'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Global Intelligence Update - Глобален разузнавателен преглед
Червена тревога
Взривяването на посолствата на САЩ в Кения и Танзания беше тревожен сигнал, че международният тероризъм се завръща на световната сцена. И логично е да се предполага, че източникът на терора е в Близкия Изток, който и без това е нестабилен регион.
Три са основните въпроси: кой го направи, защо го направи, и защо го направи именно сега.
Терористите не са аматьори
Не знаем точно кой е отговорен. Предполагаме, че и разузнавателните централи на САЩ не знаят това, защото щяха да го предотвратят. Тъй като не успяха да открият веднага атентаторите това означава, че не са разполагали и с предварителна информация. От друга страна обаче ако ЦРУ и NSA са знаели за бомбите, но не са успели да ги спрат това означава, че атентаторите са били или твърде умни или са напълно нов елемент в списъка на наблюдаваните. Тъй като всички терористи са под постоянното наблюдение на САЩ значи атентаторите са или много нови, или много умни. Или двете заедно.
Напълно нова група в този случай е малко вероятна. Атентатите подсказват голям опит. Нова група не може да извърши многонационален координиран удар още с първата си атака. А и самите атентатори не са новаци. Провалът на американското разузнаване да предотврати атаката означава, че те са били твърде добри.
За разлика от общото мнение терористичните акции съвсем не са лесни. Намирането на оръжия и експлозиви, определянето на целите, установяването и използването на базите и транспорта включва много хора в целия план. Колкото по-сложна е акцията, толкова по-голяма е конспирацията и толкова по-голяма е опасността от засичане или предателство. Самотник-терорист в чужда държава е нереален вариант. Още по-нереален е той да извърши едновременно акати в двете държави.
Планът несъмнено е включвал някои основни фигури, които са известни на разузнавателните централи и чието присъствие в Кения и Танзания би трябвало да задвижи алармите. Следователно става дума или за невероятен разузнавателен провал на ЦРУ, или за много добре подготвена група. Вторият вариант е по-приемлив.
Неподготвена група нямаше да избере Кения и Танзания. Само специалистите знаят, че там американските посолства не са така защитени, както в Близкия Изток или Европа.
Участие на нацио-нална разузна-вателна централа
Налице е професионално мислене, прекрасно планиране, първостепенни мерки за сигурност и добро познаване как да се избегне засичането от американските технически средства. Това дава основание да се предполага, че е участвала някоя национална разузнавателна централа с достъп до дипломатическа поща, с използване на местен дипломатически персонал, който не е под засиленото наблюдение на ЦРУ или NSA.
Според нас става дума не за шепа терористи, а за решение на една държава за удар срещу посолства на САЩ.
На коя нация ще извърши акция срещу посолствата на САЩ точно в този момент?
Осама Бин Ладен е логичният кандидат
Подозренията се фокусираха върху Бин Ладен, йеменец, богат саудиец, който живееше в Судан, а сега в Афганистан, заради няколко причини. Наскоро той отправи заплахи срещу САЩ. На второ място руснаците неотдавна предупредиха срещу растящата активност на вахабските екстремисти. Вахаби е саудитски вариант на исляма. Руското разузнаване е много чувствително към разширяването на ислямските течения в Централна Азия и Кавказ. Още повече, че в Афганистан, където се намира Бин Ладен, талибаните са в атака за завземане на цялата страна.
И още една причина, заради която Бин Ладен е главният заподозрян. Ами, защото няма много други кандидати. Старият международен тероризъм е в колапс. Много от терористите бяха избити или остаряха. След попадането на архивите на Полша, Унгария, Чехия и ГДР в западни ръце тяхната инфраструктура и захранващи връзки бяха унищожени. Хамаз е затънала в своите битки с Израел и няма средства за такава акция. Иранците и Хезбола винаги са потенциални терористи, но този път има аргументи "срещу". На първо място Иран печели от новия си флирт със САЩ и има шанс за прекратяване на ембаргото. Ако беше Хезбола по-вероятно атаката щеше да стане в Латинска Америка, където имат оперативни възможности и връзки с наркотрафикантите.
И географията сочи към Бин Ладен. Живял дълго в Судан, той има връзки в суданското ислямско правителство. Въпреки че то не е в най-добри отношения с Кения все пак дава възможност за влизане в Кения и Танзания. Бин Ладен добре познава региона и разполага в него с пари.
Евентуалната мотивация
Отгоре на всичко сега Бин Ладен е в Афганистан, където талибаните са все по-близо до победата в гражданската война. Ладен е техен верен съюзник - талибаните са врагове и на Иран, и на Русия. Единствената подкрепа за тях идва от Пакистан. Ето защо бомбите може да са предупреждение към Пакистан да не прекратява помощта си за талибаните под давлението на Москва или Техеран.
Друг повод -Бин Ладен сигнализира на шиитите, че истинската тежест на ислямската и американската война вече е върху неговите плещи. Ето защо бомбите имат смисъл само в актуалния афганистански контекст и са предупреждение към Иран, че претенциите му да води ислямския радикализъм вече са остаряли.
Взривът на бомбите беше насочен и към друга публика - Саудитска Арабия. Крал Фахд е болен. Неговият евентуален наследник принц Абдула, флиртува с Иран. Основният му съперник - принц Султан, пък е съюзник на САЩ. Бин Ладен обявява поход срещу "кръстоносната окупация на Мекка и Медина", разбирайки под това САЩ. По този начин той ясно съобщава и на двамата - Абдула и Султан, че ще има и трета сила в борбата за наследството на Фахд, която е независима както от Иран, така и от САЩ.
Ако Бин Ладен е главният заподозрян, то суданците са средството.
Има няколко важни причини за избора на момента на атентатите. Но има и някои неизвестни. Бил Ладен е много добре известен на американското разузнаване. Всяка негова крачка е следена. Суданците не са толкова умни да извършат акцията без засичане. Тогава как е могъл Бин Ладен да нанесе удара без да бъде предварително разкрит. Значи има още някой елемент.
Иракската връзка
Предполагаме, че този елемент е Ирак. Бин Ладен и Ирак мразят САЩ и са разтревожени от сближаването между Саудитска Арабия и Иран. Те искат да пратят сигнал на Саудитска Арабия, че Иран няма да я защити от тероризма, и на другите държави в региона, че САЩ също не могат да ги защитят.
Това обяснява и липсата на предварително засичане. Въпреки всичко Ирак си е запазил потенциала за акция без да бъде засечен от ЦРУ. Ирак, използвайки своите връзки в Судан, действайки в относително спокоен район, позволи на хората на Бин Ладен да влезат в Кения и Танзания, поддържайки необходимите комуникации за координиране на удара преди американското разузнаване да подуши заплахата.
Мотивацията на Ирак
Основният въпрос е защо. Защо Ирак би решил да атакува сега "меки цели". Ключът е Иран. Ирак е почти напълно изолиран. Флиртът на Иран със Саудитска Арабия и САЩ е подсказал на Багдад, че времето не е на негова страна. Сирия, която дълго време му беше основен приятел, става все по-студена. Турция има военно присъствие в северната част на Ирак. Ирак е несигурен и би искал да бъде клин между Иран и Саудитска Арабия. Иран може да има ракети, но Ирак има Бин Ладен с когото може да нанася директни удари срещу когото си поиска.
Ударът обаче едва ли ще постигне целите си. Ако те са именно горните няма да има решаващо влияние върху наследството в Саудитска арабия, няма да промени политиката на Иран, нито ще премахне изолацията на Ирак. Само ще предизвика нова нестабилност в Близкия Изток.
Това дава основание за още една хипотеза. Че зад удара не стои никой от изредените по-горе, а напълно различна сила, чиято цел е била да предизвика именно такива логични анализи на специалистите. Такава сила е само една. И още нещо - експлозиите в Найроби и Дар ес Салам станаха преди всичко в контекста на разиграващата се трагедия в Белия дом във Вашингтон...
P.S. Анализът ни беше направен на 19 август. На 21 август САЩ удариха Судан и Афганистан. Остава "третият елемент" - Ирак.
...Issue 40, Sept. 1998 |
Капитализмът ще се срути след социализма Преди 150 години класиците на "Научния социализъм" пишеха, че капитализмът е на смъртно ложе. Но на прага на ХХI век кап... ⇨ |
ЩАЗИ даваше хормоните Тайната полиция на ГДР - ЩАЗИ, и нейният шеф Маркус Волф не са се занимавали само с шпионаж. Те са наблюдавали и спорта,... ⇨ |