Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Как се крадат коли в България
Петър Топалов

“България е родината на най-големите крадци на коли в Европа.” Това предупреждение е от полицейските справочници и от интернет-страниците на повечето западни държави. Автобандитизмът у нас, заедно с търговията на наркотици и фалшифицирането на валута, е най-печелившата престъпност.

Преди години българската автомафия се учеше на бизнеса предимно в Германия. Те поставиха и началото на оформилия се след 1990 г. престъпен свят у нас. В Германия “разгадаваха” тайните на алармите, на фалшифицирането на документите, на борбата с опитната и прекрасно оборудвана германска полиция. Там установиха и контакти с престъпния автоинтернационал от Полша, Чехия, Русия, Украйна, Турция, Албания, Македония...

Повечето от тях стигнаха до затворите в Западна Европа или подгонени от полицията се върнаха в България. Тя стана тяхното Елдорадо. По улиците фучаха карани от дебеловрати кретенчета BMW-та, Mercedes-и, Audi-та.

Помагаше им и полицията, която участваше директно в автомафията и корумпираната администрация.

Кражбата на коли в България стана най-бързо развиващият се престъпен бизнес. В него участват няколко групи професионални криминалисти. Специализират се предимно в луксозните коли, но не се свенят и от по-простите. По-скъпите и търсените са препращани към Близкия Изток и Русия.

От хилядите откраднати коли полицията намира само малък процент.

Колите се крадат заради три основни цели:

- за да бъдат продадени /у нас или в чужбина/;

- за да бъдат демонтирани и продадени на части;

- за да бъде изнудван собственикът им за откуп.

Понякога стара и износена кола е крадена, за да могат крадците да отвлекат друга, много по-скъпа, от същата марка.

Как крадат?

Методите са разнообразни.

Един от тях е отключване без разбиване на ключалките.

За друг се използва факта, че всички съвременни коли се отварят и запалват само с един ключ. Краде се една от ключалките, прави се ключ с който се отваря колата.

Електронният метод “на скенер” е запис и пресъздаване на сигнала за дистанционното отключване на централното затваряне.

Брутален и най-често използван начин е желязо, което се набива в ключалката и унищожава нейния механизъм. Има и шило, с което се пробива страничната врата, за да се стигне до затварящия механизъм или с парче ламарина, която се плъзга отвън на прозореца.

Най-примитивният начин е счупването на страничното стъкло, за да се открадне радиото или оставени в колата вещи.

След като отключи колата крадецът трябва да преодолее и бариерите в нея - автоаларми, имобилайзер, бастун върху кормилото или педалите, блокада на скоростната кутия. Специалистите се справят с тях бързо, тъй като повечето работят в сервизи или са завършили механотехникуми. Познават системите и техните слаби места. Лепенките на прозорците им помагат. В някои случаи крадците прибягват и към “пътна помощ” - направо вдигат с кола жертвата.

Светкавичната кражба се подготвя от професионална криминална група. По принцип те си избират обекта много по-рано. Най-често изпълняват конкретна поръчка не само за марката и модела, но и за цената, седалките, версията на мотора. Крадците се опитват да стигнат до ключовете и да ги подправят. Добър случай може да е посещение в сервиз, където монтьорът подготвя кражбата. Има даже и случаи, че крадците разполагат с копия на ключовете на коли, които още не са продадени.

Битката между производителите на колите и крадците продължава. Това е цяла промишленост. Най-просто е механичното подсигуряване - бастуни, педали, блокади. Но те са неефективни. Реална защита дава само електрониката. Почти всички нови модели имат фабричен имобилайзър, т.е. схема, командвана с електронен ключ, който блокира основните системи на колата.

Най-съвременните аларми са технически чудеса. Те контролират затварянето на прозорците и вратите, и имат променлив код като всеки път отварят с нова комбинация. Все повече коли имат и вградени сензори, които реагират и на опитите за вдигане на колата с кран. Някои автомобили имат и оборудване за дистанционно спиране, когато насила са отнети от техните собственици.

На все по-добрите съоръжения срещу кражба престъпниците отговарят с все по-голяма бруталност и нахалство. Все по-често колите не се крадат, а отнемат на собствениците с оръжие или физическо насилие, заедно с ключовете и документите. Класически метод е използването на невниманието на шофьора, когато без да гаси двигателя излиза от колата, за да отвори гаража или да сложи нещо в багажника.

Крадците въведоха и метода със “спуканата гума”. Крадецът сигнализира на движещия се шофьор, че “нещо не е наред с колата”. Той спира и излиза, и в този момент крадецът я отвлича. Ако и това не дава резултат тогава се инсценира катастрофа или пък направо се блокира пътя.

Защита в такава ситуация е автоаларма с функция срещу отвличане. Когато крадецът се отдалечи тя дистанционно може да се пусне и да парализира колата.

Специалистите въведоха и новата система за сателитна защита. Това е оборудване за сателитна навигация - GPS, определяща местоположението на колата, и клетъчен телефон, с който тя постоянно е под контрол.

Кражбата на коли е истинска епидемия. Ако се направи реална проверка в България ще се окаже, че поне 40 на сто от тях са крадени. Бизнесът се върти бързо, защото крадените коли лесно се пускат в оборот. Най-простият начин е светкавичната продажба на крадената кола, докато собственикът или полицията не са се ориентирали. По-сложно е да се набият нови номера от коли “донори”, които се купуват на старо заради документите, някои части от шасито и техните номера.

Използва се и методът с “близнака”. Крадците подготвят документите на колата, използвайки за това данните на друга кола от същата марка, но стара и унищожена.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 53, October 1999
Внимание! Параноици управляват България!
От медицинска гледна точка нещата са ясни. Тези личности са клинични случаи.Но те не са изключение.Хитлер беше с един те...
    Пералня Кремъл
Епохата на Елцин приключва. На хиляди банкови сметки в чужбина се изнасят валутните резерви на Централната банка на Руск...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com