Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Досие - актуална тема
Голямата част от голямата картина
Анализ на "Строго секретно"

Докато американците возеха клоуна Володимир Зеленски със самолет, за да го покажат под шапитото на цирка с надписа "Конгрес" във Вашингтон, заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев отиде до Китай, където се срещна със Си Цзинпин като двамата потвърдиха укрепването на стратегическото партньорство между Русия и Китай във всички области.

Ако приложим горните два факта върху геополитическата карта, ще получим голяма част от голямата картина на ставащото по света през последните години, причините за това, и за онова, с което Русия, Китай, САЩ и Европа навлизат в 2023 г.

Вече е ясно, че всички политически и военни кризи днес се случват в страните, през които минават маршрутите на "Новия път на коприната"или, както го наричат в Китай, проекта "Един пояс – един път"

Проектът има 3 маршрута – северен, централен и южен.

Северният минава през Казахстан, Русия и трябваше частично да минава през Украйна (основно през пристанища на Черно море).

Централният – през Афганистан, Пакистан, Иран, Ирак, Сирия, Турция.

А южният – през пристанищата на Индонезия, Пакистан, покрай Йемен през протока Баб ел Мандеб, покрай Червено море, Суецкия канал, до Средиземно море.

Сега вземете карта, наложете върху нея новините, и вижте дали има държави в този списък, които са стабилни. Няма.

Какъв е смисълът?

"Новият път на коприната" е предизвикателство за западната геополитика и за морската търговия, която от няколко века се контролираше от англосаксонците, а през 20 век от САЩ. Шест американски военни флота осигуряват интересите на САЩ в различни точки на земното кълбо.

Но сега се появява "Един пояс, един път", който в по-голямата си част е по сушата и осигурява движението на огромни стокови потоци от Азия към Европа и обратно…

Едно от основните предизвикателства пред Китай е да гарантира своите инвестиции в тези страни. Но се оказа, че това не е достатъчно. Най-слабото звено в тази нова търговска верига е крайната точка на маршрута – Европа.

Но защо САЩ унищожават Европа, какъв е смисълът да унищожават своите васали? Смисълът е точно в това и в още няколко неща:

  • унищожението на Европа от САЩ трябва да доведе до репатриране на основния капитал на ЕС в САЩ и на онези пазари, където те могат да бъдат контролирани от англоамериканския и ционистки капитал;
  • насилствено сегментиране на световната икономика, което е необходимо за САЩ преди световната криза, разпалена от тях;
  • удар по Русия, която започна да защитава категорично своите суверенни геополитически интереси;
  • удар по Германия, на която не може да бъде позволено да работи в сътрудничество с Русия и Китай. Това е кошмарът за САЩ;
  • но най-важeн е ударът по Китай – основният икономически и геополитически противник на САЩ през 21 век.

Ако се погледне ситуацията в света през призмата на тези цели на САЩ и Англия, става ясно, че 3 от 5 цели са постигнати. Позиции 3 и 5 , т.е. Русия и Китай, се изпълняват.

Разбират ли това в Москва и Пекин? Разбират. Интензивността на контактите между Москва и Пекин на различни нива е потвърждение.

Трябва да се добави, че санкциите на ЕС срещу Русия са потенциално по-опасни дори за Китай, колкото и да е парадоксално. Санкциите вкарват Европа в рецесия през 2023 г. Рецесията в ЕС удря преди всичко Китай, който традиционно е обвързан с високотехнологичния внос от Европа. Москва също е под натиск. Така най—бързият начин за отслабване на Китай е именно оказването на натиск върху Европа, която също е отслабвана, както и Русия.

Противостоението е ясно – стратегическият геополитически блок, т.е. "Големият азиатски триъгълник" – Москва-Пекин-Делхи, който до вчера изглеждаше като фантастика, може да обърка картите на противника. Държавите и културите в него са много различни, но начинът, по който външните обстоятелства ги тласкат към сътрудничество може да направи този съюз неочаквано силен.

Това е моментът, в който се намираме.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 325, Jan-Feb 2023
Внимание – графен във ваксините и лекарствата
От началото на голямата пандемия много хора бяха направо изплашени от съобщенията за графен – ново нанотехнологично веще...
    Имало ли е, и има ли, фашизъм в България?
Отговорът е – не само е имало, но и има в даже по-мракобесен вариант, отколкото през Втората световна война при монархоф...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com