Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Космическият провал на ЦРУ
Как Индия и Пакистан излъгаха американските шпионски спътници
Група за анализи на "Строго секретно"

Подземните ядрени опити на Индия и Пакистан изненадаха напълно шпионските спътници на САЩ.

В средата на юни в Белия дом експерти на ЦРУ по сигурността на стратосферата се потяха над суперсекретен анализ защо огромната разузнавателна машина на САЩ не е забелязала, че Индия е извършила ядрени опити докато не беше прочетено официалното съобщение на Делхи.

Група, ръководена от адмирал Дейвид Джеремия - бивш зам.шеф на Обединените щабове подготви анализ за президента Бил Клинтън и за шефа на ЦРУ Джордж Тенет, защо спътниците за милиарди долари не са "видели" какво става в Индия.

Индийският ядрен гамбит съчетаваше политическо решение с невероятно простия план за скриване на подготовката на подземните опити от американските шпионски спътници.

Анализът на орбитите на спътниците показва, че 5 дни преди Индия да взриви своите атомни бомби имаше поне 10 периода от по 8 часа, през които американските спътници са били "слепи" и не са видели как индийските техници подготвят полигона в Похран, до границата с Пакистан. През тези периоди работата на полигона е продължавала, а когато спътникът се е задавал на хоризонта тя е спирала, докато той не изчезне отново.

Въпреки, че в момента САЩ разполагат поне със 100 шпионски спътника само пет от тях разузнават от ниска орбита. Три от тези сателити са известни като КН-11 и КН-12 и използват дневна или инфрачервена светлина.

Други два спътника, известни като Lacrosse скенират земната повърхност и използват радари, които "минават" през облаци и бури. Те "виждат" и през нощта.

Орбитите на спътниците са точно изчислени и позицията на всеки един от тях е известна.

Шпионските сателити са изключение. Но това не е пречка за специалистите или за по-опитните аматьори. За индийците не е било трудно да разберат кога сателитите минават над полигона, за да скрият от тях онова, което е трябвало да скрият.

В 8.27 часа сутринта на 11 май - понеделник, сателит КН-11 премина над Похран. Отдалечен на 285 км. спътникът засне подозрително движение на полигона. Чрез телекомуникационен спътник на по-висока орбита снимките бяха изпратени на американската агенция US National Imagery and Mapping Agency, във Виржиния близо до Вашингтон и до ЦРУ. Но във Вашингтон по това време спяха. Индийският полигон не беше приоритетен за нощната смяна на ЦРУ.

Два часа по-късно - в 10,14 ч., Индия взриви своите атомни бомби. През следващите 8 часа шпионските спътници минаха над района 6 пъти, но в ЦРУ никой не погледна онова, което изпращаха докато Индия не съобщи за подземния ядрен опит.

Същото се отнася и за Пакистан, който е използвал за своите ядрени опити същите пролуки в сателитното наблюдение.

В края на май, също в 8 часа сутринта, когато Вашингтон отново спеше оптическият спътник КН-11 направи някакви снимки. Два часа по-късно, преди следващият спътник Lacrosse със своите радари да бъде над пакистанския полигон ислямската бомба вече беше реалност.

Проследяването на спътниците не е проблем даже за малки държави. Спътниците, които летят на ниски орбити могат да се видят с голо око. Освен това американската система за откриване на спътници може да бъде имитирана и използвана от други държави за същите цели.

САЩ започнаха да крият някои спътници след 1990 г. Четири от тях изведнъж "изчезнаха", използвайки технологията на бомбардировача Stealth и бяха издигнати на по-високи орбити...

... Първите американски и съветски спътници бяха доста прости. Те снимаха и след това изстрелваха капсулите с филмите, които бяха прехващани в атмосферата от специални транспортни самолети.

Първата основна американска шпоионска сателитна мрежа се наричаше Corona или КН-4. Спътниците на Corona и техните наследници КН-8 действаха до началото на 70-те години.

След това те бяха заменени с Big Bird или КН-9. Всеки спътник от тази серия носеше четири капсули за връщане на филми и можеше да направи снимки на обекти до 150 см.

Следващата шпионска програма беше КН-10 за работа на орбита с космонавти на борда.

През 1976 г. бяха изстреляни първите два видеоспътника КН-11, снимащи до 10 см.

През 1988 г. САЩ изстреляха първия от трите Lacrosse спътника, които виждаха през облаци и тъмнина до 1 метър и предаваха към централата наблюдаваните обекти в реално време.

Благодарение на тези спътници ЦРУ можа да предвиди нападението на Ирак срещу Кувейт, да проследи иракските ракети Scud и да предотврати тяхното използване срещу Израел, да открие биологическите фабрики на Ирак и т.н.

Суперсилите в космическия шпионаж бяха САЩ и СССР. Но до тях действаха Франция и Израел. Сега даже малки нации като Тайланд и Обединените арабски емирства имат свой космически шпионаж.

Дали някой може да попречи на шпионирането на спътниците. Това се опита да направи Ирак. Истинската цел на тайнственото иракско "супероръдие" всъщност беше да изстрелва лепило по американските шпионски спътници, когато те са минавали над Ирак, и да ги облепи с лепкава маса.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 38, Jul-Aug 1998
Басът на губернатора Саша Лебед
В руските народни приказки ги има и Добрият Никитич, и Соловей Разбойник, и богатирът - авантюрист Стенка Разин.Александ...
    Помогна ли Израел на Индия
Една от интригите, свързани с ядрените опити на Индия и Пакистан бяха обвиненията на Карачи, че Израел е създателят на и...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com