Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Руско-германският съюз според Бисмарк

За Бисмарк най-важно беше осъществяването на стратегическия съюз на Германия с Австрия и Русия. Поддържайки добри отношения с тези две държави Германия може да преодолее опасността от изолация на континента и да се противопостави на опасността от “коалицията Кауниц” между Австрия, Франция и Русия. Когато през 1879 г. Бисмарк сключи насочения срещу Русия договор в Австрия той според него, не беше отказ от политиката на съюз с Русия. Напротив. Именно на съюза с Русия, а не с преживяващата упадък Австрия, Бисмарк отдели основното място в своята външнополитическа доктрина. Ако той подписа с Австрия антируско съглашение това беше причинено преди всичко от агресивната панславянска външна политика на Русия, която, според Бисмарк, не отговаряше на нейните истински интереси и имаше временен, а не дългосрочен характер. Бисмарк неведнъж подчертаваше, че между Русия и Прусия-Германия няма никакви силни противоречия, които да станат причина за разрив и война.

Бисмарк разглеждаше руската експанзия на юг като славянофилски мит. Само ако поддържа дружествени отношения с Австрия и Русия, Германия може да си осигури стратегическа безопасност и да се предпази от враждебна коалиция на великите държави от Изтока и Запада. От друга страна Бисмарк признаваше, че съществуват обективни противоречия между Австрия и Русия по “балканския въпрос”. Бисмарк предлагаше изгоден и за трите държави път за неговото решаване. Той се свеждаше до отказа на Русия да провежда войнствена панславянска политика и преориентиране на нейната геополитическа активност от югозападното /Балканите/ към южното /черноморските проливи - Константинопол/ направление. Според Бисмарк за Русия няма да има благоприятни последици нито стълкновението с Германия, нито с Австрия. Напротив. В случай на политическо или физическо завземане на Константинопол Русия, според Бисмарк, печели важна стратегическа точка без съществени жертви. Такова развитие на нещата носи преки изгоди и за Германия, тъй като Русия ще изостри отношенията си със средиземноморските държави и охотно ще отиде на компромис.

Според Бисмарк Русия трябва да се обърне към реално постижимата и изгодна за всички цел - да обезпечи Черно море. Тогава южното крайбрежие на Русия ще бъде още по-добре защитено от балтийското. Именно в този случай, подчертава Бисмарк, може да се разчита и на постигането на немските германските национални интереси. “Нашите интереси, много повече от интересите на другите държави са съвместими със стремежите на руското могъщество на юг... което ще ни донесе полза”.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 60, May-Jun 2000
Хипопотамът срещу Левиатан /2/
/Продължение от предишния брой/Страхът от германо-руско-японското континентално сътрудничество може да се открие и в САЩ...
    Путин - програмата на силната ръка
Ако се върнете към броевете от септември на “Строго секретно” ще видите, че предвидихме еволюцията на нещата в Русия с п...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com