички, че вие сте дълголетник. Създавайки своя индивидуална система и започвайки нейното изпълнение, вие все още не сте кандидат за това звание, а сте само претендент и своята "кандидатура" ще защитавате ежедневно примерно толкова години, колкото сте преживели до този момент. Ако например вие сте на 40, то още 40 години предстои "работа над грешките" и едва след още 40 години вие можете да се обявите за дълголетник. Но това е за околните, за себе си вие още от първия ден твърдо сте решили – "Аз съм дълголетник. Аз съм млад, весел и здрав". Желателно е веднъж годишно да си правите контролна диагностика и да сравнявате резултатите от тях с изходните данни.

В процеса на еволюцията природата е заложила в организма механизми за автоматично трениране на структурите. Този "автопилот" дава възможност и на хората и на животните да преживеят тяхната средна продължителност на живота. Възможността да се преживее повече може да даде само осъзнатата изкуствена тренировка. На животните това не е дадено, но човекът има огромно преимущество – той притежава разум, воля и способност за самовнушение. Благодарение на тези качества той може да постигне и постига най-невероятни резултати. Тогава какво ни пречи да използваме тези качества за продължаване на живота? Разумът в дадения случай е необходим, за да създадем своя собствена, индивидуална система за тренировки. Волята – за да вървим последователно към целта. Способността за самовнушение – за да си внушим, че ние ще живеем толкова, колкото поискаме, оставайки при това в добра интелектуална, емоционална и физическа форма.

Homo sapiens има всички шансове да се превърне в Homo sapiens longaevitatis – човек разумно дългоживеещ.

В процеса на тренировки е необходимо да се пазите, но не бива да се жалите. Колкото по-възрастен е човек, толкова по-аскетичен начин на живот трябва да води: по-малко яде, повече се движи, по-леко да се облича и т.н. Ако човек започне да жали себе си – бедняка, уморения, ако ограничи движенията, ако започне да яде вкусно и много – това е началото на края. Природата безжалостно унищожава стареещите лентяи. А да стареем практически започваме на 18-20 години, когато в дисковете на гръбначните прешлени се появяват първите признаци на дистрофия. Така че правете си изводите.

Основният признак на всеки спорт се явяват тренировките. По този начин резерв-тренингът, като система от специални тренировки, насочени към увеличаване продължителността на живота, има право на съществуване, като отделен вид спорт. И този спорт е за всички, независимо от възрастта и състоянието на здравето. В него всички имат шанс за успех във вид на допълнителен период на живот. И то какъв живот! Активен, пълноценен, изпълнен с борба. Борба със стареенето и с преждевременната смърт.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 292, Dec. 2019
Юдеизирането на Балканите /5/
В предишния брой разкрих как скритите сили в световната политика искаха да завладеят значителна част от Европа чрез болш...
    1,5 млн. души искаха да атакуват Район 51
На 20 септември трябваше да се състои организираната в Интернет като шега, но превърнала се в реалност операция "Атакува...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com