'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Кошмарният сценарий на Европа се сбъдва:
Сметките за енергия ще нараснат с 2 трилиона евро и ще достигнат 20% от разполагаемия доход на европейците.
Какъв е мащабът на енергийното предизвикателство? Получихме зашеметяващи числа за европейската криза, когато норвежкият енергиен гигант Equinor предупреди, че "европейската енергийна търговия рискува да спре, освен ако правителствата не предоставят ликвидност, за да покрият искания за допълнително обезпечение от най-малко 1,5 трилиона долара". Това означава, че освен надуването на сметки и разпалването на инфлацията, най-голямата енергийна криза от десетилетия изсмуква капитал, за да гарантира сделките на дивите ценови колебания. И за това "ще е необходима ликвидна подкрепа". Колко? Около 1,5 трилиона евро за подпомагане на така наречената търговия.
С други думи, огромни количества новоотпечатани евро ще бъдат необходими за предотвратяване на енергийната катастрофа.
1,5 трилиона евро са минималният вариант. Максималният са доста повече…
Според Goldman сметките за енергия на италианските домакинства може да се повишат от 150 евро до 600 евро през 2023 г.
Някои обяснения.
За повечето семейства и промишлени клиенти сметките за енергия се предоговарят на всеки дванадесет месеца. Според прогнозите сметките за енергия за повечето потребители в Европа ще достигнат своя връх тази зима. Ние оценяваме около 500 евро/месец за електричество и газ в момента, което предполага около 200% увеличение спрямо 2021 г., когато средните сметки бяха около €160/месец. Сметките за енергия могат да достигнат €600/месец при сценарий с нулеви потоци (от Русия), вероятният сценарий.
С една дума от януари 2020 г. 1-годишните форуърдни цени на газ и електроенергия – обикновено референтни при подписване на нови договори за доставка на енергия за семействата или индустриалните клиенти, са се увеличили с повече от 13 пъти. За Европа като цяло това се равнява на близо 2 трилиона евро увеличение на разходите за газ и енергия, което се равнява на 15 процента от общия брутен продукт на ЕС. Goldman изчислява, че даже ако настоящите 1-годишни форуърдни цени останат непроменени за следващите шест месеца, предоговарянето на договора за доставка ще повиши сметките за електроенергия и газ в ЕС с около 200%, спрямо 2021 г.
При този кошмарен сценарий сметките за енергия биха съставлявали над 20% от брутния разполагаем доход на домакинствата в ЕС.
И, докато Goldman не го казва, най-големият печеливш от този исторически трансфер на богатство е не друг, а Владимир Путин.
От своя страна Credit Suisse публикува може би най-добрият анализ на цялата европейска енергийна криза (до момента), като включи и Германия, която "не може да покрие плащанията си без руски газ и правителството моли гражданите да пестят енергия, за да оставят повече за индустрията". След това в контекста на веригите за доставки се оказва, че в Германия 2 трилиона евро добавена стойност зависят от 20 милиарда долара газ от Русия.
Това е 100 пъти мултипликатор на зависимостта от газа от Русия.
Значи, руският газ никога повече няма да струва 20 милиарда долара, а ще се катери нагоре, горният лимит се определя от зависимостта на тези 2 трилиона евро.
И така, какви решения биха могли да използват правителствата, за да смекчат потребителския удар в Европа:
- данък върху европейските комунални услуги би имал много малко въздействие (те ще дадат само 30 милиарда евро приходи годишно);
- ценови лимити на енергията ще са по-ефективни и ще спестят около 650 млрд. евро годишно. Те могат да следват примера на Испания.
Но ограниченията на цените няма да решат напълно проблема с достъпността, тъй като увеличението на сметките за газ и електроенергия все още ще бъде +1,3 трилиона евро, или около 10% от БВП.
Ето защо според Goldman може да се наложи въвеждането на "тарифен дефицит", за да се разпредели сегашният скок в сметките за 10-20 години и да се позволи на комуналните услуги да си подсигурят тези бъдещи плащания. Въпреки че тази схема ще ограничи търсенето, тя ще изглади увеличението на тарифите, ще ограничи краткосрочния спад на индустриалното производство и до голяма степен ще намали регулаторния риск.
Каквото и решение да се приложи, реалността остава мрачна. Математиката е проста. Европа не може да печата пари за повече природен газ, нефт, въглища и т.н., така че по един или друг начин ще трябва да компенсира скока на разходите, първо в стоките и след това във всички вериги надолу по веригата, което в близко бъдеще ще означава, че правителствата скоро ще трябва да субсидират разходите за живот в Европа, тъй като алтернативата е революция.
Това означава, че Европа се насочва към пълен колапс на бизнеса и на своята валута в рамките на няколко седмици. По същество сме на ръба на нова банкова криза, колапс на промишлеността и домакинствата, и по този начин на ръба на колапса на цялата икономика.
Скоростта на влошаване е огромна сега и е само въпрос на време пазарите да наваксат изоставането. Все още имаме няколко седмици (максимум месеци), преди "хаосът" да започне.
Вземете предпазни мерки. Запаси: 1. Пари в брой; 2. Храна; 3. Вода; 4. Дърва (ако имате печка); 5. Други неща от първа необходимост. Това няма да навреди ако по някакъв чуден начин успеем да избегнем колапса. просто ще имате повече пари в брой, храна, вода и дърва. Съветваме ви така от 2-3 години. може и да сме прави.
Еврото пада в сравнение с щатския долар. На 22 август еврото, което в миналото струваше около $1.25, падна до около $0,99. Това е така, защото инвеститорите губят доверие в Европа поради енергийните проблеми, които сами си причиняват заради санкциите срещу Русия, заради ситуацията с Украйна. Тези санкции имаха обратен ефект и вредят на самата Европа. А Русия е незаобиколим фактор в геополитиката и глобалната икономика.
Европа не може да произведе достатъчно природен газ за своите електроцентрали и поради собствените си икономически санкции отказват да купуват газ от Русия. Това означава, че Европа трябва да намери пазари, за да купува природен газ, но тези пазари рязко се покачиха, тъй като търсенето достигна рекордни нива за всички времена.
Европейските фирми не само се сблъскват с по-високи разходи за природен газ, но и са засегнати от сметките за електричество, които са десет пъти по-високи (или повече) от обичайните, тъй като централите за електроенергия сега плащат много повече за природния газ.
Този двоен удар принуждава много предприятия в Европа да затварят, оставяйки много хора без работа в момент, когато сметките им за енергия у дома също растат.
Тъй като хората трябва да плащат много повече за природен газ и електричество, те не влизат в магазините за да купуват неща, което пък води до затваряне и съкращения в производствени компании поради липсата на продажби.
Инвеститорите в Европа виждат, че нещата се разпадат и сега продават своите инвестиции и изпращат огромни пари в САЩ за по-добра възвръщаемост. А, тъй като все повече пари напускат Европа, еврото губи бързо своята стойност. Това ще доведе до още повече изтичане на пари от Европа, тъй като инвеститорите осъзнават, че трябва да излязат от еврото сега, докато то все още има някаква стойност. Това се затваря в порочен кръг, докато еврото падне до нулева стойност.
Заради това не е лошо да се запасите с храна, вода и други основни неща. След като хиперинфлационното унищожаване на потребителското търсене се наложи, на рафтовете на магазините просто няма да има продукти за закупуване.
Европейските правителства чрез собствените си санкции извършват икономическо самоубийство.
Но случващото се в Европа засяга и други места, включително САЩ. Ако Европа официално изпадне в икономически колапс, същото ще се случи в САЩ две седмици по-късно, поради прекъсване на търговията.
И така смъртта на Европа ще е смърт и на САЩ. В момента сме се наредили в процесията след кофчезите им.
...- Всичко е ясно: „ние, или те“
- Имаше ли опит за покушение срещу Путин и Белоусов
- Отново за гибелта на „Курск“ през 2000 г. Третата световна беше само отложена
- Кога и как ще започне горещият етап на Третата световна война. Август,Септември ?
- „Цената“ на Украйна на глобалната военно-политическа „борса“ e над 100 трилиона долара
- Защо и как беше убита Даяна.Това беше краят на Короната
Issue 322, October 2022 |
Кошмарът в една графика Европа се разпада. Енергийната криза води до икономическа криза, която провокира политическа криза.Има всички признаци н... ⇨ |
Колко танкера са необходими на Европа Колко танкера ще са необходими, за да заменят Северен поток 1 и 2?Ще припомним, че първият клон на "Северен поток – 1" е... ⇨ |