Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Пералня Кремъл
Банковата сметка СО-590.904ZA
Генадий Генадиев от Москва

Епохата на Елцин приключва. На хиляди банкови сметки в чужбина се изнасят валутните резерви на Централната банка на Руската федерация, помощите, кредитите на Международния валутен фонд и Световната банка.

Най-накрая американците и швейцарците решиха да разровят това смърдящо блато и аферата около Mabetex, в която е забъркана по-младата щерка на Елцин - Татяна Дяченко...

Всичко започна от неизвестната фирма Mabetex Engineering SA, която стана основен подизпълнител на огромните инвестиции на президентската администрация. Шеф на Mabetex е Бехчет Паколи, а фирмата е семеен бизнес. Петимата братя Паколи емигрираха от Косово в швейцарския Лугано, където регистрираха и фирмата.

Но цялата й дейност е в Русия. Благодарение на шефа на администрацията на Кремъл Павел Бородин, който е подчинен пряко на Елцин е сред акционерите на телевизията ОРТ, влиза в комисията по въпросите на икономическата престъпност на Съвета за сигурност и е сред притежателите на “Елмази”, Якутия.

Според официалната версия Mabetex е спечелила търговете за ремонта на Белия дом, за реставрирането на така наречения Корпус - 1 на историческия комплекс на Кремъл, за модернизирането на концертните и конгресни зали на Големия кремълски дворец.

Именно с Mabetex е свързана най-голямата афера на Елцин.

Руснаците чуха за първи път за нея на 18 март по време на изслушването в Думата на генералния прокурор Юрий Скуратов, който започна следствие срещу Mabetex заради даването на многомилионни подкупи на Елцин и неговото семейство, за да “спечелят” търга за споменатите ремонти. Елцин уволни Скуратов. Но той вече се беше обърнал към федералната прокурорка на Швейцария Карла дел Понте, която замина за Лугано, за да контролира проверката на офиса на Mabetex.

Ревизията даде скандални резултати. Веднага беше наложен арест на откритата в женевската банка UBS SA сметка СО-590.904ZA, чийто собственик беше Дмитрий Бойков и на която албанеца Паколи е изпратил миналата година поне един милион долара. Дел Понте поиска всички документи за дейността на Паколи след 1993 г. и се обърна към други швейцарски банки за информация за сметките на руснаците и на други от Източна Европа. В това число българи.

На 26 февруари във Франция беше съобщено, че Паколи е купил за семейството на Елцин две яхти, а руския вицепрезидент на Mabetex Виктор Столповски е регистрирал на свое име вила построена за Татяна Дяченко до Москва.

Споменатият Бойков се оказа швейцарския пълномощник на Павел Бородин, а Столповски е работил с Mabetex, но от 1994 г. си е направил собствена фирма.

Столповски започна като скромен бизнесмен и се запозна с Бородин в началото на 90-те години в Якутск. Там ремонтираше сградите на местната администрация докато Бородин беше кмет. След това Столповски направи ремонта на подпаления Бял дом в Москва само за три месеца. На търга би всички. Американците искаха три милиарда, а Столповски поиска само 300 милиона. Тайната? Получаваше евтини кредити от централната банка. Но значителна част от кредитите за реставрирането на Кремъл стигнаха до сметката на вицешефа на Аерофлот Евгений Ленски в Banka del Gottardo, в Лугано. Директор на Аерофлот е Валерий Окулов, мъж на Елена /по-старата щерка на Елцин/. А чуждестранните операции на “Аерофлот” се обслужват от фирмата на Борис Березовски.

И кръгът се затваря

Щерките Татяна Дяченко и Елена Окулова имат от няколко години кредитни карти на American Express, от които разходите се покриват то някаква тайнствена фирма с офис в Massagno, в кантона Ticino. Разходите не са малко. Само в Будапеща Татяна е похарчила 1 милион долара. Според достоверни източници тази фирма принадлежи на жената на единия от директорите на Mabetex Андрей Силецки.

Юрий Скуратов беше уволнен. Но швейцарските прокурори продължават проверката на сметките.

Руската прокуратура обаче препрати аферата на Федералната служба за сигурност, което означава, че следствието ще продължи дълго. В списъка са общо 33 фирми на руските олигарси-клептократи Березовски, Потанин, Алекперов, Смоленски, Могилевски.

Аферата с Mabеtex е класически пример за функционирането на мафията в Русия. Според Кремъл обаче това е груба провокация. Березовски твърди, че зад нея стои кмета на Москва Лужков, а според Черномирдин - комунистите.

Не е изключено зад аферата да е и ЦРУ, което има достъп достъп до най-тайните сметки по света чрез своите хакери. Целта на тази бърза и опростена комбинация може да не е толкова Елцин, колкото основният кандидат на демократите за следващите избори в САЩ Ал Гор. Той отговаряше за американско-руското сътрудничество и вероятно е включен в разглежданите схеми.

Междувременно Бородин нае добри адвокати в Женева и продължава да твърди, че няма никакви сметки в Швейцария. За резултатите от руското следствие е спокоен. Когато правеше ремонта на Кремъл негов заместник по сътрудничеството с чужбина беше ... Владимир Путин, след това шеф на КГБ, а сега премиер.

Но в Швейцария ровенето продължава.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 53, October 1999
Как се крадат коли в България
“България е родината на най-големите крадци на коли в Европа.” Това предупреждение е от полицейските справочници и от ин...
    Шах и мат на царя
Последните сондажи сочат, че ако днес се проведат президентски избори лидерът на комунистите Генадий Зюганов ще ги спече...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com