Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'25'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07'06
'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Тема на месеца
Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски
Войната започна с „Орешник“ срещу ATACMS и Storm Shadow.
Ядрената готовност № 1 на Москва продължава
01.2025

На 17-21 ноември 2024 г. часовникът на ядреното отброяване, наричан "часовник на Страшния съд" се отлепи от "5 секунди до полунощ" и замръзна на нулата.


Това означава, че ядрената война е на разстояние една команда "ядрен пуск". След това никакви прогнози няма да се възможни по две причини: няма да има кой да ги прави, и няма да има кой да ги чете.


Всъщност това се отнася и за сегашния момент. Трудно се  анализира и онова,"което имаме до момента", т.е. към 26 ноември 2024 г.


И така, "какво имаме"?


На 17 ноември президентът на САЩ Джо Байдън даде разрешение на Украйна да използва оръжия с голям обсег, за да атакува дълбоко вътрешността на Русия. С това САЩ де факто обявиха война срещу Русия. Разбира се, без официално потвърждение.
Защо "разбира се"? Защото използваха стария трик за преднамерено изтичане на неофициална и непотвърдена информация, този път чрез "Вашингтон пост" и "Ню Йорк Таймс".


Става дума за американските армейски тактически ракетни системи MGM-140 /ATACMS/.


Какво представлява ATACMS? Армейската тактическа ракетна система MGM-140 /ATACMS/ е свръхзвукова тактическа балистична ракета, проектирана и произведена от американската отбранителна компания Ling-Temco-Vought /LTV/, а по-късно и от Lockheed Martin, чрез придобиване. Тя използва твърдо гориво и е дълга 13 фута /4,0 м/ и диаметър 24 инча /610 мм/, а вариантите с най-дълъг обсег могат да летят до 190 мили /300 км/.


Ракетите могат да бъдат изстреляни от верижна реактивна система за многократно изстрелване М270 /MLRS/ и от колесна артилерийска ракетна система М142 с висока мобилност /HIMARS/.
Докато на 17 ноември се задаваха въпросите "кой" е разрешил и "защо", на 19 ноември ATACMS беше де факто използвана срещу територията на Русия. През нощта срещу 19 ноември украинските въоръжени сили нанесоха шест удара с ракети с голям обсег ATACMS по военен обект край град Карачев в руската Брянска област, Стартовият контейнер (капсула) на ATACMS има една ракета, но капак оформен като за стандартна ракета, за да попречи на врага да разпознае какъв тип ракета е заредена.


В изявлението на руското военно ведомство се казваше, че пет американски ракети ATACMS са били свалени от ЗРК С-400 и ЗРК "Панцир", а една е била повредена.


На 19 ноември Владимир Путин подписа актуализираната ядрена доктрина на Русия.


Промяната на официалната ядрена доктрина на Русия е отговорът на Кремъл на решението на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да позволи на Украйна да изстрелва американски ракети с голям обсег дълбоко по руска територия, т.е. че даже конвенционална атака срещу Русия, подпомогната от ядрена сила, може да се счита за съвместна атака срещу Русия, на което ще има ядрен отговор на Русия.


За това Москва предупреди САЩ на 13 ноември: "Москва ще разглежда разрешението Киев да нанася дълбок удар в Руската федерация като влизане на страните от НАТО в пряк въоръжен конфликт". "Отговорът ще бъде неизбежен и опустошителен за Запада".


Междувременно Кремъл заяви, че целта на актуализираната руска ядрена доктрина е да накара потенциалните врагове да разберат неизбежността на отмъщението в това число и ядрено, за атака срещу Русия или нейните съюзници.


Това е ключова промяна и понижаване на прага – че дори конвенционалните оръжия, използвани от врага, могат да предизвикат ядрено отмъщение, ако бъдат счетени за достатъчна заплаха срещу Русия и нейния суверенитет, тоест новата доктрина позволява потенциален ядрен отговор на Москва дори срещу конвенционална атака срещу Русия от всяка нация, която е подкрепена от ядрена сила.


Нещо да не е ясно?


Също така, според новоразширената доктрина, в случай че западните сили помогнат на друга нация в голяма атака на руска земя, същите западни сили ще бъдат "държани отговорни", тоест това може да предизвика руско ядрено изстрелване срещу тях.
И така, на 19 ноември и тази червена линия беше прекрачена. Украйна с помощта на САЩ – с американски ракети, спътници и логистика нанесоха удар по територията на Русия с далекобойните ракети ATACMS.


На 20 ноември Франция и Англия също са позволили на Киев да нанася удари с техните ракети с голям обсег по територията на Русия – Storm Shadow и SCALP.


Сега Русия има не само право, но и задължение, според ядрената си доктрина, да отговори.


Да обобщим. Нападение срещу Русия от Украйна и страна на НАТО, дори ако е извършено с конвенционални въоръжени сили, вече е Casus belli за ответно използване на Русия на тактически и стратегически ядрени оръжия, ако е необходимо.


Още на 12 септември Путин отправи предпоследно предупреждение към САЩ и НАТО: "Ако позволят на Украйна да използва доставените й от САЩ, Англия и Франция далекобойни ракети за удари по руска територия, това ще е пряко участие на страните от НАТО". "Ако това решение бъде взето, то означава пряко участие на страните от НАТО, САЩ и европейските страни във войната в Украйна. Това е прякото им участие. И това, разбира се, значително променя самата същност, на конфликта, т.е. ще означава, че страните от НАТО, САЩ и европейските държави са във война с Русия. И ако това е така, тогава, имайки предвид промяната в самата същност на този конфликт, ние ще вземем подходящи решения въз основа на заплахите, които ще бъдат създадени за нас".


Това бяха думите на Путин на 12 септември.


На 13 септември /петък/ във Вашингтон се проведоха разговори между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Кийр Стармър. Трябваше да решат дали да премахнат ограниченията срещу Украйна да нанася удари по Руската федерация с оръжие на НАТО. И решиха – ограниченията ще бъдат премахнати, като САЩ ще се опитат отново да се крият зад гърба на своите съюзници, че не са позволили, и не са искали, ама не са могли и т.н.


Списъкът на потенциални цели в Русия беше отнесен в Белия дом за преглед на президента Джо Байдън от държавния секретар Антъни Блинкен, който посети Киев на 11 септември с британския си колега, шефа на външното министерство Дейвид Лами.


Известно е, че разрешението на САЩ за Киев да нанася далечни удари на Русия беше предпоставка за "плана Зеленски", без който нищо нямаше да работи.


Лондон и Париж, които също доставят на Киев ракети с голям обсег се оставиха да бъдат "убедени" и демонстрираха това по всякакъв начин.


Кулминацията беше на 12 октомври на срещата в Рамщайн. НАТО даде "зелена светлина" за използването на оръжия с голям обсег срещу Русия.


За всеки случай Байдън заяви, че не са давали позволение на Киев да използва далекобойни оръжия по Русия, т.е. САЩ ще стоят отстрани и ще гледат. Приложиха същата тактика и на 17 ноември – има "някакво" разрешение за ударите, но докато другите се чудят за какво става дума, Зеленски удари Брянск с ATACMS.


Ясно беше, че тази провокация отваряше прозореца само в една посока – към Трета световна война, ядрена.


Ако става дума за обхвата на ATACMS, в допълнение към Курск, Ростов на Дон, Воронеж, Липецк, Брянск, Орел, Росош, в него ще попадне Белгород и дори Краснодар. И ако се потвърди информацията, че Франция и Великобритания са се договорили със САЩ и също са премахнали ограниченията върху използването на доставени на Украйна от тях, техните Storm Shedow и Scalp.


Списъкът на целите ще включва: флота в Новоросийск, президентската резиденция в Сочи, системата за противовъздушна отбрана в Севастопол, заводи за отбрана и барут, щабове, разположени от южната част на Русия до Москва, самата столица и Санкт Петербург, транспортни възли през които преминава военна техника и гориво за руската армия. Волгоград, Тамбов, Рязан, Тула и дори Москва ще бъдат изложени на риск, тъй като някои типове ракети Storm Shadow и SCALP имат обсег до 560 км. В засегнатата зона ще се окажат 9 големи руски града с общо население 4,7 милиона души.


За по-нагледен анализ на възможната ситуация беше начертана карта. В обсега на крилатите ракети на САЩ и Англия ще са руските милионни градове Ростов на Дон (1,14 милиона души) и Воронеж (1,046 милиона). А също Курск (436 000 души), Орел (296 000 души), Брянск (373 000 души), Таганрог (245 000 души), Липецк (486 000 души), Смоленск (312 000 души) и Калуга (329 000 души).


Най-малко 245 военни съоръжения могат да бъдат атакувани. Сред тях са 16 летища на военната авиация, както и бази на руски военни части, щабове, командни пунктове, военни заводи и складове за гориво.


Да останем при ракетите ATACMS – кои от тях са най-опасни и колко от тях имат САЩ?


Ракетите ATACMS имат пет основни варианта, всеки от които е пригоден за конкретни мисии. Основните опции включват Block I, Block IA и Block IA Unitary, оборудван с касетъчна бойна глава. Сред модификациите на тези ракети се открояват два вида.


Първият е MGM-140B ATACMS Block 1A с касетъчна бойна глава.
Вторият е MGM-168A ATACMS Block 1A /QRU/ с осколочно-фугасна част.


И двете версии имат обсег на изстрелване до 300 км и са опасни както за военни, така и за промишлени съоръжения.


Block IA и Block IA Unitary са оборудвани с унитарни бойни глави, които съдържат единичен високоексплозивен заряд за прецизни удари срещу особено укрепени цели или цели с висока стойност.
Обхватът на ATACMS варира в зависимост от конкретния вариант. Вариантът Block I има обсег от приблизително 165 км, докато вариантите Block IA и Block IA Unitary могат да атакуват цели на разстояние до 300 км.


От миналия век в САЩ са произведени около 3,500 ракети ATACMS от всички модификации.


От това количество около 600-700 единици вече са използвани в бойни действия, включително 414 ракети по време на операции в Ирак през 2003 г.


Към 2024 г. САЩ, според различни оценки, може да имат на склад около 2000 ракети, включително както нови произведени ракети, така и ремонтирани стари. Някои от тези запаси обаче може да не са налични поради изтичане на срока на годност или други неблагоприятни фактори.


Известно е, че основната характеристика на всички модификации на ракетите ATACMS е високоскоростното пикиране от горните слоеве на стратосферата със скорост около 1100-850 м/сек. под ъгли над 75-80°. В някои случаи такива траектории излизат извън вертикалните сектори на видимост на радарите за насочване на комплексите С-400 и С-300.


Следователно важна част от подготовката за отблъскване на удар на ATACMS ще бъде разпределението на отделните зенитно-ракетни дивизии и полкове в ракетно опасно направление за достатъчно ниво на разделяне. Системите за ПВО със среден и голям обсег на действие С-350 "Витяз" имат висок потенциал в борбата с ATACMS, чиито ракети ще могат да свалят ATACMS дори при извършване на противоракетни маневри поради наличието на система от газодинамични кормила.


Появиха се обаче и някои други информации.


Американското издание Defense News установи още през юли, че Русия е получила ключов компонент от ATACMS – система за насочване и корекция на полета. Бойната глава ATACMS съдържа GPS система за насочване и три лазерни пръстеновидни жироскопа, които помагат да се поддържа предварително определена балистична траектория. Ракетата, изстреляна от територията на Украйна е била прихваната с помощта на руската радиоелектронна борба. Непокътнатата електроника е предадена на военни инженери за подробно проучване. Това е позволило да се разбере как се управляват ракетите по време на полет и да се открият техните слаби места.

 

След като руските военни отвориха американските електронни "мозъци", ефективността на ATACMS рязко намаля. По-специално, в нощта на 15 срещу 16 август украинците се опитаха да ударят Кримския мост, като изстреляха 12 ракети ATACMS, но всички те бяха свалени от стандартни системи за противовъздушна отбрана.
Според Американския институт за изследване на войната (ISW) в Русия има повече от 200 военни съоръжения, които могат да станат цели за ракетите Storm Shadow и ATACMS. Още през август същият ISW писа, че руската армия е добре подготвена за възможното използване на украинските ракети Storm Shadow и ATACMS. Най-малко 90% от руските самолети, които поразяват цели с планиращи бомби, са пренасочени към летища, които са извън обсега на оръжията на НАТО с голям обсег.


Разбира се, използването на ATACMS и Storm Shadow само по себе си не е в състояние да промени хода на военните действия, тъй като не говорим за свръхмощни оръжия, способни да пулверизират цели градове и големи концентрации на хора и техника изключително трудно. Но подобна ескалация е необходима за да се създадат условия при които Русия никога няма да седне на масата за преговори и да не обсъжда вариантите за мирно разрешаване на конфликта, озвучени от САЩ.


И точно това ще се случи, когато ракетите ATACMS вече летят към Русия и започват да поразяват цели в райони, отдалечени от театъра на бойните цели. Ударите не са селективни, основно унижавайки гражданска инфраструктура и "покривайки" многолюдни места.


Практически няма съмнение, че Украйна ще се възползва от предоставената й възможност от ескалацията на конфликта, към неговия ядрен вариант.


На 20 ноември "английски източник" съобщи, че "САЩ могат да дадат на Украйна ядрено оръжие".


Досега ядреният сценарий за Украйна, т.е. въвеждане на ядрено оръжие в тази война вървеше по два начина:


- принуждаване на Русия да отговори с ядрено оръжие срещу нахлуването в нейната територия;


- подготовка от Киев на ядрена провокация на фалшивия флаг, т.е. взривяване на мръсна ядрена бомба или на ядрен заряд от няколко килотона на украинска територия и обвиняване на Русия за това.


Зеленски шантажира отново, че Украйна може да разработи елементарна ядрена бомба в рамките на месеци, ако Доналд Тръмп оттегли военната помощ на САЩ. Оръжието ще бъде изградено от плутоний и ще използва подобна технология като ядрената бомба, хвърлена над Нагазаки през 1945 г.


Бомбата би била достатъчно голяма, за да унищожи цяла руска въздушна база или концентрирани военни или промишлени цели.


Специалистите обаче знаят, че възможностите на киевския режим в това отношение са много ограничени. Ядреният заряд изисква носител. За Украйна сега това са само самолети – други носители нямат. Дори да вземат вносна ракета, едва ли ще сложат специален заряд в нея. Те нямат такава технология. Въздушният взрив изключва мащабно заразяване на територията. Пред Киев не стои въпросът за "мръсна бомба", украинците се нуждаят от ядрен заряд, който Западът може "тихо" да им прехвърли – САЩ, Англия или Израел.


Но, така или иначе, ядреният сюжет на Киев, разиграван под диктовката на Нетаняху, който иска да прави от Украйна огледален сценарий на своите отношения с Иран и Палестина, заслужава особено внимание.


След разпадането на Съветския съюз Киев наследи 1700 тактически и стратегически ядрени оръжия. Арсеналът съдържаше и 176 междуконтинентални ракети и 44 стратегически бомбардировача. Сред тях бяха 10 от най-новите по това време Ту-160 "Белият лебед".


На 23 май 1992 г. в Лисабон беше подписан протокол към Договора за СНВ-1, според който Казахстан, Украйна и Беларус се обявяваха за държави без ядрени оръжия, присъединяваха се към Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) и обещаваха да прехвърлят всички ядрени оръжия на Русия, като наследник на СССР.


През 1994 г. беше подписан Будапещенският меморандум, според който арсеналът от ядрени оръжия на територията на Украйна трябваше да бъде напълно елиминиран.


Украйна се присъедини към Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО) и трите ядрени сили – Русия, САЩ и Великобритания, гарантираха нейната сигурност. Киев получи 276 милиона долара от Вашингтон за изтегляне на оръжията.


Заявката за "ядрено въоръжаване" на Киев е още по-опасна, тъй като Киев няма възможност да разработва и произвежда ядрени бойни глави, камо ли да ги тества. Няма инфраструктура за съхранение и гарантиране на безопасността на ядрените оръжия. Ако се обърнат към някого за помощ, това би означавало оттегляне от Договора за неразпространение на ядреното оръжие с получаване на строги санкции, предимно от Запада.


Междувременно Русия спря доставките на обогатен уран за САЩ, което се очакваше отдавна, и "поставя икономиката на САЩ на колене". Руснаците постигнаха целта си. Никоя страна в света не може да помогне на Вашингтон. Решението на Владимир Путин е много по-болезнен удар за Вашингтон, отколкото може да се очаква. По-болезнено и от пряк ядрен удар. Никой няма да може да помогне на американците – всички опити за заобикаляне на забраната – с помощта на Казахстан или Узбекистан – са блокирани.


За какво става дума и какво ще означава това за САЩ.


На първо място уранът, който се използва от половината на атомните електроцентрали на САЩ, и който досега се внасяше от Русия, ще изчезне.


Русия произвежда два пъти повече обогатен уран за световния пазар, отколкото самата консумира. И по-голямата част отиваше в САЩ. Уранът, отиващ в САЩ, често се представя като казахски или узбекски, въпреки че всъщност е руски ресурс. Сега се провеждат консултации с Казахстан и Узбекистан да няма "изкривяване", така че всеки уран, обогатен в Русия, да придобие статут на забранен за доставки в САЩ, независимо къде са разположени суровините.
Тогава половината от атомните електроцентрали в САЩ ще спрат. За да станат ясни мащабите, това е един път и половина повече от всички атомни електроцентрали в Русия. Тоест около 45 ядрени блока в САЩ ще бъдат затворени само поради липса на обогатено гориво от Русия. Количеството енергия, генерирано от тези единици, позволява на Вашингтон да произвежда брутен вътрешен продукт, равен на целия БВП на Русия. Сега на практика икономиката на САЩ се лишава от ключова енергия. А това е същата енергия, която основно захранва отбранителния комплекс на САЩ. В САЩ, когато се решава кого да изключат, отбранителните предприятия ще бъдат изключени първи, защото изключването на градовете и обикновеното производство е много тежко.


С тази стъпка Русия поставя икономиката на САЩ на колене. Логично е да се мисли, че в този случай Вашингтон спешно ще търси алтернативи. Но те не съществуват в момента. Няма изход от тази ситуация. Русия произвежда около 50 процента от обогатения уран в света. За да се изградят фабрики дори с помощта на технологиите, които днес съществуват в САЩ, това трябваше да се направи преди около 7-8 години. Това означава, че половината от ядрената енергетика на САЩ ще стане бездействаща през това време. А дотогава?


Западът е в безнадеждна ситуация.


Паника е блокирала всички негови политически и военни рецептори. Западът е фокусиран върху войната с Русия и няма други планове освен война с Русия. Сега се нуждае от нов Пърл Харбър, може и ядрен.


Ескалацията може да е светкавична, тъй като вече няма никакви договори, които да я предотвратят.


Това пък означава, че войната в Украйна не е само начало на Третата световна война, но и начало на Последната световна война. От тази война в крайна сметка зависи съдбата на целия свят.
Ако САЩ и Англия си мислят, че в някакъв момент на войната в Украйна са реализирали своите цели и ще си вдигнат куфарите, както от Афганистан, и ще се ометат зад Океана и Канала, правят фатална грешка. Този път номерът няма да мине. САЩ и англосаксонският ционизъм този път ще си платят по пълната програма.


Започна тотално преустройство на света. Специалната военна операция от началото е с отворен край. На стратегическо равнище в Украйна горещата война между Русия и САЩ навлиза в заключителен етап. Ако НАТО и САЩ не капитулират, този етап ще надмине със своята жестокост всичко, което сме видели, което ще я превърне в Последна световна война.


Предстоят още много етапи и изненади.


Обстановката се променя с несрещана в историята на човечеството скорост.


Ние сме в окото на този ураган. Такова нещо досега не е имало. И няма да има.


Намираме се именно в този момент.

 

 

 

 

Обхват на американските далекобойни ракети към територията на Русия /горе/, и видовете ракети и бомби, които ще се използват /долу/.

Указът на Путин за новата ядрена доктрина

 

 

Обхват на някои руски ракети в западно направление.

 

Eтапи на стратегическото придвижване на НАТО към Русия

 

 

Стратегическа дълбочина за сигурността на Русия към Европа: 500 км и 2000 км

 

 

 

При необходимост Русия може да затвори въздушното пространство над цяла Европа с Искандер, СУ-35 и своите радари

 


You have read 1 of your 5 free articles this month.
# 344
# 343
# 342
Subscribe to gain access to the Strogo Sekretno issues.

Subscribers please enter your username and password above.

 Issue 344, Dec-Jan 2025
Оръжията на новата война „Сармат“, „Авангард“, „Искандер“, „Кинжал“, „Циркон“, „Буревестник“, С-500 „Прометей“
  Съвременната война се характеризира преди всичко с въвеждането на най-новите оръжия, които определят ситуацията ...
 
# 344
  „Орешник“ – „Отговор ще има винаги“
Между 17-21 ноември 2024 г. англосаксонският ционизъм изкачи последните стъпала на ескалацията на войната на САЩ и НАТО ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com