'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
На прага на III световна война
Последна неядрена, или последна Първа ядрена
Каква е аритметиката при ракетите
08.2024
Вече сме в последния етап на ескалацията – ядрената война.
Може ли да бъде спряна? Твърде късно е!
Значи, сега въпросът е каква ще е третата световна война.
Въпросът не е само за формулировката:
- дали това ще е последната неядрена война в историята на човечеството;
- дали това ще е първата ядрена война, след която няма да има история;
- дали това ще е последната неядрена, която преминава в първа ядрена, което покрива и двата горни варианта.
Въпросът вече е и в конкретните изисквания на аритметиката на ядрената война, за което предупреждаваме от години и във въпросите как и колко, т.е. основните въпроси на ядрения Армагедон, за който вече от всички страни се сипят прогнози, особено за ядрена война между Русия и Запада.
И така, да започнем от ядрената аритметика.
Броят на бойните глави се е увеличил през последните години и така нареченият "часовник на Страшния съд" вече е на няколко секунди от полунощ, т.е. от ядрения Армагедон.
Колко ракети имат Русия и САЩ?
Преди няколко години специалисти по ядрените оръжия изчислиха, че 15500 бомби, равни по мощност на прословутата "Цар Бомба", ще са достатъчни, за да унищожат напълно планетата.
През 2021 г. американски учени изчислиха, че девет държави имат 13 000 бойни глави. Значителната част от ядрените оръжия се падат на САЩ (5550) и Русия (6257).
Ядреният потенциал на други държави е значително по-скромен – той е стотици пъти по-малък и теоретично не може да доведе света до глобална катастрофа.
Известно е, че ядрен удар на САЩ срещу Русия ще предизвика отговор много преди първата американска бойна глава с ядрена бойна глава да падне на руска територия. Русия разполага с хиперзвуков, изпреварващ ядрен удар.
В същото време от общия брой ядрени оръжия в постоянна бойна готовност Русия и САЩ имат приблизително еднакъв брой заряди - съответно 1900 и 1700.
Но как всъщност ще се развие ядрена война между двете страни.
Общо базата-данни на американските ракетчици съдържа информация за 1100 цели по света. Така е от години.
Архивът за национална сигурност на САЩ публикува разсекретен списък с ядрени цели от 1956 г., който включваше 1100 места в Русия, Източна Европа, Китай и Северна Корея. Публикуваната карта показва всички 1100 ядрени цели в този списък.
Въпреки че днешният списък с ядрените цели е секретен, той вероятно е подобен. САЩ разполагат с около 1900 ядрени бойни глави, разположени върху ракети и бомбардировачи (хиляди в резерв), готови за пуск всеки момент. Те могат да стигнат до местоназначението си за половин час. Тази нестабилна ситуация представлява сериозна опасност да ескалира в случайна ядрена война.
Освен това мощността на много съвременни водородни бомби е стотици пъти по-голяма от мощността на двете ядрени бомби, пуснати над Хирошима и Нагасаки.
Възниква важен въпрос: от колко ядрени оръжия наистина се нуждаем?
От деветте ядрени държави седем са установили, че са необходими по-малко от 300 ядрени бойни глави за възпиране и нито една от тези държави не е била подложена на ядрена атака.
Въпреки това, САЩ и Русия имат приблизително 7000 ядрени бойни глави (или 90% от световния арсенал), много военни анализатори са съгласни, че САЩ и Русия биха могли да следват политика на възпиране с много по-малко ядрени оръжия. Дори Пентагонът каза че са необходими само 1000 ядрени оръжия за ефективно възпиране на САЩ.
Според картата на потенциалните ядрени удари Русия е изправена пред поне сто атаки с боеприпаси с различен капацитет. САЩ обаче няма да нанасят удар с една ракета с ядрен заряд 100-200 килотона. Според плана Prompt Global Strike (PGS) нападението срещу руска територия ще се извърши не само с помощта на балистични ракети Minuteman III от континенталната част на Америка. Ще бъде използван почти целият ядрен арсенал на САЩ, от балистични ракети от подводници Trident II D5 до ядрените оръжия, разположени в Европа. В рамките на няколко минути полет от границите на Русия може да има от 200 до 300 боеприпаса с различен капацитет, включително бомби и ракети с висока мощност от 500 килотона или повече.
Обхватът на тези ракети (с потискане на противовъздушната отбрана в западните и централните райони на Русия) може да бъде достатъчен за унищожаване на обектите до градовете на Поволжието.
За да унищожат няколкостотин военни цели и дузина градове (заедно с корабните стоянки, военните бази и силозите за балистични ракети), САЩ може да се нуждаят от 2000 до 2200 хиляди бойни глави. Защо толкова много? Защото ядрената война изисква участниците да вземат предвид и рисковете. Просто казано, към всяка цел няма да се използва един заряд, а пет или повече наведнъж.
Заради това американците и руските военни предвиждат такова количество боеприпаси в механиката на ядрен удар, след което врагът определено няма да може да отговори.
Целите на всички са почти еднакви. В края на 70-те години военната доктрина предполагаше само ответно-насрещен ядрен удар или удар след началото на пълномащабна война с преминаване на границата. По това време ядреният арсенал на СССР трябваше да бъде два пъти по-голям от американския.
Но мина много време, бяха подписани документи, които ограничаваха ядрения потенциал. Но целите на ракетните карти, въпреки подобряването на отношенията, не се променят.
Ще припомним още едно обстоятелство: САЩ трябва да унищожат не само всички руски ядрени бойни глави и балистични ракети, в които те са инсталирани, но и всички летища, пристанища, големи отбранителни зони, например в северната част на страната, в Арктика или Камчатка. Разбира се част от американските самолети ще бъдат унищожени с ответен огън, някои балистични ракети ще бъдат прихванати от системата за противоракетна отбрана на Русия.
Повече от половината ракети обаче, дори и при оптимистичен сценарий за прехващане, могат да достигнат целите си и няколко десетки милиона души, особено в големите градове, ще умрат почти мигновено, а оцелелите ще се опитват да съществуват в условия на пълно унищожение.
Според офицери от руските стратегически ракетни сили, чиято задача е да планират руския ядрен удар, неизбежното възмездие очаква САЩ 10 минути след като бъде потвърдено използването на ядрено оръжие срещу Русия. Толкова време ще е нужно за ответен удар на подводниците на руския флот в северните ширини и Атлантическия океан.
При изстрелване от шахтата ракетата лети до САЩ за около 20 минути. А от подводница – около 10 минути. Ако подводницата с ядрено оръжие е някъде в Саргасово море, то изстрелването на десетина ракети "Булава" няма да е трудно. 10 такива ракети, в зависимост от конфигурацията, са около 100 бойни глави, тоест само една подводница може да унищожи сто цели.
Освен това високата гъстота на населението на САЩ, съсредоточено главно на двата бряга, опростява задачата за руската армия: достатъчно е да се ударят няколко големи града – и броят на жертвите ще се измерва в десетки милиона души.
Но руската армия няма задача да удари големи милионни градове. Но така се е случило, че много цивилни живеят около най-големите военни бази в Норфолк, Сан Диего, до позициите на противоракетната отбрана в Калифорния и други части от САЩ. По груба оценка цивилните жертви в САЩ след руски ядрен удар ще са около 65 милиона души.
И тук идват най-новите руски ракети "Сармат". С тях въпросът за съществуването на САЩ може да бъде решен за няколко минути и с ограничени сили – една ракета е достатъчна, за да унищожи всички военни обекти в три щата на Източното крайбрежие наведнъж, а шест такива ракети могат напълно да лишат САЩ от способността да се бият през следващите 100-200 години.
За да се унищожи цялото население на САЩ, на Русия са достатъчни десет междуконтинентални балистични ракети РС-28 "Сармат", въпреки че САЩ все още са уверени, че 1550 руски ядрени оръжия могат да унищожат само 32-35 милиона американци.
Новата междуконтинентална балистична ракета "Сармат" е способна да доставя от 6,75 до 7,5 ядрени мегатона. Това може да отнеме живота на 33,75 до 37,5 милиона души в гъсто населените райони на САЩ. Десет "Сармата" ще унищожат цялото американско население.
В общи линии и четири ракети "Сармат" могат да унищожат напълно САЩ. Две ракети ще унищожат цялото Източно крайбрежие на САЩ, и две ракети – западния бряг. Четири ракети и няма да остане нищо.
Москва извърши в руския анклав Калининград електронно симулирани пускове на ракети, способни да носят ядрен заряд. Картата показваше, че една руска междуконтинентална балистични ракета "Сармат", когато бъде изстреляна от Калининград, ще изпари Берлин /Германия/ за 106 секунди, Париж /Франция/ - за 200 секунди, и Лондон /Англия/ - за 202 секунди след изстрелването. И трите града ще бъдат ударени само с едно изстрелване на една ракета "Сармат", всяка от които носи до 15 ядрени бойни глави.
От изстрелването до удара дори в най-далечния град – Лондон, ще има само около 3,5 минути радарно предупреждение, недостатъчно, за да предупредят хората дори да се скрият.
Населението на тези градове е както следва:
- Берлин /Германия/ - 3,645 милиона (2019);
- Париж /Франция/ - 2,161 милиона (2019);
- Лондон /Англия/ - 8,982 милиона (2019).
Почти никой в тези градове няма да оцелее.
И така, "Сармат" – господарят на съвременната война вече е на сцената, готов за използване.
Но голямата новина за последните 3 месеца беше следната. Руската подводница "Белгород" е първият носител на "Посейдон". "Посейдон" е торпедото на Апокалипсиса и заедно с другите серийно произвеждани в Русия оръжия, като "Авангард" или "Циркон" то е оръжието, което предварително решава всяка война.
Руският флот получи първата подводница "ядрено цунами". Това е истина. Никоя друга подводница на Земята няма такива способности и никой няма никаква защита срещу нейното ядрено торпедо "Посейдон".
По този начин "Посейдон" става и първото оръжие геополитическа реалност.
Защо?
Прелистваме ядрената номенклатура и намираме тристепенен термоядрен заряд с мощност 100 мегатона. Ужас…
Разполагането на "Посейдони" близо до териториалните води на САЩ (6 мили до брега) или други страни от НАТО (12 мили) означава, че балистичните ракети изобщо не са необходими в големи количества. "Посейдоните" ще организират Армагедон в лагера на врага по-бързо. Нищо не може да се направи срещу тях, ако ги поставят на бойно дежурство по двойки, с малка разлика във времето за атака. Ако изведнъж първият "Посейдон" е открит от някакво невиждано чудо, ще се опитват да го атакуват с антиторпеда, дълбочинни бомби, подводни дронове. В такъв случай той се взривява, разрушава всички противоподводни защити и отваря коридор за "колегата", стартиращ малко по-късно.
Последствията ще бъдат катастрофални – мъртва зона, пламтяща от пожари с дълбочина в брега 150 километра. Гарантирано разрушаване на подземните съоръжения от сеизмичната вълна в радиус от 10 км, директно въздействие върху надземните обекти – 72 км, радиоактивни отлагания, замърсяване с разпадане на плутоний /уран 4/ в зона с ширина до 300 км и дължина до 2000 км. И способността на "Посейдон" да генерира цунами на голямо разстояние от брега е добър ход, за да унищожи военноморските бази. Ако "Посейдон" е разработен в концепцията на съветското ядрено торпедо Т-15, което трябваше да носи "Цар Бомба" на 100 мегатона, тогава може да се опита да удави крайбрежието.
И един последен въпрос ако напрежението между Русия и САЩ предизвика тотална ядрена война между двата съперника, 5-7 милиарда души ще умрат само от глад, според последно проучване.
Обикновено ядрените карти показват общия радиус на ядреното унищожение, но метеорологичните условия също ще играят важна роля за това колко хора ще бъдат засегнати от радиоактивните отпадъци. Времето се променя от ден на ден, така че ако ядрена бомба бъде хвърлена близо до границата в неподходящия момент, невинните жители на съседната държава също могат да бъдат засегнати от радиацията. Накъде и в каква посока ще се разпространят радиоактивните материали зависи от размера на бомбата и местното време.
Обхватът на бомбите постепенно се увеличава и ядрените отпадъци се разпространяват в посоката, зададена от местното време. Но обикновено не се показват възможните ефекти от ядрената зима: ако достатъчно дим от ядрените пожари се издигне в стратосферата, той може да се разпространи по цялата планета и да предизвика десетгодишна мини ледникова епоха, която ще опустоши селското стопанство и вероятно ще завърши със смъртта на повечето от 7 милиарда души на земята.
Голямата американско-руска война ще унищожи глобалното производство на храни – свивайки го с 90% в рамките на три до четири години след спирането на експлозиите. 75% от човешките същества ще бъдат мъртви след две години.
Връщайки се към началото – въпросът е дали човечеството е в последната неядрена или в първата ядрена война.
В момента сме в окото на бурята.