'25 | '24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 | '06 |
'05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Стратегически анализ
Апокалипсис е на 90 секунди от командата „ядрен пуск“
Развъзката ще настъпи до 2 месеца
10.2024
Не е изключено това да е последният ни анализ на военната тема. Или един от последните? Зависи какво ще се случи през най-близките дни.
Пишем тези редове в края на септември, т.е. прозорецът на решенията, в една или друга посока, ще е отворен до октомври - ноември.
Много лошо е, че в момента е отворен само в едната посока – към Трета световна ядрена война.
Войната е на 90 секунди от командата "ядрен пуск".
На 12 септември Путин отправи последно предупреждение към САЩ и НАТО: Ако позволят на Украйна да използва доставените й от САЩ, Англия и Франция далекобойни ракети за удари по руска територия, това ще е пряко участие на страните от НАТО. Ако това решение бъде взето, то означава пряко участие на страните от НАТО, САЩ и европейските страни във войната в Украйна. Това е прякото им участие. И това, разбира се, значително променя самата същност, самата природа на конфликта. Това ще означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави са във война с Русия. И ако това е така, тогава, имайки предвид промяната в самата същност на този конфликт, ние ще вземем подходящи решения въз основа на заплахите, които ще бъдат създадени за нас."
Това бяха думите на Путин на 12 септември. Всичко е ясно – ще последва смяна на статута на спецоперацията към война.
На 13 септември /петък/ във Вашингтон се проведоха разговори между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Кийр Стармър. Трябваше да решат дали да премахнат ограниченията срещу Украйна да нанася удари по Руската федерация с оръжие на НАТО. И решиха – ограниченията ще бъдат премахнати, но като САЩ ще се опитат отново да се крият зад гърба на своите съюзници, излагайки ги на отговора на Русия.
Което не променя същността – в момента сме на секунди от командата "пуск".
По същото време започнаха изненадващо руските глобални военноморски учения – в два океана и три морета "Океан-2024".
Тактическите военни части на Русия бяха въведени в пълна бойна готовност, т.е. с проверка два пъти дневно. И там става дума за секунди.
Списъкът на потенциални цели в Русия беше отнесен в Белия дом за преглед на президента Джо Байдън от държавния секретар Антъни Блинкен, който посети Киев на 11 септември с британския си колега, шефа на външното министерство Дейвид Лами.
Известно е, че разрешението на САЩ за Киев да нанася далечни удари на Русия беше предпоставка за "плана Зеленски", без който нищо нямаше да работи. Лондон и Париж, които също доставят на Киев ракети с голям обсег, отдавна се оставиха да бъдат убедени и демонстрираха това по всякакъв начин.
Сега ще се оправдават, че Русия уж е започнала да използва ирански балистични ракети с малък обхват срещу Украйна. Няма да бъдат предоставени никакви доказателства, нито пък обяснение.
Изглежда американците отдавна държаха този коз в готовност в случай на критично влошаване на ситуацията за украинските въоръжени сили на бойното поле, но се страхуваха да го поставят на масата преди време. На първо място, тъй като Русия ще отговори по някакъв начин, което ще доведе до неконтролирана ескалация и до трета световна война.
Какъв може да бъде този отговор? Ясно е, че отговорът трябва да е осезаем, в противен случай има висок риск от инфлация на предупрежденията и страните от НАТО да преминат нови "червени линии" с убеждението, че Москва блъфира.
Този път зад "червените линии" е "ядрена стена". Западът или ще отстъпи /или ще бъде принуден да отстъпи/, или трябва да се готви за ядрена война.
"Това ще означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави са във война с Русия." – каза Путин – "Ще вземем съответните решения на базата на заплахите, които ще бъдат създадени за нас."
Това вече не са "линии" за преминаване. Това вече е ядрена стена срещу премахването на ограниченията от САЩ и Англия върху използването на ракети с голям обсег срещу руска територия. Първоначално това ще означава, че доставените от САЩ ATACMS (Advanced Tactical Missile System), заедно с доставените от Великобритания ракети Storm Shadow и доставените от Франция ракети SCALP вече могат да бъдат използвани за атака дълбоко в предвоенна Русия.
Но това не е всичко. Американците са близо до споразумение за прехвърляне на крилати ракети с голям обсег JASSM на Украйна, като Москва и Санкт Петербург ще бъдат в зоната на свръхмасивния удар. Определена е даже датата за удара – 7 октомври, рожденият ден на Путин.
JASSM не е някакво чудодейно оръжие, което американците упорито се опитват да го представят. Това е ракета въздух-земя, създадена още през 1984 г. Той е в експлоатация в САЩ от дълго време. Последната му модификация JM-158 е вече на 14 години. Но ракетата JASSM има сериозна бойна глава – 450 килограма. За сравнение, ракетите ATACMS, прехвърлени на украинските въоръжени сили, имат бойна глава от 180-200 килограма. Обсегът на действие на JASSM е около 920-1000 километра.
Позовавайки се на източници от американското разузнаване, украинските въоръжени сили планират да атакуват важни цели в Русия с крилатите ракети Storm Shadow с обсег до 600 км.
Списъкът на целите включва: флота в Новоросийск, президентската резиденция в Сочи, системата за противовъздушна отбрана в Севастопол, заводи за отбрана и барут, щабове, разположени от южната част на Русия до Москва, самата столица и Санкт Петербург, транспортни възли през които преминава военна техника и гориво за руската армия.
Северноатлантическият алианс започна от септември поредица от учения близо до границите на Русия. Маневрите с участието на много части ще продължат до зимата – общо 12 учения по цялата дължина на източния фланг.
По-долу са посочени датите и местата на провеждане на ученията и маневрите.
1. STANDFUL FOXTROT, 24 септември, 9-20, Германия.
2. "Знаме на Рамщайн", 24-30 септември – 11 октомври, Гърция.
3. "Коалиция", 7-12 ноември, Естония.
4. "Северен викинг", 26 август – 3 септември, Исландия.
5. POISON VALLEY, 8-19 септември, Словакия.
6. BRAVE WARRIOR II, 26 август – 29 септември, Унгария.
7. ИМЕ JS, 3 септември – 7 октомври, Латвия.
8. MARE APERTO II, 1-31 октомври, Италия.
9. OCEAN SKY 24, 14-30 октомври, Испания.
10. HAMMER 24, 30 октомври – 12 ноември, Финландия.
11. "Мави Балина 24", 1-14 ноември, Турция.
12. "Посейдон 24", 4-11 ноември, Черно море.
Цикълът ще завърши с военноморски маневри в Турция и България – Мави Балина и "Посейдон'24". В първия случай основното внимание ще бъде насочено към подводните сили, във втория – към борбата с морските мини.
Ученията са насочени към създаване на огнища на напрежение в регионите и последващо наблюдение и анализ на движението на руските сили и средства с цел противодействие.
Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че според него войната ще започне след три години.
САЩ формализираха в Европа "военен Шенген", за да транспортират оръжия и оборудване през границите по опростена схема. Активно развиват мрежата от логистични маршрути и подготвя множество сухопътни коридори за спешно прехвърляне на американски войски, включително бронирани части, на фронтовата линия в случай на голяма сухопътна война с Русия. Избират се и места за кацане в Италия, Гърция, Турция, Норвегия, Швеция и Финландия. Пристанищата в Германия, Холандия и балтийските държави се смятат за най-уязвими от руски ракетни атаки.
F-35, които бяха от 48-то изтребително крило на RAF Ladenheath в Англия, извършиха кацане на магистралата Хосио в Рануа, Финландия, съгласно така наречената концепция за бърза бойна работа.
Накратко, гамбитът на Зеленски в Курск, който се активира напълно от САЩ, не е PR трик, а пълномащабна инвазия, предназначена да бъде авангард на това, което ще бъде въздушно нападение срещу стратегическите активи на Русия далеч в тила, използвайки JASSM, Storm Shadow и други ракети с голям обсег, изстреляни от F-16.
Но нека не си правим илюзии: ако руснаците усетят, че САЩ ще се нахвърлят върху тях с JASSM и Storm Shadows, и върху критична цивилна инфраструктура, тогава превантивна руска атака срещу НАТО, и срещу континенталните САЩ е напълно възможна. Всичко това със сигурност ще се разиграе в седмиците преди 4 ноември и изборите в САЩ.
Най-рационалният план за действие в настоящата ситуация за Русия е следният.
В случай на единични удари от западни ракети по руска територия на стратегическа дълбочина, Русия трябва да отговори със същите удари с неядрени ракети по територията на страните производителки на оръжейните системи, които атакуваха - Великобритания, Франция и САЩ.
В случай на масивна ракетна атака ще е необходим ядрен отговор с тактически ядрени оръжия. Ще се даде приоритет на конкретни военни цели на територията на онези страни от НАТО, които осигуряват логистична подкрепа на Украйна. Това са Полша и Румъния. Освен това ще е необходимо да се нанесат удари с неядрени оръжия по военни съоръжения във Великобритания и франция и американски военни бази в Европа.
Най-вероятно ще последва пауза, след която западните сили ще започнат да преоценяват готовността на Русия да повиши ставките и да постигнат споразумение за постигане на компромис.
Разбира се, възможен е и друг, по-тежък сценарий, който ще отвори пътя за по-нататъшно увеличаване на залога, обща ядрена война. Ако Русия не реагира, този суров сценарий неизбежно ще се реализира на практика. Но ако Москва вдигне залозите, има добри шансове да го избегне.
Именно в тази ситуация руският външен министърСергей Лавров обяви, че Русия е в процес на преразглеждане на своята ядрена доктрина.
В продължение на много години руската политика беше Москва никога да не използва първа ядрено оръжие. Доктрината сега се преразглежда, за да позволи първа употреба при извънредни обстоятелства, ако Кремъл се убеди, че основният му противник, т.е. САЩ (или НАТО), се готви да нанесе първи обезглавяващ ядрен удар по Русия.
По-конкретно, че нападение срещу Русия от страна на НАТО, дори ако е извършено с конвенционални въоръжени сили, вече е Casus belli за ответно използване от Русия на тактически и стратегически ядрени оръжия, ако е необходимо.
На 12 юли 2024 г. срещата на върха на НАТО беше взето решението на Германия да приеме американските ракети със среден обсег.
Преди 2019 г., когато Вашингтон анулира Договора за средните и малки ракети, договорът предотвратяваше такова разполагане. Договорът беше подписан от Роналд Рейгън и Михаил Горбачов на 8 декември 1987 г. и беше ратифициран на 1 юни 1988 г. Договорът за ядрените сили със среден обсег от 1987 г. наложи на САЩ и СССР да елиминират и окончателно да се откажат от всички свои ядрени и конвенционални балистични и крилати ракети с наземно изстрелване с обсег от 500 до 5500 километра. В резултат на Договора САЩ и СССР унищожиха общо 2692 ракети с малък, среден и обсег до 1 юни 1991 г. САЩ излязоха от Договора.
Русия възобновява производството на ракети със среден и малък обсег. Какви са тези ракети? Коя ракета беше смятана за най-добрата в света?
Да припомним ненадминатата по характеристики ракета с малък и среден обсег под името "Пионер". На 11 март 1976 г. мобилният ракетен комплекс "Пионер" беше въведен в експлоатация. НАТО му даде името SS-20 Sabre. Когато комплексите "Пионер" преминаха на бойно дежурство на територията на редица източноевропейски държави, които бяха членки на Варшавския договор, командването на НАТО беше обхванато от ужас. Там разбраха, че всички страни, които са част от блока, с изключение на Съединените щати, за подложени на ядрена атака. "Пионер" покриваше цяла Европа с Близкия изток в допълнение. Бойната глава можеше да носи ядрен заряд с мощност от един мегатон. Никоя чуждестранна ракета от подобен клас нямаше толкова мощни ядрени бойни глави. "Пионер" нямаше реални аналози. САЩ, заедно със своите съюзници, направиха всичко, за да премахнат ракетите с малък и среден обсег. В резултат на това беше сключен Договорът за РСМД между СССР и САЩ, който беше подписан във Вашингтон през 1987 г. Той забраняваше производството, използването и съхранението на наземни балистични и крилати ракети със среден (от 1000 до 5500 км) и по-малък (от 500 до 1000 км) обсег. Сега ракети като "Пионер" могат да бъдат върнати в арсеналите на руската армия, за създаване на ракета с обсег 5500 км, могат да вземат за основа разработки на стратегическия "Ярс".
В Брюксел в НАТО седят глухи и слепи генерали и глупаци. Защото Русия успя през отминалите 30 години да реши задачите, които се решаваха с унищожените по договора РСМД комплекси и да ги прехвърли на други системи, които не нарушават Договора за РСМД и са даже много по-ефективни.
Днес Русия има на въоръжение не само наземните комплекси "Искандер", но и крилатите ракети "Калибър" с въздушно и морско базиране, които бяха и са изцяло извън ДРСМД /Договора за ракетите със средна и малка далечина/ и не попадат под ограниченията му, като заявената далечина на тези ракети по наземни цели достигна до 1500 км /според някои източници 2000 – 2500 км/.
Далечината на хиперзвуковия комплекс "Кинжал", включвайки и далечината на носителя "Ту-22М3", достига до 4500 км. Значи, без да нарушава ДРСМД Русия може с помощта на новите разработки да решава задачите, които в миналия век бяха достъпни само за ракетите със средна далечина.
Това е коренно преобръщане на ситуацията отпреди 30 години. Преди 30 години САЩ имаха превъзходство при неядреното точно оръжие, способно да унищожава съветските стратегически ракети с първи масиран неядрен удар. СССР противопоставяше на тези ракети своите ракети със средна далечина, при които имаше технологично предимство.
Днес за голяма изненада на американците при високоточното оръжие и крилатите ракети Русия ги изпревари без да нарушава всички предишни договорености в тази област. Това означаваше, че връщането на въоръжение на средните ракети е нужно на САЩ, за да се опитат технологичното изоставане от Русия да не се превърне в стратегическа безпомощност на Вашингтон.
И американците излязоха от Договора за средните и малки ракети. Стратегическа грешка и блъф на САЩ.
На първо място, какво ще могат американците да разположат в Европа, какви свои ракети? Те въобще ги нямат. Нямат нито със средна далечина, нито с малка далечина, т.е. САЩ нямат такива ракети.
Да си представим какъв е технологичният цикъл на производството на ракети от нулево равнище.
За такова изделие , като ново поколение балистични ракети със средна далечина, той е около 10 години. А налични въобще нямат. Даже старите Tomahawk, които американците модернизират от 50 години, не са приспособени да носят например ядрено оръжие. Значи, те са крилати ракети със средна далечина, но летят бавно и докато прелетят своите 2000 км, комплексите за ПВО на Русия ще ги унищожат. Но все пак, какво имат американците, даже ако приемем, че те в бърз порядък ще приспособят нещо от вече съществуващите ракети?
Ако става дума за балистичните ракети, американците нямат нищо. Нищо? Последната такава ракета беше "Пършинг-ІІ", която през 1983 г. пренесоха в Западна Германия и избухна кризата, довела до сключването на разглеждания договор срещу отстъпки на Москва. По онова време "Пършинг" беше добра ракета, но днес американците ще трябва да създават нова ракета от нула.
Това също е задача минимум 20 години. Добре, ако вземат да приспособят от онова, което имат, нещо бързо? Какво имат? Имат крилата ракета AGM-150C - крилата ракета с голяма далечина на ВВС на САЩ, което е развитие на AGM-15/В въздух - повърхност. По принцип могат да опитат да приспособят и да направят от нея някакъв сухопътен вариант, но и тя още не е приета на въоръжение, разработката й изостава от графика, а създаването от нея на сухопътен вариант ще е нов проект с подготовка минимум 7 години. С далечина 1000 км тя се създаваше съвършено за други цели. Американците имат и ракета с въздушно базиране, също вариант на AGM-158 въздух - повърхност.
Ракетата вече е доста стара. Започнаха да я разработват в средата на 90-те години. В началото се предполагаше, че ще отиде и във флота, но през 2005 г. ВМС се отказаха от покупката на почти 500 бройки.
Добре, американците са ясни.
Какво противопоставиха руснаците на САЩ и защо Путин каза, че ще отговорят мигновено, за разлика от американците, които ще се нуждаят от много години, за да приготвят нещо по-добро? Много просто.
Най-простото нещо е създаването на сухопътен вариант на изпробваните вече в Сирия "Калибър". Всъщност още през 2007 г. Русия показа такива комплекси, като на всеки могат да се разположат 4 или 6 ракети "Калибър". Но тогава целият свят мислеше, че далечината на "Калибър" е 380 км. Но, когато стана ясно, че даже с обикновен заряд може да лети на 1500 км, а с ядрен заряд до 2500 км, ракетата придоби съвършено нови черти. Значи, още преди 15 години руснаците казаха, че имат готов образец и могат да започнат да го произвеждат още утре.
Защо да не се създава и сухопътна версия на крилатата ракета Х101 с обикновен заряд и Х-102 – с ядрен заряд. С обикновен далечината е 4500 км, а с ядрен – 5500 км. Това е най-добрата в света крилата ракета по всички характеристики бомбардировачи, но приспособяването й в сухопътен мобилен вариант ще стане много бързо. И тази ракета е налице.
На трето място, освен всичко друго, руснаците имат и ракетния комплекс "Искандер". На него сме се спирали много пъти. Например през януари 2017 г. неговият генерален конструктор заяви, че е направено предложение за модернизиране на "Искандер" и че този комплекс ще се намира в строя 25-30 години.
По-късно беше съобщено, че се разработват нови типове ракети за "Искандер" с увеличена далечина и точност. Междуконтиненталната балистична ракета "Ярс-М", изпробвана на далечина от 2000 км до 6000 км, като нормираната далечина може да бъде и 1000 км, и 800 км.
Значи, има функциите и на междуконтинентална, и на средна ракета. Отгоре на всичко е лека и нейната платформа може да се прехвърля със самолет, те.. може да стане пребазиране за няколко часа.
И накрая е въпросът, че "американците със своите ракети в Европа ще поразяват територията на Русия, а руснаците със своите средни ракети няма да могат да поразяват територията на САЩ".
И това не е истина. Още през 1984 г. тогавашният министър на отбраната на СССР Устинов планираше разполагане на Чукотка – под Анадир до Канада съветските ракети СС-20 "Пионер", които имаха далечина на полета около 5000 км и покриваха цялото западно крайбрежие на САЩ – до Лос Анжелис.
Още тогава беше създадена инфраструктурата за такива ракети. Там беше прехвърлена специална дивизия за охрана на този нов ракетен район. Министърът на отбраната Сергей Шойгу още през 2015 г. заяви, че Русия отново ще възстанови дивизията за брегова охрана.
Къде именно? на Чукотка, до Анадир. Огромната подземна инфраструктура е отдавна налице. Трябва само да се разконсервира.
Значи, нещата са много по-сложни. Всъщност, при ракетите нещата никога не са били прости. Особено при по-малките – тактическите. Това означава край на една и начало на друга ядрена епоха, която не може да се предвиди. Европа отново стана заложник на интересите и целите на САЩ и на контролирания от тях НАТО.
Това беше и целта – да се изнесе бойното поле далеч от САЩ – в Европа, която да бъде използвана срещу основния противник – Русия.
Заради това САЩ провокират и тласкат Русия към ядрени удари в Европа.
Путин отговори, че засега това не се предвижда, но ако се наложи…, това ще стане преди всичко по ядрените бази на САЩ в Европа, за които споменахме. Бомбите В-61 били разположени в шест авиобази в пет държави: Германия (Бюхел), Италия (Авиано и Геди), Белгия (Клайне Брогел), Холандия (Фолкел) и Турция (Инджирлик).
За тях са изградени специални подземни хранилища. Тяхната защита в мирно време се осъществява изключително от американски военни.
В италианския преден пост – авиобазата Авиано, има 35 бомби. Тя е в североизточна Италия в региона Фриули-Венеция Джулия, на 50 километра западно от град Удине, и се управлява съвместно от американски и италиански ВВС от 1954 г. Пистата е с дължина 2620 метра и ширина 45 метра, което позволява да приема всякакъв тип самолети. Летищното навигационно и светлинно оборудване осигурява полети при трудни метеорологични условия денем и нощем. През 1999 г. тази авиобаза служеше като основна крепост на самолетите на НАТО, участващи в бомбардировките на Югославия. Оттук стелт-изтребителите F-17, изпратени от САЩ, излетяха и бомбардираха сръбски градове. Базата по-късно беше използвана за операции на ВВС на САЩ и НАТО в Ирак, Афганистан и Либия. Днес Авиано е дом на 31-во изтребително крило на ВВС на САЩ. Състои се от две изтребителни ескадрили – 510-та и 555-та – летящи F-16CG/DG. Тези самолети могат да носят ядрени бомби В61.
Според открити източници Авиано съхранява до 35 боеприпаса от този тип в 12 охраняеми хранилища. За разлика от Германия, Белгия и Холандия, Италия има повече от една авиобаза, където се съхраняват американски ядрени бомби. Освен Авиано, ВВС на САЩ използват и базата Геди Торе в Северна Италия, на 15 километра от град Бреша, за съхранение на ядрени оръжия. В Геди Торе има най-малко 40 ядрени бомби В-61, които се съхраняват и подготвят за използване от 704-та ескадрила за поддръжка на боеприпаси на ВВС на САЩ. Що се отнася до използването на В-61, в базата Гери Торе е разположена италианска авиационна ескадрила с изтребители-бомбардировачи Tornado IDS, които при необходимост могат да получат ядрени бомби.
Във военновъздушна база Бюхел в Германия има 20 бомби В-61. Германо-американската авиобаза Бюхел е край град Кохем в провинция Райнланд-Пфалц. След като американците изтеглиха ядрените оръжия от Рамщайн през 2007 г., базата Бюхел остана единственото място за съхранение на бомби В-61 в Германия. Там има около 20 специални боеприпаса. За тях отговаря дислоцираната тук 702-ра ескадрила на ВВС на САЩ. 33-то тактическо въздушно крило на Luftwaffe също е базирано тук, летейки на изтребители-бомбардировачи Tornado IDS. Това е единственото формирование в германските ВВС, способно да използва ядрено оръжие.
Военната база Kleine Brogel в Белгия с 22 бомби В-61 е в североизточната част на страната, на час път с кола от Брюксел, където се намира щаб-квартирата на НАТО. Там има 22 бомби и е разположено 10-то тактическо въздушно крило на белгийските военновъздушни сили, което управлява изтребители F-16, способни да носят В-61. За съхранението им отговаря 701-ва ескадрила за поддръжка на боеприпаси на ВВС на САЩ.
Американски ядрени оръжия се съхраняват и в Холандия във военновъздушната база Волкел в провинция Северен Брабант. Според открити източници тук се съхраняват около 20 ядрени бомби В-61, под отговорността на 703-та ескадрила за поддръжка на боеприпаси на ВВС на САЩ. 312-та и 313-та ескадрили на холандските ВВС, летящи с изтребители F-16, са отговорни за тяхното използване.
В случай на превантивен удар Холандия просто ще бъде изтрита от лицето на Земята.
В авиобазата Инджирлик в Турция има 50 бомби В-61. Инджирлик е в Южна Турция, най-източната военна инсталация на военновъздушното командване на САЩ и НАТО в Европа. Тук е разположено 10-то въздушно-транспортно крило, както и 2-ро командване на турските военновъздушни сили и 39-то въздушно-транспортно крило на ВВС на САЩ, които са ангажирани в снабдяването и поддръжката на интегрираната предна авиация.
Именно оттук турски и американски самолети извършваха бойни мисии в Сирия. Не е ясна обаче съдбата на съхраняваните тук ядрени оръжия. Още през лятото на 2016 г., по време на опита за преврат в Турция, Анкара забрани полетите на американски самолети до и от базата. Ден след неуспешния преврат силите за сигурност блокираха и прекъснаха захранването на Инджирлик.
Именно на този фон Русия публикува "ядрената карта на Европа", на която са ядрените бази на САЩ на континента.
Така стигаме до тактическите ядрени оръжия и до въпроса кога, къде и срещу кого и по какъв начин Русия ще използва в новата си доктрина тактическо ядрено оръжие.
На 23 февруари 2024 г. Путин предупреди, че ако Западът се намеси в Украйна, "последствията ще бъдат такива, каквито никога не сте виждали в цялата си история".
Преди всичко трябва да разберем за какви конкретни ядрени оръжия става въпрос.
Съществуват 3 основни вида ядрени оръжия: стратегически, оперативно-тактически и тактически.
разликата между последните две е малка и рядко се разглеждат отделно. Следователно, те могат да бъдат обединени в една група – тактически.
Основната разлика е в обхвата (тактически – до 500 км, стратегически – повече от 5500 км; тактическите – локални, стратегическите – междуконтинентални).
Както и при мощността (тактическите – от по-малко от 1 килотон (kt) до ~50kt; за стратегическите – от 100 килотона до 1 мегатон.
И съответно радиусът на поразяване: ако за стратегическите е десетки километри (10 – 20~, то за тактическите е много по-малък `не повече от километър, обикновено около 500 метра).
От това следва, че предназначението на стратегическото оръжие е унищожаване на географски отдалечени и големи стратегически цели `например цял град или няколко населени места, които са административни, политически, икономически или военно-промишлени центрове, заедно със стратегически обекти, разположени на тяхна територия държавни органи и администрация, авиационни и военноморски бази, летища и пристанища, транспортна и енергийна инфраструктура, ядрени оръжия и др., дълбоко в тила на врага.
Целта на тактическите ядрени оръжия е да победят военен контингент, оръжия и военна техника на фронта и в непосредствения тил на противника. Тоест тактическото е малко компактно ядрено оръжие за точково използване с боеприпаси с нисък капацитет.
Когато се говори за възможността за използване на ядрено оръжие на бойното поле (в случая по време на конфликта на територията на Украйна), тогава говорим именно за тактическо.
По отношение на стратегическото - основната му цел е ядреното възпиране.
С тактическите ядрени оръжия ситуацията е различна. За онези на Запад, които призовават ръководството на Руската федерация да използва тактическо ядрено оръжие по време на конфликта в Украйна, задачата е следната: да представят Русия като "чудовище". И тук всички средства са добри. Но това е безумна пропаганда.
Първо, това е невъзможно и безсмислено. Във всеки случай никой от Русия няма да хвърля ядрени заряди върху градовете в Украйна, за да се избегнат ненужните жертви сред цивилните и разрушаването на гражданската инфраструктура.
Освен това Русия разполага с неядрени оръжия, сравними по мощност с ядрените. Например ФАБ - 1000, 1500 и др.
Трето, земите и населението на днешна Украйна са руски територии, незаконно завзети и временно окупирани. Защо да ги унищожават?
Освен това, още в края на юни 2023 г. Русия съобщи, че превъзхожда САЩ 10 пъти по количеството на тактическо ядрено оръжие. "Русия има около 1900 единици тактическо ядрено оръжие, което е 10 пъти повече от САЩ".
В Европа американските ядрени оръжия са базирани отдавна и представляват риск от ядрен конфликт в Европа.
Като част от обмена на ядрени оръжия, някои държави без ядрено оръжие, които са членки на НАТО, се съгласяват с разполагането на американски ядрени оръжия на тяхна територия и предоставят собствени военни сили за доставка на тези оръжия. Страните, участващи в ядрените оръжия, са Италия, Германия, Холандия, Белгия, Турция.
По този начин страните от ядрения обмен приемат, транспортират и съхраняват американски ядрени оръжия, а по време на война доставят тези оръжия, използвайки свои собствени средства за доставка, специално закупени и сертифицирани за тази цел. Въпреки че ядреният обмен има за цел да е разширено възпиращо средства и да служи като гарант за отмъщение в случай на нападение, това със сигурност увеличава рисковете от ядрени оръжия. Европа се превръща в следващия театър на конфликт и война. За ядрените сили очевидната цел в този случай ще бъдат онези страни, които са се съгласили с разполагането на американска военна техника на тяхна територия и потенциалното им използване за ядрени оръжия.
В момента въпросът за ядрените оръжия се обсъжда в Германия, Япония, Република Корея, Полша и други страни.
Къде, колко и какво са тактическите ядрени оръжия на САЩ в Европа.
По последни данни САЩ разполагат с около 190 тактически ядрени бомби В61-3 и В61-4 в Европа. Те са разположени в шест авиобази в пет държави:
- Klein Brogel (15 бомби) в Белгия;
- Volkel (15 бомби) в Холандия;
- Buchel (15 бомби) в Германия;
- Авиано (20 бомби) и Геди (15 бомби) в Италия;
- Инджирлик (20 бомби) в Турция.
Носителите на бомбите В61 са така наречените самолети с двоен капацитет на САЩ и някои други страни от НАТО.
За ядрените бомби от въздушните бази Авиано и Инджирлик това са многоцелеви ударни изтребители F-15E и многоцелеви изтребители F-16C/D на ВВС на САЩ.
Освен това по време на война ядрените бомби ще бъдат доставяни до цели и със самолети на военновъздушните сили на европейските съюзници на САЩ в НАТО, членове на програмата на НАТО за съвместно използване на ядрени средства ("Съвместни ядрени мисии на държавите-членки на НАТО" или "Споделяне на ядрената отговорност"). Това са белгийски и холандски многофункционални изтребители F-16A/B (модернизирани по програмата Mid-Life Update и понякога наричани F-16 MLU) (от базите Klein-Brogel и Volkel), както и немски и италиански РА-200 Tornado (наричан още Tornado IDS) (от базите Бюхел и Геди).
Ядрени бомби, както и кодове за тях, ще получават от американците, Белгия, Холандия, Германия и Италия само по време на война, с одобрението на президента на САЩ /ако и когато се вземе решение за използване на ядрено оръжие/.
Общо се смята, че се планира да бъдат направени около 480 бомби В61-12, които ще издържат поне още 20 години. Техните носители ще бъдат стратегически бомбардировачи В-2А и В-21, както и многоцелеви изтребители и изтребители-бомбардировачи F-15E, F-16C/D F-16 MLU, РА-200 Tornado и F-35.
На този фон на 1 август 2023 г. Москва направи класическа дипломатически ход и предложи да преговаря със САЩ за ядрено изтегляне на европейския континент.
В откритите източници информация за руското тактическо ядрено оръжие липсва - отчетността за него не попада под действието на каквито и да било договори, които Москва да се е задължила да съблюдава. Става дума за широк спектър – от артилерийски снаряди и авиобомби до балистични и крилати ракети.
Именно с тактическите си ядрени оръжия Русия в края на май и начало то на юни проведе мащабни учения, които преминаха в мобилизация на всичките й ядрени сили – от Северния ледовит океан до Южния и Ленинградския военен окръг. Ленинградският военен окръг се простира от норвежката граница на север до Беларус и включва Северния флот и Калининградския анклав.
В ученията с тактическо ядрено оръжие участваха почти всички военни формирования на руската армия, флот и авиация – от Северния полюс до Черно море. Целта беше да се "разпространи" ядрен щит по цялата европейска граница на Русия, от Северния ледовит океан до Черно море.
По време на втория етап от ученията на нестратегическите ядрени сили, личният състав на ракетното формирование на Ленинградския военен окръг проведе учения за получаване на специална подготовка на бойни единици за оперативно-тактически ракетен комплекс "Искандер" и оборудване на пускови установки.
Москва съобщи, че кораби на руския флот също участват в ученията. Екипажите ще оборудват своите кораби и лодки с крилати ракети със "специални бойни глави" и ще ги разположат в открито море, за да патрулират определени райони, т.е. вече са на бойни ядрени позиции. Освен това бойните формирования на системата за балистични ракети "Искандер-М" започнаха да транспортират специални (ядрени) боеприпаси, за да въоръжат комплексите с тях и да се придвижват към стартовите площадки.
Министерството на отбраната на Русия съобщи още, че по време на втория етап от ученията ще бъдат отработени въпроси за съвместна подготовка на руски и беларуски подразделения по използване на тактическо ядрено оръжие. Целта е поддържане на силите на съюзната държава в състояние на висока бойна готовност при осигуряване на териториалната цялост на Руската федерация и Република Беларус.
Бомбардировачи Ту-22М3 също участват в учения на редовните ядрени сили на Русия от самото начало. Това е поредното доказателство за общата ядрена тревога в Русия. В ученията участват руски стратегически самолети Ту-22М3, носещи свръхзвукови ракети с ядрени бойни глави Х-32. В тях са мобилизирани военни части с "Искандери" и МиГ-31 с 9-С-7760 Кинжал (ядрен заряд).
Руснаците могат да монтират ядрена бойна глава на ракети 9М723-1 на системите "Искандер-М", както и на крилати ракети 9М728. Капацитетът им може да варира от 5 до 50 kt. С такива ракети Русия може да удари големи логистични центрове, командна и кадрова инфраструктура, противоракетна отбрана и други военни съоръжения.
Също така, тактически ядрени бойни глави могат да бъдат инсталирани на аеробалистични ракети Х-47М2 "Кинжал", крилати ракети Х-32 (носени от Ту-22М3), Х-69 и други крилати ракети. Тактическите ядрени оръжия под формата на ракети с ядрен заряд могат да се използват и от артилерията: системите "Акация", "Иста", "Хиацинт", "Малва", "Коалиция", "Пион", "Малка" и др.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че Русия не блъфира, когато говори за възможността за използване на тактическо ядрено и че конфликтът й със Запада може да прерасне в пълномащабна война. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че САЩ могат да се сблъскат с "фатални последици", ако не се вслушат в предупрежденията на Москва да не позволяват на Украйна да използва оръжия, доставени от Вашингтон, за да нанася удари по цели вътре в Русия. Русия започна тактическите учения в отговор. Преди всичко появата на F-16 като носители на ядрено оръжие, изваждането от складовете на английското ядрено оръжие, нанасяне от САЩ и НАТО на удари по ядрени обекти в дълбочина на Русия и т.н. При тактическите ядрени оръжия Русия има наистина унищожително превъзходство. Русия превъзхожда САЩ 10 пъти по количеството на тактическо ядрено оръжие. "Русия има около 2000 единици тактическо ядрено оръжие, което е 10 пъти повече от САЩ" – предимно бомбите В-61, носени от О-16. Какво означава това – наред с несъстоятелността на САЩ при стратегическите ядрени оръжия, Русия превъзхожда САЩ тотално и при тактическите ядрени оръжия.
А ако има ядрена война в Европа, тя ще е с тактически оръжия. И отново САЩ губят спрямо Русия в процес, който те самите инициираха, т.е. ъгълът на отражението е равен на ъгъла на падането. В случая Русия отрази обаче многократно "ъгъла на атаката" на САЩ и при тактическите ядрени оръжия.
Както споменахме, тактическото ядрено оръжие е предназначено за унищожението на живата сила и бойната техника на противника на фронта и в близкия тил; оперативно-тактическо – за унищожение на обектите на противника в пределите на оперативната дълбочина; стратегическо – за унищожение на административните, промишлени и други стратегически цели в дълбокия тил на противника.
Това означава, че в Европа, при ядрена война, ще се използва тактическо ядрено оръжие. Стратегическото, заради неговите параметри, не е "целесъобразно".
И така, какво представляват тактическите ядрени оръжия. Тактическите ядрени оръжия, известни също като нестратегически ядрени оръжия, включват малки ядрени бойни глави и системи за тяхната доставка, които са проектирани да бъдат използвани на бойното поле или за ограничен удар.
Тактическите ядрени оръжия включват гравитационни бомби, ракети с малък обсег, артилерийски снаряди, наземни мини, дълбочинни бомби и торпеда, оборудвани с ядрени бойни глави. В сравнение със стратегическите ядрени оръжия, тактическите са по-малко мощни, и има за цел да опустошат вражески цели в определена област, без да причинява широкоразпространено унищожение и радиоактивни утайки. Мощността на тактическите ядрени оръжия варира от част от килотона до приблизително 50 килотона, докато стратегическото ядрено оръжие има мощност от 100 килотона до над един мегатон. До 2023 г. никога не е използвано тактическо ядрено оръжие в бойна ситуация. Москва не е публикувала своите номера на тактическото ядрено оръжие или някаква друга тяхна специфика, но както споменахме Вашингтон твърди, че руските ТЯО са 10 пъти повече от тази на САЩ.
Може ли Западът да провокира Русия да използва ядрено оръжие в Украйна, преди всичко тактическо, в това число и с постоянните внушения именно в тази посока, създавайки информационен фон за такава "неизбежност". Но в същото време именно Западът е този, който продължава да играе руска рулетка, този път в ядрен вариант, тъй като разбира, че Русия никога няма да се съгласи с "атлантизацията" на Украйна и е готова да понесе много по-големи разходи от своите противници.
И САЩ предлагат "ограничен ядрен удар" срещу Русия с ядрени бойни глави с ниска мощност с изстрелвани от подводници ракети Trident, гръбнакът на ядрената триада на Америка. С това, според тях, ядрената ескалация ще приключи.
Русия още през септември 2023 г. отговори: "В Министерството на отбраната на САЩ не трябва да има съмнение относно решимостта ни да защитаваме държавния суверенитет, териториалната цялост и хората с всички налични средства. Така че един рискован мисловен експеримент от американски военни плановици може да струва скъпо на САЩ. На всяка атака срещу Русия, каквато и да е тя, ще последва унищожителен ответен удар".
Експертите знаят, че Русия може да унищожи САЩ като военна сила с ядрен удар само по 5 цели, защото наземната ядрена триада на САЩ се базира само в 5 щата и няма да има нужда от унищожение на Ню Йорк, Лос Анжелис, Сан Франциско и т.н.
И тези 5 американски цели в ядрена война ще бъдат изпарени от руските хиперзвукови ракети "Циркон" и "Кинжал" за по-малко от 5 минути след изстрелването им от подходящи райони около САЩ – в морето или на сушата.
Кои са вероятните цели в САЩ.
На първо място това са силозите на междуконтиненталните американски ракети Minuteman III в щатите Северна Дакота, Монтана, Колорадо, Небраска и Уайоминг.
Тези райони са известни като "ядрената гъба", т.е. петте "гъбени щати" са най-вероятните мишени с най-висок приоритет на руска ядрена атака. Те са очевиден избор за по-умната ядрена атака за противодействието на ядрените сили на врага. В Колорадо е и ядрената цел с висок приоритет – Северноамериканска аерокосмическа отбрана – NORAD, в базата на космическите сили Питерсън в Колорадо Спрингс.
Сигурни цели за руските хиперзвукови ракети с ядрена способност ще са и Пентагонът, Кемп Дейвид, военноморската радиостанция Джим Крийк във Вашингтон, Форт Ричи в Мериленд и базата на военновъздушните сили Макклелан в Калифорния.
На 23 февруари 2024 г. Путин предупреди, че предупреждението продължава да е актуално, че ако Западът се намеси в Украйна, "последствията ще бъдат такива, каквито никога не сте виждали в цялата си история".
Повтори предупреждението си на 12 септември 2024 г. – НАТО участва пряко във войната в Украйна.
Очаквайте отговор.
…Намираме се именно в този момент.
Отговорът на Русия срещу атака по нейна територия от Украйна със западно оръжие ще бъде "брутален" и нвй- вероятно ядрен
САЩ отработват ядрен удар по територията на Русия, на картата е показан неговия обхват, в това число и Москва
От 1 декември въоръжените сили на Русия се увеличават на 2 400 000 души, най- големите в света. Сега са на 5-то място. По- горе указът на Путин
Планът Барбароса на Хитлер се покрива почти в 100 проц. с така наречените сухопътни коридори на НАТО за челен сблъсък с Русия
Картата на маневрите на НАТО срещу Русия от лятото до края на 2014 г
Ядрените обекти на САШ в Европа които ще са цели на ядрени удари на Русия
,
Най- големите пристанища в Европа, през които минават оръжията за Украйна, съшс ще са цели на атаки на Русия
Промяна на близката геостратегическа дълбочина на Русия след 1991 г
На 13 септеммври 3 руски атомни подводници Ясен напуснаха базата в Североморск и обкръжиха Великобтитания
Полигонът за ядрени опити на Нова земя отново е готов за тестване