Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Каспийският покер
Иран срещу Баку-Джейхан

Нефтеният каспийски покер навлиза в нова фаза. Това е енергийната битка не само за каспийските ресурси. Тя е най-голямото геополитическо сражение на започващия ХХI век между САЩ и Русия.

САЩ успяха да наложат изграждането на нефтопровода от Баку до турското пристанище на Средиземно море Джейхан. Целта им е да елиминират енергийния потенциал на Русия чрез алтернативно трасе. Битка се води и за трасето между Красноводск (Туркменистан) и Баку. Ако то бъде пуснато, Баку-Джейхан ще получи и туркменски нефт, който ще постави в шах руския “Газпром”.

Провокацията на САЩ спрямо Русия е очевадна и от икономическа гледна точка, тъй като трасетата от Красноводск до Баку и от Баку до Джейхан са неикономични и най-скъпи.

На този фон трябва да се разглежда и включването на Иран в каспийския покер. Алтернативата на Баку-Джейхан е транзитен тръбопровод от Туркменистан и Иран до Персийския залив.

На тази цел служи и направеното от министъра на нефта на Иран предложение към централноазиатските суапови партньори - Туркменистан и Казахстан, за по-ниски цени на нефта с 30 на сто. Това прави Иран много по-привлекателен транзит за каспийския нефт, отколкото Баку-Джейхан. Това ще принуди и американски корпорации да инвестират в енергийната инфраструктура на Иран.

Иранското 30-процентно намаление влезе в сила от 1 януари 2000. В рамките на сегашната суапова програма Иран внася нефт за своите северни райони от Туркменистан и Казахстан по 24 долара за метричен тон. От другата страна Иран изнася същите количества от своите южни нефтени полета в полза на Туркменистан и Казахстан.

След намалението, цената ще стане 17 долара за метричен тон, като не е изключено в близко бъдеще Иран да намали цената до 12 долара. Такава суапова нефтена програма рязко подобри и “цената” на износния път на Туркменистан и Казахстан през Иран.

Това е най-сериозното предизвикателство срещу налаганото от САЩ трасе Баку-Джейхан или Баку-Супса, откъдето през Черно море да минава към балкански нефтопровод.

Даже нефтеният консорциум счита Баку-Джейхан за много скъп. Въпреки това на 19 ноември 1999 г. в Истанбул САЩ, Турция и Азербайджан подписаха договора за изграждането на Баку-Джейхан. Няколко седмици по-късно Иран предприе акция, за да докаже, че е много по-изгодна алтернатива за нефтопровод от Каспийско море към Персийския залив. Освен това трасето Баку-Джейхан трябва да мине през кюрдските райони в Турция и през Азербайджан и Грузия, които имат райони със сепаратистични движения.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 56, Jan-Feb 2000
Пътят към Кавказ
Грозни е град-призрак. След предишната война от 1996 г. властите изчистиха само руините на президентския дворец, защитав...
    Челниците на капиталистическия труд
Половината от актуалните 12 страни от Общността на независимите държави (ОНД) са управлявани от бившите първи секретари ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com