'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Започна да става все по-студено
02.1999
Закопчайте се, започна да става студено!
Студеното течение в геополитическото статукво докара нова ера от "лоши предчувствия".
Основната политическа прогноза за света е - СТУДЕНО Е, И ЩЕ СТАВА ОЩЕ ПО-СТУДЕНО.
Глобалните планисти на Новия световен ред бяха принудени да се върнат към старата шахматна дъска. С това се върнаха и дните на Студената война. Поне за близкото бъдеще.
Бяхме едни от първите, които както някои наши американски колеги, въведоха термините Фракция 1 и Фракция 2 за по-образно представяне, но не и за опростяване на нещата.
В тази схема Фракция 1 са силите, които искат да наложат Новия световен ред, а Фракция 2 е срещу него и може да се каже, че работи в полза на държавите-нации.
Оказа се, че това условно разделение се отнася за САЩ, Русия, Европа.
В България центърът на Фракция 2, т. е. на патриотичните, национално-отговорните, републикански сили, които са срещу Новия световен ред е "Строго секретно" и позицията, изградена от него през последните години.
Става дума за интелектуалци, бивши и настоящи висши политици, бивши и настоящи дипломати, бизнесмени, представители на разузнавателната общност и т. н.
В световен мащаб плановете на Фракция 1 за Нов световен ред под едно световно правителство беше разгромен. Засега Фракция 2 иска да възстанови световния баланс на силите от времето на Студената война.
За съжаление по-добър вариант от изпитания модел на Студената война едва ли някой би могъл да измисли за актуалното състояние в света.
В тази старо-нова сложна политическа интрига ролите отново бяха раздадени. Но този път не предварително и задкулисно, както по времето на политическия лумпен Горбачов, а като резултат на обективни процеси.
Какво да очакваме? Преди всичко събуждането на руската мечка. Добрите руски хора ще трябва отново да изпълнят своята роля за общото благо и за пореден път да се предрешат като "лошите момчета". Тази шекспировска роля играна от тях в актуалния луд свят със сигурност не е най-привлекателна, но несъмнено е много полезна. И преди да бъде издигната отново желязната завеса май ще трябва да благодарим на тази нация.
Но най-много май ще трябва да й благодарят САЩ. Защото възраждането на "лошата Русия" ще бъде спасението на сегашните и бъдещи американски правителства, и предотвратяването на катаклизма, надвисващ и над САЩ, където тепърва ще разберат, че няма вечни империи.
Сред хаоса на последните години и месеци се оформи ясно едно важно събитие. Руският геополитически флирт със Запада най-накрая приключи. Несъмнено в бъдеще ще има периоди на сближаване, сътрудничество и на добра воля. Но през последните месеци в Русия се появи изненадващо силния консенсус, че страната трябва да си върне статута на велика сила. Само по този въпрос всички политически сили са единодушни. Освен няколко изолирани прозападни либерали волята на крайните националисти, комунистите и свършвайки с офиса на Елцин е, че сегашната позиция на страната вече не може да се търпи. Тази воля има потенциалът да стане нов руски политически консенсус с важни последици за международната система.
Процесът, който се развиваше от няколко години, кристализира. Русия се оттегляше бавно, но неотклонно както от така наречените либерални икономически реформи, така и от прозападната си външна политика. Процесът се ускори в края на 1998 г. Нарастващият антиамериканизъм във външната политика на Москва галванизира. Това очаквахме да стане.
Досега Русия беше дълбоко фрагментирана и се опитваше да търси центъра. В края на 1998 г. за първи път след колапса на СССР, Русия намери център, около който всички са готови да се обединят. Това е опозицията срещу американската хегемония, около идеята, че страната трябва да си върне загубената международна величина. Това е консенсусът, че международния стратегически срив на Русия е стигнал твърде далеч, че трябва да бъде спрян.
На тази основа се появяват двата стълба на старта към възстановяването: първият е стремежът да се спре срива на руската сила, вторият - да се възроди руската военна мощ. Всеки, който не се съобразява с тези два постулата няма никаква политическа перспектива.
Предвиждахме тази еволюция доста отдавна. Още през 1995 г. и през 1996 г. писахме, че Русия продаде империята си срещу едно голямо нищо. Либерализмът в тази страна се оказа пълна катастрофа. Средният руснак днес е много по-зле отколкото при съветите и е сто пъти по-несигурен. Най-лошо от всичко е, че Русия наистина беше сведена до държава от третия свят. Не всички чужденци могат да схванат колко невъзможна за възприемане е тази истина за руската психика.
Има паралел между днешна Русия и някогашна Ваймарска Германия. Колапсът на империална Германия премина в период на икономически срив, ужасяваща бедност, неравенство и импотентност на либералния режим в икономическия живот и в международната политика. Това роди неконтролируеми социални сили, борещи се срещу политическия и икономически либерализъм, за преструктуриране на международната система. Изходът беше националсоциализмът.
Днес Русия е в почти същата позиция. Либерализацията роди икономически крах и хаос, немотия, неравенство и безнадежност. Но онова, което наистина галванизира психологически руснаците е преди всичко сривът на тяхната международна позиция. Една велика нация стана международен просяк.
Военното възстановяване на Русия е неизбежно. Основната последица от това ще бъде консенсусът за възстановяване на бившия СССР и реинтегриране на неговите фрагменти в нова цялост. Неизбежно е, че новите руски националисти ще искат да използват икономическа сила, за да постигнат тези цели. Ще използват и военна сила, за да наложат координирането и реинтегрирането. Засега не се говори много за тях. Но и това ще стане в близко време.
Предизвикателствата ще се появят много скоро - в Близкия изток, на Балканите, в Балтика, по границата с Полша, във връзките с Германия.
Постепенно ще се оформя новия руско-китайски съюз. Френският антиамериканизъм и връзката с антиамериканските Русия и Китай ще бъде предизвикателство за Европейския съюз. Това ще постави въпроса за връзката между единния икономически апарат и неединната европейска външна политика - въпрос, който ЕС по никакъв начин не е готов да реши.
Съюзяването на Китай с Русия ще повлияе върху глобалния баланс на силите. След 1989 г. светът живееше в неестествено състояние на дебаланс. Само с една свръхсила. Това не можеше да издържи. През 1972 г. САЩ и Китай се съюзиха срещу Съветския съюз. Сега пък се оформя нов съюз, този път срещу САЩ, включващ Китай и Франция, с център Русия.
Границите започват отново да замръзват. Прогнозата не е най-добра. Вдигнете си яките.
Сценарият за Нов световен ред се провали. Но светът е имал винаги в пазвата си поне няколко такива сценария. Сега е твърде зает да експериментира с новите и извади стария и изпитан модел на Студената война.
Ролите отново са раздадени.
...- Имаше ли опит за покушение срещу Путин и Белоусов
- Военен Шенген на САЩ обедини проектите за Mеждуморие, Tриморие, оста Париж-Берлин-Варшава-Киев, новата „желязна завеса“ и т.н.
- Русия въвежда оръжия на нови физически принципи. Какви са те
- Отново за гибелта на „Курск“ през 2000 г. Третата световна беше само отложена
- Кога и как ще започне горещият етап на Третата световна война. Август,Септември ?
- „Цената“ на Украйна на глобалната военно-политическа „борса“ e над 100 трилиона долара
Issue 45, February 1999 |
Балканското наркотрасе Пазарната стойност на преминаващите годишно през България "твърди наркотици" е изчислявана от различни източници на 4 ми... ⇨ |
И даже започнаха да мислят Не само ни четат и преписват, но даже започнаха да мислят, което в тази държава е все пак постижение. Защото даже в нея ... ⇨ |