'25 | '24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 | '06 |
'05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Геофизически анализ на „Строго секретно“
От началото на февруари започна нов етап на геофизическата война на планетата.
Активирана беше основна точка на геофизическия Армагедон – вулкана Коломбо под остров Санторни, който може да има диаметър 500-800 км. Последваха Флегрейските полета в Италия, Егейско море, районът срещу Атон. Размърда се и Вранча
.
И всичко това става на по-малко от 100 км от няколко страни на България. Да започнем подред.
От началото на февруари 2025 г. гръцкият остров Санторини се превърна в остров-сестра на испанския остров Ла Палма, от изригването му през 2021 г.
В Санторини сега всичко е подобно:
- Още на 2 февруари беше ясно, че има 3 от 4 признака за предстоящо изригване (сеизмичен рояк, отделяне на газ от калдерата, ясно чуваем вулканичен тътен). И на 3 февруари започнаха и свлачища, тоест четвъртият знак е издигане на повърхността.
Тълпи от живущи и работещи на Санторини щурмуваха фериботите, които не можаха да поберат всички.
VolcanoDiscovery.com най-накрая заработи и можеше да се види инфографиката в нормален режим.
Това беше най-информативната снимка за една седмица, на нея виждаме 2 така наречени магмени камери, едната на дълбочина 5 км, другата – на дълбочина 10 км. Долната е по-голяма и земетресенията там са по-силни – М5.0+. Фактът че няма натрупване на дълбочина от 15 км и по-надолу, предполага, че магмата е направила канал в долната камера и сега се нагрява, което може да завърши с колапс на резервоара с магма, поток от вода в стопилката и експлозия.
Последва още едно видео със свлачища, което показваше, че морето се е отдръпнало край бреговете на Турция (Измир), което предполагаше сериозни деформации на морското дъно.
Така въпросът дали ще гръмне или не, вече не е актуален.
Единственият въпрос е кога ще избухне и колко силно.
Тъй като не знаехме много за местната геология, преди това предположихме, че има подводен вулкан въз основа единствено на сеизмограмите.
И ето го – подводният вулкан се нарича Коломбо, гръцките сеизмолози го познават добре, изучават го отдавна и прогнозират, че най-вероятно ще избухне точно там, както изригването от 1600-1700 г. пр. н. е., което унищожава Минойската цивилизация. Тоест било е съвсем нормален остров, но нещо се объркало и островът се превърнал в атол, който всъщност сега е Санторини, известен още като Тира, Фира.
Що се отнася до второто изригване на Коломбо от 1650 г., то е леко подценено. Пишат, че е имало цунами с височина 20 метра, но това не е съвсем вярно. Въз основа на размера на кратера (2500 м ширина, 500 м дълбочина) и големия брой геоложки интрузии (напукване на скалата и мигновено запълване на пукнатините със стопилка, последвано от нейната кристализация), трябва да говорим за гигантска експлозия, а не за щитов вулкан. Експлозията е била последвана от свличане на огромен скален пласт по склона или имало е "два в едно" – свлачище и експлозия след период от време, с цунами. Пиковата височина на тази вълна е била 250 метра, а вълна с височина 80 метра е достигнала и брега.
Това все още не е било минойското изригване, но определено е било нова голяма геоложка катастрофа.
И сега сме пред трета, като отбелязваме, че говорим за повторение на изригването от 1650 г., въпреки че може да бъде и повторение на минойското изригване.
Няма консенсус относно времето на сеизмичното/вулканичното събитие.
Оптимистите прогнозират, че ще е лятото, тоест цяла пролет малко ще се тресе и пуши и едва тогава всичко или ще утихне, или ще избухне. Но песимистите вярват, че може да избухне всеки момент.
Песимистичният сценарий е, че налягането в мантията на Земята се увеличава в световен мащаб, рояците вървят по Средноатлантическия хребет, земетресенията продължават, идва Майката на всички земетресения.
Никой не знае къде ще се случи това, но Санторини може да е предвестник.
Санторини и Коломбо споделят общ мантиен шлейф и диаметърът на този шлейф е 500-800 км. Тоест ще има или силно земетресение по разлома на Аморгос, или вулканично изригване (вулкани), или и двете в едно, включително първоначална експлозия.
В Турция също става тревожно – там Егейско море се е отдръпнало от бреговете с десетки и стотици метри, цялото крайбрежие.
И релефът на дъното на егейско море някак много напомня супер вулкан с ширина 10-15 км. Дори "разломите" около Егейско море са някак дъгообразни – други такива концентрични кръгове няма никъде по света.
Около Егейско море също е доста изненадваща.
Тогава се появи и още по-лоша теория. Възможно е Егейско море всъщност да не е море, а калдера на древен мега вулкан с диаметър 500-800 километра. Калдерата е предимно пълна с вода, така че геолозите не могат да я видят от въздуха и нямат достъп до точната топография на дъното, тъй като районът е стратегически.
Появиха се и нови връзки веднага щом започна роят на Санторини, Италия стана по-активна. В същото време, веднага щом удари в Сицилия или някъде в Северна Африка, напрежението веднага пада в Санторини. Това е още едно доказателство, че всичко се контролира от някаква полуразтопена плоча от древен океан. Тя е с размерите на Средиземно море и се мята някъде в горната мантия.
Флегрейските полета също започнаха да се раздвижват.
Възможно ли е 2 вулкана да стартират едновременно? Възможно е това да е просто съвпадение, но може би тези вулкани са свързани. И ако са свързани, тогава как?
В литосферата, когато се появяват и разширяват нови континенти, те изгребват тънката океанска кора като трактор и я притискат от същото тези пояси, където отлаганията на една скала се редуват на всеки километър с някаква напълно невъзможна друга. И всичко това също се издига под формата на планини.
Но картината на дълбочина от 50 километра или повече е още по-интересна. Кратоните са много дебели, около двеста километра, може би повече. Но в областта на подвижните пояси кората е многократно по-тънка и тези пукнатини, като между огромни ледени късове, плават всякакви геоложки отломки, като парчета от древни континенти. И между тези парчета се образуват конвекционни клетки, които се наричат мантийни струи. На снимки те са изобразени като красиви, правилни гъби, но в действителност ще изглеждат така, сякаш се опитвате да изстискате пластилин през шепа твърди боклуци.
В светлината на това знание през 2014 г. екип от италиански и френски геолози изследва динамиката на мантията под Средиземно море, а именно Алпийския подвижен пояс. И според тях, въз основа на GPS измервания на скоростта на движение на повърхността, цялото Средиземно море е, ако не един голям шлейф, то обща конвекционна система. Тоест всички вулкани около и вътре в Средиземно море са всъщност една вулканична система. Ако едното гръмне, другото веднага ще започне да кипи. Може да се предположи, че някаква плоча, плаваща под Средиземно море, променя позицията си от време на време и осигурява проход за възходящи потоци от мантия.
През 2021 г. мантията започна да кипи под Канарските острови. Тогава Северна Африка започна да се тресе. Тогава Етна и Стромболи реагираха.
И сега нещо започва в Гърция.
Гърция реагира рано, защото Егейско море има най-тънката литосфера в региона, но на дълбочина от 70 километра в мантията определено се вижда нещо общо.
Флегрейските полета може да се взривят, така да се каже, ще бъде две в едно.
Ако нашата теория е вярна, Алпийският мобилен пояс ще продължи да се тресе. Това са Иран, Пакистан, Индия и голяма част от Индонезия. Някъде по тази линия следващият М8.0 ще се случи скоро.
Започнаха и земетресенията в Турция, Румъния и Иран.Това означава, че процесът е глобален, че някъде в мантията е започнала да се върти полуразтопена древна плоча и са се отворили конвекционни пътища.
В този случай определено ще избухне и то много, много силно и не е задължително да е в Гърция.
От началото на февруари Санторини се превърна в остров-сестра на
испанския остров Ла Палма, от изригването му през 2021 г.
Това беше най-информативната снимка, на нея виждаме 2 така наречени магмени камери, едната на дълбочина 5 км, другата – на дълбочина 10 км
Подводният вулкан се нарича Коломбо, гръцките сеизмолози го познават добре, изучават го отдавна и прогнозират, че най-вероятно ще избухне точно там, както изригването от 1600-1700 г. пр. н. е., което
унищожава Минойската цивилизация.
Песимистичният сценарий е, че налягането в мантията на Земята се увеличава в световен мащаб, рояците вървят по Средноатлантическия хребет, земетресенията продължават, идва Майката на всички земетресения
И релефът на дъното на Егейско море някак много напомня супер вулкан с ширина 10-15 км. Дори "разломите" около Егейско море са някак дъгообразни – други такива концентрични кръгове няма никъде по света.
Флегрейските полета в Италия също започнаха да се раздвижват.