Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Геофизика
Апокалиптичното земетресение стана сред петролните кладенци в Турция
Анализ на „Строго секретно“

Катастрофалното земетръсно опустошение, което се случи в Турция и Сирия на 6 февруари, има и друго важно измерение.

Първите проучвателни петролни сондажи в Кахраманмараш, епицентърът на опустошителното земетресение, причинило хиляди смъртни случаи в района на Газиентеп, в югоизточна Турция, и в съседната провинция Алепо в Сирия, бяха извършени още през 1991 г.

Планините Таурус, които са се развили в съединителната зона на Анадолската и Арабската плочи, са претърпели прекъсване между планината Болкар и планината Енгизек. Това може да се обясни с факта, че районът е пресечен и трансформиран от два големи разлома, разположени в Мерсин – източна планина Болкар – Кайсери на запад и Антакия (Хатай)-Елазиг-Бингьол на изток.

Всъщност, тази зона с ориентация изток – запад с широчина 200 км, покриваща залива на Искендерун и северната част на Адана, беше компресирана и отклонена чак на север от Сариз, а Арабската плоча беше изместена преди разлома и се премести на около 120 км.

Във връзка с това движение, покривалото на миоценския покрив беше изтеглено твърде далеч в точно обратната посока, т.е. на юг, и промени първоначалната форма на планинската последователност.

Що се отнася до района на Кахраманмараш, петролните образувания на Югоизточен Анадол също се намират в него и продължават да бъдат важна цел.

В Югоизточния анадолски басейн е и огромният шистов петролен басейн Дадас, опасен за добив поради техниката на "разбиване", с която скалите се разбиват на голяма дълбочина.

Тук продължава и преброяването на жертвите на опустошителните земетресения, които в 6 февруари 2023 г. разрушиха хиляди сгради в Югоизточна Турция и Северозападна Сирия.

Турция се намира в силно сеизмична зона, пресечена от множество системи от разломи: районът, засегнат от земетресението се счита за много сеизмично опасен. Това се обяснява от сеизмолозите от Националния институт по геофизика и вулканология, които са изготвили и публикували световния модел на опасността. Но въпреки опасността, в продължение на около двадесет години подпочвата е била сондирана в търсене на черно злато, въпреки факта, че съотношението цена/риск/полза е счетено за несъвместимо.

Неконвенционалните нефт и газ са тези въглеводороди, които се произвеждат със същата петролна система, с която и конвенционалните, но от различен тип скали. Тези скали се наричат шисти. Ако шистът е богат на органична материя, той се нарича Източна скала. От него много трудно да се извлича нефт и газ поради много ниската пропускливост на флуидите. За да има икономичен дебит, хоризонталното сондиране и хидравличното разбиване са задължителни.

Седиментните басейни на Турция са областите, където има потенциални неконвенционални ресурси. Реалността обаче е по-различна. Турция, въпреки че много хора твърдят, не е недостатъчно проучена страна. Петролната геология на Турция е добре известна. Изследването, проведено от двама италиански геолози, предупреди за рисковете от сондиране в планинската верига Тауро, дълга 800 километра, която след това се спуска от върха на 3734 метра над морското равнище към фрагментираните издънки на Газиантеп (860 м надморска височина) и Кахраманмараш (568 м н.в.). Тази област включва три основни геоложки провинции от юг на север: (а) зоната на предпланината, (б) структурният пояс на предпланините, който преминава във (в) орогенния хребет на Таурус" – пише в изследването, публикувано през 1964 г. на Американската асоциация на петролните геолози.

Както е доказано от регионални геоложки проучвания и сондажи, извършени от Turkish Gulf Oil Company, гравитационно свлачище с дебелина 350 метра, съставено от алохтонни листове от еугеосинклинални седименти и основни магматични скали, е намерено вътре в горнокредна шисто-пясъчна последователност.

Геотермалните изследвания показват също, че в резултат на терциерните трансгресии и вулканичната дейност северните и южните сектори на басейна на Газиантеп са претърпели различни потъвания и структурна история.

Например са в Съединените щати много райони са засегнати от рояци земетресения точно в районите, където е извършен фракинг (Арканзас, Охайо, Оклахома, Тексас).

В Италия така наречената комисия ICHESE проучи възможната връзка между нефтените кладенци и земетресенията, които удариха Емилия-Романя на 20 и 29 май 2012 г.

В момента шистите на Dadas са популярни в Турция поради своя петролен и газов потенциал, така че се провеждат операции по хоризонтално сондиране и хидравлично разбиване.

Сложността на техниката за добив на този вид нефт (и газ) беше илюстрирана през 2014 г. от Селами Урас, вицепрезидент на Transatlantic Petolium Ltd., съвместно предприятие между Турция, България и Румъния, което е сред най-мощните особено в петрола в Анадола по броя на лицензите за добив след държавната турска петролна корпорация и мултинационалната Perenco. Perenco, е компания със седалище в Париж и Лондон и има 27 полета в областите Диарбекир и Газиантеп.

Нов проучвателен кладенец, наречен "Бахар-6", който се намира в югоизточната част на Турция, има потенциал да стане най-продуктивният петролен кладенец в Турция - се пишеше през 2015 г., като се сочеше, че географската структура е предизвикателство, тъй като трябва да пробият 3000 метра, за да достигнат петрола. Използвали са фракинг в кладенеца "Бахар-6" и други кладенци. Fracking означава раздробяване на скали за извличане на газ или гориво с помощта на флуидно налягане, най-често с химически добавки.

Къде се намират другите кладенци на Transatlantic Petroleum? В целия Югоизточен анадолски басейн, басейнът, който включва също Газиантеп и близкия Кахраманмараш беше в епицентъра на опустошителното земетресение в понеделник, 6 февруари 2023 г.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 329, June 2023
Китай изпревари САЩ при военните платформи с изкуствен интелект /AI/
Китай започва пръв да инвестира във военни платформи с активиран изкуствен интелект (AI), които ще извършват повечето ми...
    Геофизическата война не е спирала, само преминава от един етап в друг
...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com