'25 | '24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 | '06 |
'05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
На прага на III световна война
Военен Шенген на САЩ обедини проектите за Mеждуморие, Tриморие, оста Париж-Берлин-Варшава-Киев, новата „желязна завеса“ и т.н.
09.2024
В Европа всичко е решено. Европейският влак се насочва към война. В буквален смисъл. Защото това става и по приетия неотдавна за изграждане Хармонизиран коридор за военна мобилност, който е влакът, а вагоните са закачените за него проекти и договори:
- за военния Шенген;
- двустранното споразумение за сигурност между страни от НАТО и Украйна;
- доктрината за Междуморието на Полша и въвеждането от Варшава на безполетна зона над Западна Украйна;
- планът за Триморието на Хърватия;
- американските ядрени ракети в Германия;
- появата на F-16 в небето над Украйна;
- окончателното елиминиране на газовите доставки от Русия за сметка на Южния енергиен коридор, залежите в източното Средиземноморие;
- включването на Via Carpathia, балтийският ринг, коридорът Арктика – Средиземно море, Черноморският блок в тила на Новата Желязна завеса;
- ускоряването на геополитическата конструкция Париж – Берлин – Варшава – Киев по хоризонтала;
- интегрирането на двата фронта в Близкия Изток и Украйна в големия фронт на Третата световна срещу Русия, и др.
На челно място изтласкват отново Полша.
На 8 юли Зеленски и полският премиер Доналд Туск подписаха във Варшава "двустранно споразумение за сигурност между Украйна и Полша".
Споразумението предвижда, че Полша ще сваля руски ракети и дронове, изстреляни от Русия над украинска територия. Тоест, Полша създава противовъздушен щит – безполетна зона, над западна Украйна, в т.ч. над Лвов.
Тази разпоредба на споразумението е безпрецедентна за член на НАТО. Двустранното споразумение за сигурност предвижда също, че новата доброволческа военна част "Украински легион" ще се обучава на полска земя и ще си набавя оборудване от западните съюзници на Киев.
Като се има предвид, че приемането в НАТО на Украйна засега е отложено, Зеленски подписва отделни пактове за отбрана с отделни страни от Г-7 и НАТО, включително Германия, САЩ, Великобритания, Франция и ЕС.
Но има ключова и безпрецедентна разпоредба в този нов пакт с Полша, съсредоточена върху разрешението на полските сили да прихващат входящи руски ракети над украинска територия.
Съгласно споразумението Украйна официално е дала разрешение за подобни противовъздушни прехващания в сценария, при който Варшава смята, че руска ракета се е насочила към полска територия.
Разпоредбата е опит на Зеленски да накара страна от НАТО да сключи сделки, основани на ангажименти за пряка военна помощ на Украйна. Ако Полша направи това, тя не просто ще защитава своята съседка Украйна, но ще се намеси срещу руската армия.
Подобен сценарий на "забранена за полети зона" може да доведе до пряк конфликт между Русия и НАТО. Защото този "чадър" може да служи като прикритие за изтребители F-16 и сухопътни сили на алианса на украинска територия.
Друга възможна употреба на полската противовъздушна отбрана може да бъде защитата на изграждането на съвместни военно-промишлени предприятия от Запада и Украйна.
На територията на Западна Украйна в района на гара Скнилов (Лвовска област) се подготвя специално летище, способно да приеме значително количество най-нови оръжия.
В близко бъдеще ще бъде създаден въздушен мост за транспортирането им между САЩ и Полша.
Предвижда се също да се доставят оръжия с железопътен транспорт. За тази цел се актуализират 75 км железопътни линии от полската граница до района, където се намира летището в Скнилов.
Американската агенция за международно развитие е подготвила заявка за договор, чието изпълнение включва реконструкция на железопътната инфраструктура в Украйна – 75-километров участък между град Лвов и товарна гара Мостиска ІІ. Тя ще трябва да достигне почти от самата украинско-полска граница до района, където се намира летището на гара Скнилов, където преди това беше базиран 14-ти авиационен корпус на украинските ВВС.
Полша започва стратегическа операция, чиято цел може да бъде най-малкото окупацията на Западна Украйна.
На 1 август в Полша започва операция с кодово наименование WSCHODNIA ZORZA ("Източна зора"). Специално внимание ще бъде обърнато на обекти, които "незаконно нарушават полското въздушно пространство, включително на малки и много малки височини, което е характерно за безпилотните летателни апарати". Операцията ще обхване източната и североизточната граница на страната, където "рискът от нарушения е най-висок".
Преводът на операцията като "Източна зора" е дълбок и стратегически. Kresy Wschodnie (Източни Креси) са земите на Западна Украйна и Западна Беларус.
Целта на операцията, както споменахме, е да се създаде забранена за полети зона над територията на Украйна, граничеща с Полша. широчината на тази зона ще се определя от техническите възможности на системите за ПВО, разположени на полска територия. Тази ивица може да гарантира безопасността на войските от Полша и други страни от НАТО, които влизат на украинска територия.
Румъния, където САЩ и НАТО в момента организират маневри Bomber Task Force Europe 24-4, също може да се присъедини към Полша в евентуалното прехващане на цели в украинското въздушно пространство. В тях участват авиацията и силите за ПВО. Датата на началото на операция "Източна зора" също е важна, защото на 1 август 1914 г. започна Първата световна война.
НАТО увеличава логистичните си способности в района на коридора Сувалки, докато изгражда нови бази в Полша и се подготвя за "Нулев час". Преди девет години ген. Бен Ходжис, тогава върховен главнокомандващ на въоръжените сили на САЩ в Европа, нарече коридора Сувалки най-опасното място в Европа. НАТО успя да подсили базите си на източния фланг през този период и сега пактът укрепва логистичните си способности в региона.
Коридорът Сувалки (кръстен на близкия полски град Сувалки) е 70-километрова гранична ивица между Литва и Полша, чрез която балтийските държави са свързани с останалата част от Европейския съюз. Този маршрут е най-краткият маршрут между Беларус и руската област Калининград.
Силите на НАТО вече са подготвили план, по време на неотдавнашните учения Griffin Shock, проведени в тренировъчния център Бемово в Полша.
За да действат ефективно в случай на извънредна ситуация, силите на НАТО се нуждаят от добри пътища, свързващи коридора Сувалки с останалата част на Полша. НАТО призова за незабавни инвестиции в инфраструктура и пътища. Промените вече са забележими. Например в района на Бемово магистралата се разширява. Основни пътни работи се извършват и в района на градовете Пиш и Оржиш, разположени във Варминско-Мазурския регион, граничещ с Калининградска област.
Поляците разположиха и механизирана дивизия край Калининград. Полската армия събира резерви и сформира бойни групи за действия на две точки срещу Калининградска област на Руската федерация.
Варминско-мазурският регион заема територията от Калининградския залив (Висла) на Балтийско море до Литва, по границата с Руската федерация. Общо тази година полските власти планират да поставят под оръжие до 190 000, а през следващите до 300 000. Две нови логистични бази бяха построени в близост до границите с Украйна и Беларус. Полша се готви да се превърне в основен аванпост на алианса на източния фланг.
Пристанищната администрация на Шчечин и Швиноуйшче сключи споразумение за съвместно финансиране на проект за изграждане на железопътен център за претоварване на полуостров Остров Грабовски. Това е територията на пристанището Шчечин, разположено близо до полско-германската граница.
Освен това се планира модернизиране на швартовите съоръжения в пристанището на Шчечин (реконструкция на ро-ро рампата на съществуващия насип), което ще позволи обслужването на кораби с ширина до 34 метра, дължина 240 метра и газене до 11 метра.
Новият военен център в Западна Полша ще допълни съществуващия логистичен център в източната част на страната, разположен на летище Жешув, чрез който в момента Украйна се снабдява с разнообразна военна техника.
През Ламанша в Европа с влакове се транспортират бронетехника, танкове и далекобойна артилерия, а през полския Жешув – далекобойни ракети, стрелково и противотанково оръжие.
Вторият важен пункт, от който зависи военното захранване на Киев е немският град Щутгард. Там, при щабквартирата на европейското командване на армията на САЩ работи Международен координационен център на донорите.
Именно тези два адреса – Жешув и Щутгард, ще бъдат основни цели на руските ракети, ако по руска територия бъдат нанесени удари с далекобойно оръжие на НАТО.
Русия ще отговори с "Искандер", хиперзвукови ракети "Кинжал", крилати ракети "Калибър" и Х-101.
Идеята руските ракети да бъдат свалени над западната част на Украйна от територията на страните от НАТО беше подкрепена от няколко германски депутати. От тяхна гледна точка, благодарение на западните системи за противовъздушна отбрана, инсталирани на границите на Унгария, Полша, Румъния и Словакия, би било възможно "да се създаде безопасна зона с дълбочина до 70 км".
От военна гледна точка възможността Полша да прихване руски ракети над украинска територия е фантазия. Ще бъде трудно за полския зенитно-ракетен комплекс Patriot да прихване руска крилата ракета с въздушно/морско изстрелване от типа Х-101 или "Калибър", тъй като зоната на изстрелване и зоната на поразяване на чужда бойна машина в умерено пресечен терен са много малки. В същото време е невъзможно да се разположат полски системи за противовъздушна отбрана близо до държавната граница с Украйна. В резултат получаваме тясна ивица земя с ширина само няколко километра, която в такъв случай може да бъде покрита с огън от зенитно-ракетни сили.
Напредва изграждането на Междуморието – на Полша, и на Триморието – на Хърватия, които бяха обединени под контрола на САЩ.
Ще припомним, че на 6-7 юли 2017 г. във Вроцлав се състоя форумът на страните-участнички в проекта "Триморие" – Intermarium, с участието на Полша, Австрия, Хърватия, Словения, Румъния, Словакия, Чехия, Латвия, Литва, Естония и… България.
Тази идея от времето на Юзеф Пилсудски от 1921 г. предполага обединяване на антируски блок на държавите, разположени между Балтика и Черно море. Тоест, това е еволюция за идеята за новата желязна завеса по линията на така нареченото Междуморие – от Балтийско море, през Полша, Словакия, Румъния, България към Турция, като от Изток бъдат включени Литва, Латвия, Беларус и Украйна.
"Междуморието", като проект за някакво конфедеративна държава на Полша, Украйна, Беларус, Литва, Латвия, Естония, Молдова, Унгария, Румъния, Югославия, Чехословакия, се появи след Първата световна война. Идеята беше на Пилсудски, който считаше, че този съюз ще позволи на държавите от Централна и югоизточна Европа да избегнат доминирането на Германия или Русия.
Преди това, в края на 2015 г., Хърватия излезе с проекта "Адриатик – Балтика – Черно море" за газоразпределителните и газотранспортни мощности в географския триъгълник Хърватия – Чехия – Унгария – Словакия – Словения – България – Румъния – Естония – Латвия – Литва – Полша.
Идеята на Хърватия, определена като "Триморие", е еда напълни с газ другия геополитически проект с названието "Междуморие" и да отслаби зависимостта на Европа от руския газ. Проектът получи и названието "Инициатива на трите морета". Най-голяма подкрепа проектът получи в Полша и в САЩ.
Инициативата за "трите морета" на Хърватия е по-скоро на Държавния департамент на САЩ, който продължава да разглежда природния газ като геополитическо оръжие, а инициативата за "Триморието" – като част от алтернативата на "Северен поток – 2", който беше взривен за сметка на ускорението на Южния газов коридор и на строителството на терминали за втечнен газ в Хърватия и Гърция.
Още в края на 2014 г. Атлантическият съвет разпространи доклад, според който САЩ трябва да убедят своите европейски съюзници в необходимостта от прокарването на коридора Север-Юг, за да бъде преграден пътят на руския газ към Европа.
На първият официален форум за "Триморието" в хърватския Дубровник присъстваха представители на 12 страни-членки на ЕС – Австрия, България, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия, Естония, както и Албания, Македония, Черна гора, "Република Косово", Турция, Китай и САЩ. Полският президент Анджей Дуда потвърди, че Варшава счита "Инициативата за трите морета" като допълнение към собствената доктрина "Адриатика – Балтик - Черно море", т.е. която в полската политическа мисъл е реанимирана версия на проекта "Междуморие".
Двата проекта са обединени с единна формула "Триморие – Междуморие", като проектът трябваше да излезе от рамките на енергиен проект. Анджей Дуда призова Украйна към тясно сътрудничество със страните от Триморието по три направления: военно-политическо интегриране в структурите на НАТО, постигане на енергийна независимост и от руския газ, преодоляване на историческите обиди между украинците и поляците.
Според Варшава зоната на полските интереси включва не само Балтика и Черноморието, но и Норвежко и Средиземно море, и даже Арктика. Полша иска да обедини ресурсите на всички източноевропейски страни, което ще превърне Варшава в мощен играч на европейската арена.
От геополитическа гледна точка "Междуморие – Триморие" е нов санитарен коридор около Русия, под покровителството на САЩ, подсилен с военен елемент.
Именно по време на споменатата среща във Варшава през 2017 г. Полша и САЩ подписаха договор за доставки на американската ПВО – система Patriot, като първите комплекси започнаха да пристигат в Полша през 2022 г. Те са въоръжени с най-новата система за управление на огъня IBCS. Договорът е за 8 комплекса, които ще струват на Полша 7,5 милиарда долара. Тогава беше обещано и разполагане на войски на САЩ на територията на Полша и укрепване на източния фланг на НАТО.
Системата на ПРО е сложен обект в технически план и се нуждае от големи средства за подготовка на специалистите и обслужване. Изборът на американската система поставя Полша в пълна зависимост от САЩ, като нейните 4 процента от бюджета ще се вливат в американския военно-промишлен комплекс. Една ракета на Patriot струва 3 милиона долара.
"Междуморие – Триморие" ще обедини държавите със 103 млн. население и с 3,3 трилиона долара брутен продукт.
От Вашингтон разглеждат Триморието не като европейски, а като трансатлантически проект, с голямо политическо и геостратегическо значение.
Тезите са следните. САЩ контролират всички океани и не граничат с враждебни страни. Идеалната ситуация е, че никой не може да атакува американците, но те могат да нахлуват където и когато им е удобно. Ислямският тероризъм е вторична заплаха за Щатите; основният външнополитически проблем, който трябва да бъде разрешен, е потенциален съюз между Германия и Русия. Съединените щати не трябва да позволяват германските технологии и пари да се слеят с руските ресурси и военна мощ. Идеалната ситуация е, когато Съединените щати не се бият директно, а противопоставят враговете си един срещу друг, подкрепяйки и двете страни. Както беше във войната между Иран и Ирак.
Американците трябва да избягват директни сблъсъци с враговете си в Евразия, тъй като на земята ще бъдат числено превъзхождани и могат да загубят. Но е необходимо да се провокират войни в Европа между други страни, за да се отслабят техните противници. Прозападна Украйна е заплаха за сигурността на Русия, войната на нейна територия е неизбежна. Въпросът е само как и къде ще свърши. Ще стоят ли руски войски в Западна Украйна или войските на НАТО ще стоят на 100 километра от Сталинград и на 500 километра от Москва?
Освен това проектът Intermarium, контролиран от американците път от Балтийско море до Черно море, през Балтика, Полша и Украйна, е изключително важен за Запада и Щатите. Междуморието също ще отреже и изолира Русия от Европа, като окончателно ще погребе възможността за геополитически съюз с Германия.
Така американските клещи обхващат Западна Европа не само от изтока и запада, но и от севера и юга, като и в двете комбинации Полша е отново в опасна позиция между Германия и Русия, като преди Втората световна война. Украйна не беше поканена на форума във Варшава, но в перспектива Полша има намерение да покани в него не само Киев, но и Молдавия. Това създава нова ситуация в Европа с излаз на НАТО плътно по западните граници на Русия.
На този фон започна финансирането на транспортната инфраструктура на Европа за военни цели /военният Шенген/, т.е. механизмът за свързване на Европа /МСЕ/.
В контекста на военните маневри на Grand Quadriga – 2024 (Great Quadriga-2024) ЕС работи по използването на гражданската транспортна инфраструктура ("Военен Шенген") от въоръжените сили на страните от НАТО за бързия транспорт на войски. Особена роля за това играе програмата за Механизма за свързване на Европа (МСЕ). За кратък период от време МСЕ успя да започне интензивна дейност, включително в Украйна. По този начин, за сметка на МСЕ, участък от железопътната линия Чоп – Ужгород в Закарпатието вече се реконструира на европейското междурелсие от 1430 мм.
Тези проекти са само част от усилията на МСЕ за модернизиране на транспортната инфраструктура до края на 2027 г. за увеличаване на движението на стоки с двойна употреба в ЕС, посочени в документите като проект "Военна мобилност".
Освен това МСЕ плаща 50% от разходите в размер на 128,2 милиона евро, отпуснати за модернизацията на три железопътни гранични контролно-пропускателни пункта между Украйна, Унгария и Словакия, два ГКПП с Полша и един с Румъния.
Ще се работи по участъка от украинската железопътна линия то гара Чоп (Украйна) до гара Черна над Тису (Словакия) и гара Захони (Унгария), както и по участъка Батжево – Боржава – Виноградов – Джаково. Предвижда се реконструкция на спирките на автомобилния транспорт: Лужанка (Украйна) – Beregsurany (Унгария), Zahony (Унгария) – Chop (Украйна) и Siret (Румъния) – Порубное (Украйна).
Освен това от 2022 г. започна работата по разширяването на терминала INTERPORT на жп гара Haniske pri Kosice ( Словакия) – отпуснати са 53 милиона евро, завършването е планирано за 2026 г.
Реконструкцията на две писти с дължина 700 м и 1800 м на полското летище Жешув–Яшонка е в ход – вече са отпуснати 16,5 милиона евро, като работата трябва да приключи през 2024 - 2025 г.
Хиляди тонове военни товари за Украйна пристигат ежеседмично през летище Жешув–Яшонка, а модернизацията ще позволи самолетите да се приемат денонощно и да се увеличи обемът. От май 2023 г. Румъния модернизира железопътната си инфраструктура – концентрационния двор Valu Lui Traiane и гарата на пристанище Констанца – за това вече са отпуснати 43,5 милиона евро. Проектът трябва да бъде завършен през 2025-2026 г.
По този начин развитието на транспортната инфраструктура на ЕС е подобрение в логистиката на НАТО. Следователно всяко говорене, че Украйна "може" да се присъедини към ЕС без официално членство в НАТО е подвеждащо.
Транспортната инфраструктура, която се създава, освен че ще доставя военни товари в Украйна, ще улесни и износа на останалите украински ресурси, селскостопански продукти, минерали, различни стоки и ценности за ЕС,, за да изплати дълговете на киевските власти.
Германски самоходни зенитни оръдия Gepard бяха забелязани в Чилия Веке на брега на река Дунав на румънско-украинската граница. Вероятно скоро те ще се озоват в Одеска област и ще допълнят украинската система за противовъздушна отбрана.
Военната машина на НАТО е в хармония с политическите и военните структури, които имат за цел да оптимизират логистиката на алианса, за да позволят лесното и безпроблемно разполагане на войски на алианса на територията на Украйна и на границата с Русия. Освен това създаването на "военен Шенген" е подготовка на алианса за намеса в Украйна.
От самата пътна и железопътна програма става ясно, че присъединяването на Украйна към ЕС е задна вратичка, която води до присъединяването на страната и към НАТО.
Едновременно с инициативата "Триморие" се появи и идеята за свързване на коридора "Север–Юг" от Норвегия, през Via Carpathia до Гърция, т.е. за коридорна връзка от Арктическия океан до Средиземно море.
Via Carpathia е идея за търговски коридор от литовското пристанище Каунас на Балтийско море, до Солун в Гърция, с разклонение към румънската Констанца, т.е. коридор Север–Юг в границите на ЕС. Налице са и полско-шведските планове за изграждането на Балтийския ринг.
В тази главоблъсканица – Триморието, Via Carpathia, Балтийският ринг, коридорът Арктика – Средиземно море, Черноморският блок, откроява все по-отчетливо една цел – Германия.
На Германия отново готвят позицията отпреди Втората световна война с предстоящ финансов апокалипсис – чрез атака срещу немските банки, преди всичко "Дойче банк", която ще доведе до катастрофа целия ЕС. Започва да се говори за повторението на Ваймарската република от 30-те години, т.е. пълномащабен паричен крах.
Глобалното задкулисие действа отново според плановете му преди Първата и Втората световна война.
Ангажиментите на Берлин в ЕС достигнаха такива мащаби, които не могат да се поддържат и могат да доведат до крах на Германия. И днес същите банки контролират Кабалата, която роди Великата депресия и Втората световна война.
Голямата игра между САЩ, Ан
глия, Германия и Русия продължава, или по-точно се повтаря с малки корекции.
Геополитическата реалност на континента, в това число в неговата източна част, са опитите на САЩ и Лондон да изградят две пресичащи се конструкции: по хоризонтала оста Париж – Берлин – Варшава – Киев, а по вертикала – така нареченото Междуморие от Прибалтика до Черно море.
Новата военна реалност е изграждането на нови бази в страните на новия "източен фронт" срещу Русия – Естония, Литва, Латвия, Румъния, България, разполагането в тях на нови оръжия и военни съединения и въвеждането от 2020 г. на новите ядрени оръжия на САЩ – бомбите В61-12.
Ще започнем от военния фронт. Думата е най-точна. В Прибалтика САЩ и НАТО изграждат активно площадка за голяма война. В литовското пристанище Клайпеда редовно гостува есминец на САЩ с крилати ракети Tomahawk BGM-109 и противокорабни ракети "Харпун". Изтребители на НАТО тренират полети над Естония на свръхмалки височини до 150 метра.
Естония, Латвия и Литва, които влязоха в Н
АТО, са само територия за военен плацдарм на границата с Русия. Днес в тези държави живеят 1.3, 1.9 и 2.8 млн. население, като само за 25 години загубиха над 21 процента от своите жители. Прибалтика пропада в демографска и икономическа пропаст.
Както е известно предислоцирането на силите на САЩ и НАТО в Източна Европа става на основата на решенията на Варшавската среща от 2016 г. В Латвия, Литва, Естония и Полша ще се разположат многонационални батальони на наднационална основа: в Латвия – канадци, в Литва – немци, в Естония – британци, и в Полша – американци.
В началото на 2017 г. Естония и САЩ подписаха договор за достъп на въоръжените сили на САЩ до естонските военни бази, полигони, градчета и т.н. Документът е основа за създаване в Прибалтика на постоянна американска военна база, както в Испания, Холандия, Полша, Румъния, България. По този начин военната компонента на идеята за Междуморие започва да се изпълва със съдържание.
На север, традиционно неутралната до неотдавна Швеция, влезе в НАТО. Същото се отнася и за Финландия.
В ЕС беше направена поредна крачка към единни въоръжени сили с подписания между ФРГ с Чехия договор за намерения за създаване на единно съединение.
През март 2017 г. в Бундестага беше разгледан планът за разгръщане на ядрен чадър над Европа, като се предлага единно европейско командване на стратегическите ядрени сили на Европа при условие, че Франция ще даде своя ядрен арсенал – около 300 бойни глави, под единно командване на ЕС, финансирано от Германия, създаване на единен команден щаб на стратегическите сили и дислоциране на френските ракети на нови стартови позиции, т.е. до границата с Русия.
Самолетите носители на новите бомби в Италия, Германия и Полша и т.н. са налице. Ротацията на бомбите в Европа, както и евентуалните общи ядрени, ще са фронт на САЩ и НАТО срещу Русия. Ще завърши и формирането на европейската ядрена триада – земя, море и въздух, по границите с Русия.
ПРО на САЩ в Румъния и Полша, базите в България и Косово, са част от тази картина.
Всичко това създава в Европа нова военна реалност.
Военната компонента съвпада напълно с геополитическата, т.е. с едновременното изграждане на две оси – хоризонтална и вертикална, хоризонталната е Париж – Берлин – Варшава – Киев, с антируска насоченост, вертикалната е споменатата Балтийско-Черноморска идея на Полша за Междуморието.
Оста Париж – Берлин – Варшава – Киев се лансира от Киев. Досега от Киев предлагаха различни оси: Рим – Будапеща – Киев, след това Атина – София – Букурещ – Киев, сега се сетиха за Париж, Берлин и Варшава. На дневен ред е Талин – Вилнюс – Варшава – Киев.
Именно това е и целта. Нещо трябва да се прави с Източна Европа, т.е. с тази групировка от така наречената геополитическа периферия, която обаче в съвременния свят вече няма никаква тежест на Запада. Става дума за Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Унгария, България, Румъния, Хърватия, които не разбраха, че в съвременната геополитика на новата технологична система и на ядрените оръжия нямат никаква тежест освен да бъдат използвани като пушечно месо срещу Русия. С една дума, да се повтори сценарият на Втората световна война.
Тяхното приобщаване към Европа доведе до пълно деиндустриализиране, маргинализиране, демографска криза, несрещана в историята на Европа. Едновременно обаче в тази черна дупка Европа инвестира над 1 трилион евро, които бяха разграбени от източноевропейските мафии, в това число и в България.
Нещата наистина са страшни. При общо население на ЕС от 570 млн. души, Централна и Източна Европа – при население само от 96 млн., получиха над 50 процента от всички съюзни дотации. И какво? Една безпрецедентна катастрофа пълно деиндустриализиране, общ дълг на Източна Европа над 810 млрд. евро, финансова и социална "черна дупка". В тази пропаст те бяха хвърлени от САЩ и Западна Европа през последните 25 години, за да се стигне до момента, когато ще бъдат сегрегирани в отделна категория /както при Хитлер/ и ще бъдат използвани само за една цел – да бъдат насочени на Изток, римейк на Drang nach Osten.
Ще припомним нещо, което е забравено. Според първоначалните планове на Хитлер Втората световната война трябваше да започне от Украйна. Там съветското командване очакваше главния удар на Третия Райх.
Нещо да ви напомня това за днешния ден…?
Но ситуацията се развива:
- на 7 юни 2018 г. в Брюксел НАТО обсъди увеличаването на числеността на силите за реагиране до 30 000 души, разработи планове за няколкостотин изтребители и кораби за въоръжените сили и за военната инфраструктура с водеща роля на Германия;
- НАТО проведе мащабни военни учения през юни в Естония, Латвия, Литва и Полша с 18 000 войници от 19 страни. От САЩ в Полша беше прехвърлена бронетанкова бригада в рамките на операция Sabre Strike. Освен това Варшава получи от САЩ нови ракетни комплекси, радари и системи за управление на огъня IBCS. Също във Варшава се появи идеята за покриване на издръжката на постоянна американска база в Полша в размер на 1,5 – 2 милиарда долара годишно;
- продължи изместването на фокуса на политиката на САЩ към Източна Европа, като заплахата от нови военни действия на Балканите съвсем не е мит. Едновременно санитарният кордон около Русия, който досега беше по Днестър, се измества по Дунав, което потвърждава целите на САЩ да воюват срещу Русия до последния… европеец.
В тази ситуация за ЕС се обсъждат няколко възможни сценария, всичките отрицателни:
- сценарий на колапса, целият ЕС е в хаос, разпадане на наднационалните и национални структури, и на гражданското общество, което ще бъде последвано от втора Велика депресия;
- сценарий на бавния спад – Европа успява да избегне най-лошия сценарий на кризата, но не успява да извърши необходимите структурни реформи – липса на ръст, високо обществено недоволство. Еврото оцелява, но става много слабо спрямо долара, международното присъствие на Европа пада, страните ренационализират своята външна политика;
- сценарий на някакво възраждане засега е невъзможен, защото базира на постигането на "съгласие на федерална Европа" с ядро страните от Еврозоната и периферия страните от Източна Европа, т.е. на няколко скорости, отказано априорно от Вишеградската четворка.
Това означава, че в най-добрия случай ще имаме продължаваща стагнация на ЕС с натрупване на проблеми, липса на инвестиции, задълбочаване на социалното неравенство, липса на институционална реформа и нови пукнатини.
Институциите на ЕС са прогнили. Общият враг на всички европейци е Брюксел, чудовището е самият ЕС. Всички евроскептични сили в рамките на движението е самият ЕС. Всички евроскептични сили в рамките на движението "Европа на нациите и на свободата" са насочени срещу това чудовище.
Европа е в своята end game.
Какво идва, никой не може да предвиди.
Логиката вече прозира ясно. Агресивната политика на НАТО срещу Русия продължава. Тъй като НАТО е военен блок, отразяващ преди всичко интересите на САЩ и на англо-американската ос на стария континент, отговорите на Русия също ще бъдат военни, защитаващи нейните интереси.
Третата световна война навлиза от хибридна в гореща форма, покриваща фронта от Северна Африка, Близкия Изток, Турция, Балканите, Украйна, Полша и Прибалтика.
Новата военна стратегия на САЩ в Европа е достатъчно четлива.
САЩ пренасят военната тежест от Франция, Германия и Брюксел към страните от Източна Европа, които ще бъдат жертвани като преден заслон на Западна Европа срещу Русия. На Изток се откриват нови бази, изпращат се оръжия, формират се нови военни структури.
По този начин систематичното обкръжаване на Русия от САЩ и НАТО продължава, като основният военен театър на Третата световна война няма да е Западна Европа, а така нареченото Intermarium – Интермариум, Междуморие, обхващащо Беларус, Украйна, Румъния и България. Интермариум се превръща в най-опасната геополитическа и военна идея на Земята, за което предупреждавахме неведнъж.
На Русия не остава нищо друго освен да реагира по съответния начин, за да съкрати вероятността от използване на фактора изненада от НАТО срещу нея. Но в сравнение с епохата преди Втората световна война сега Русия има много по-малко пространство за маневри по западното направление, особено срещу вероятна агресия на НАТО през Украйна и с Прибалтика.
Заради това няма значение къде и под какъв предлог САЩ ще започнат войната. Русия ще бъде принудена да прибегне към използване на ядрено оръжие, което предвижда и нейната военна доктрина.
Ако наистина започне ядрена война с Русия, повечето жители на Източна Европа ще имат само един избор – смирено да очакват смъртта, тъй като след нея оживелите ще завиждат на мъртвите.
Във война между НАТО и Русия в Европа най-много ще пострадат Украйна, Прибалтика, Норвегия, Полша, Англия, Германия, Холандия и Белгия, тъй като там сега са съсредоточени силите и базите на пакта. Заради това се извършва и тяхното прехвърляне на изток.
По този начин и заради разполагането на американските бази за ПРО на САЩ, Полша и Румъния се превръщат в така наречения Ground Zero – нулева зона, при евентуална ядрена война.
Разбира се, всичко върви под познатата "военна музика" на Вашингтон и НАТО, че "агресивната Русия застрашава най-миролюбивия блок на света НАТО и нагло се приближава към неговите граници".
На фона на отслабващите бойни възможности на украинската армия и изчезващата "велика победа на украинското и западно оръжие" САЩ подготвят своя втори стратегически ешалон за войната – Полша, Румъния и Балтика.
Румъния получи "разрешение" да въведе армия в Молдова.
Полша получи специални права и "разрешение" да въведе в Украйна 20 000 щика.
Литва затвори транзита на руски стоки до Калининград, което е грубо нарушение на международното право.
Да не забравяме преди всичко Германия, която започна въоръжаване за 100 милиарда евро. А когато Германия се е въоръжавала, нещата винаги са завършвали зле не само за нея, но и за Европа.
САЩ форсират разширяването на конфликта с Русия, защото не са сигурни, че украинската армия ще издържи до президентските избори. Американците спешно се нуждаят за фронта от 150-200 000 обучени и въоръжени войници. Румъния, Полша и балтийските страни имат подобен потенциал. С тях стратегическата дълбочина на театъра на военните действия ще получи допълнителни 1000 км и ще стигне до Германия, Австрия и Балканите. По този начин войната от украинска ще стане източноевропейска, а след това и европейска.
На новия фронт, дълъг вече 5000 км, Русия ще трябва да намали плътността на войските си, което ще направи по-нататъшното настъпление в Украйна временно невъзможно. А Западна Европа, чрез новата фронтова линия ще бъде напълно откъсната от Русия. Всичките търговски и икономически връзки с Русия ще бъдат прекъснати, което ще доведе до изчерпване на ресурсната база на европа и нейната катастрофа.
Това е целта на САЩ – да превърнат ограничената Специална операция в голяма източноевропейска война, а след това и в общоевропейска.
Русия трябва да действа в Украйна по такъв начин, че идеята за фронт от Балтийско до Черно море да не бъде осъществена и САЩ да не могат да превърнат руско-украинския фронт в руско-европейски.
САЩ губят голямата война и колкото по-зле стават нещата на фронтовете, те са няколко – в Европа, Азия, Близкия Изток, Централна Америка, Африка – толкова по-важно за тях ще става разрушаването на руската стабилност.
САЩ мечтаят да накарат Русия да загуби спечелена външна война заради вътрешни проблеми.
От Лондон и Тел Авив /т.е. хазарската мафия, която е основен задкулисен играч и в тази война срещу Русия/ трябва да се очаква безумна ядрена провокация в няколко варианта:
- ядрен взрив над Черно море;
- ядрен удар по украинското ръководство и Зеленски;
- ядрен удар по важен украински военен обект;
- ядрено разрушение на крупен украински град с масови жертви на гражданското население.
И в четирите варианта вината ще бъде хвърлена от САЩ, Англия и Израел върху Русия за въвличането на света в ядрения етап на световната война по пътя към техния "нов световен ред".
Какъв е този "нов свят" на Запада:
- това е свят на войни на територията на трети страни;
- това е свят на воюващи военно-политически блокове;
- това е свят на кризата на неолиберализма и ръст на радикализма от всякакъв вид;
- това е свят на системен държавен тероризъм, маскиран като недържавен;
- това е свят на перманентна държавна кибервойна, маскирана като недържавна;
- това е свят на милитаризиране на Космоса;
- това е свят, в който договорите нищо не значат и нищо няма значение освен силата;
- това е свят на тотално следене и непряк държавен контрол на всеки;
- това е свят на тотален контрол на цифровата среда, на цензура и фрагментизиране на интернет;
- това е свят на маргинализиране на междудържавните институции, начело с ООН.
Това е свят, над който вече галопират четиримата конници на Апокалипсиса.
Напредва изграждането на оста Париж-Берлин-Варшава-Киев.
Появи се и идеята за коридорна връзка от Арктическия океан до Средиземно море.
Конфликтът в Украйна вече засяга цяла Европа и се покрива с териториите на Третия райх на Хитлер и в някои отношения със забравената отдавна Австро-унгарска империя.
Изграждането на проекта Междуморие съвпада с етапите на придвижванета на НАТО на Изток.