Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Кой контролира IT-индустрията

Глобалната IT-индустрия генерира повече от 3,8 трилиона долара приходи годишно (2,81 трилиона – от твърди, 1 трилион – софтуер и IT-услуги).

Взети са предвид публичните компании с приходи от над 50 милиона долара годишно (около 4 хиляди компании.

Реалният размер, разбира се, е по-голям поради безбройните малки софтуерни компании.

Факт е, че приходите на корпорациите в националните сметки не са посочени изцяло, предвид транснационалното им положение. Например Intel генерира повече от 85% от приходите си извън САЩ, а в американския БВП обикновено се отчита какво се печели вътре в САЩ. Но от друга страна се оказва, че реалният размер на индустрията може да не бъде напълно отчетен, защото под контрола на американските корпорации са значително повече приходи и активи, които се разпределят по целия свят.

Какъв е минусът на отчитането на публичните корпорации? По-голямата част от малкия и средния бизнес са изключени, а големият бизнес не се взема предвид, ако компанията не е навлязла на открития пазар.

И така, кой е собственик на IT-индустрията, с какъв пазарен дял.

Ако вземем хардуерната индустрия (компютри и периферни устройства, полупроводникова промишленост, комуникация и електронно оборудване), ситуацията е такава (за публичните компании с приходи над 50 милиона годишно): САЩ – 33% от общия пазар, Тайван – 20%, Япония – 17%, Корея – 10%, Китай – 5,3%.

Това се отнася до пазарен дял под контрола на дружества с посочен национален произход.

Но в тази статистика няма компании като Sony, Panasonic, LG Electronics, Sharp Corp и т.н., които са класифицирани като конгломерати в областта на дълготрайните стоки на потребителите, включително домакински уреди.

Горните 5 заемат почти 85% от цялата хардуерна индустрия. Но делът на Китай е повече от тези 5%, като се има предвид, че много компании не са публични. Така че тази таблица не отразява пълното съотношение, като развиващите се страни представляват не повече от 30-40% от компаниите с приходи над 50 милиона, докато развитите страни обикновено представляват около 90% от дружествата в публично обръщение.

Независимо от това, за всички азиатски страни се получават малко повече от 1,5 трилиона долара, или 55% от пазара, т.е. всички останали азиатски страни, с изключение на Тайван, Япония, Корея и Китай – са само допълнителни 3-5%.

Всички държави от европейския съюз имат по-малко от 150 милиарда долара или около 5% харда.

От всичко това се разбира, че индустрията на компютърно и периферно оборудване е приблизително 90% контролирана от Азия и САЩ. Това е реален пазарен контрол, а не добавена стойност от националните сметки. Ако е по добавена стойност от БВП, тогава ЕС и Източна Европа се падат около 35% от световния пазар за търсене на електронно оборудване, т.е. произвеждат и контролират 5% - максимум 7% от пазара, но консумират около 35-40% от световната продукция.

Най-големите 5 държави в областта на софтуерните и информационни услуги заемат 81% от пазара, а най-големите 10 - повече от 90% от световния пазар. Освен това на САЩ се падат приблизително 53% от пазара на софтуер и IT-услуги.

Цялата IT-индустрия (хард, софтуер и IT-услуги) се оказва така: САЩ са около 38% от целия пазар на IT-индустрията, следвани от Тайван – 16-17%, Япония – 14-15%, Корея – 8%, и Китай – до 5%. Общо 5-те водещи страни представляват 80-85% от целия пазар.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 299, Jul-Aug 2020
COVID-19, или битка за личните данни на човечеството /big data/
Това, което се случва с COVID-19, се сравнява с война.Всъщност щетите за икономиката от глобалната карантина са колосалн...
    Полетът на Crew Dragon – нова крачка или стара песен
Наблюдавахме на 30 май стартът на американския космически кораб Crew Dragon на частната компания SpaceX на Елон Мъск към...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com