'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Развигор Business Club
Мая Волна
За 9 месеца от Балкан е останал само спомен. Това твърдят цифри, факти и служители от превозвача. От 60 самолета, днес машините се броят на пръстите на едната ръка, като от руските ТУ-154 са останали едва 5.
Три боинга, взети на лизинг, бяха върнати, и в страната с много шум и интервюта пристигнаха други два, съпроводени от списък с 98 дефекта за отстраняване.
От представителствата на Балкан /в 30 държави на стойност 20 млн. долара/ много се продадоха, други се ипотекираха в еврейски банки, а трети ги чака подобна съдба.
Стюардесите бяха освободени. Успоредно с това се провеждат курсове за нови стюардеси, като при подбора се изисквал или търсел еврейски произход, което е чист расизъм и ционизъм.
Пилотите /става дума за 120 души/ с изключително висока квалификация, на средна възраст 37 години, които карат руски машини, ще трябва да останат на улицата. Бързо отпаднаха линиите, които се обслужват от руски самолети, общо 50 дестинации. Без тях и в период, когато все още няма осигурени същия брой самолети Боинг и Еърбъс, обслужването на тези 50 дестинации бе известно време под въпрос. След това се премина към закриване на дестинации.
Кое е странното в цялата тази авиосага?
Странните и необясними неща са много, но ето най-фрапиращите:
- Приватизационният договор се криеше.
- В открития от журналисти екземпляр се четеше, че с приватизационната сделка със “Зееви груп” е нарушена Конституцията на България, тъй като на новия собственик е предоставено правото да се разпорежда с линиите, обект единствено и само на международни спогодби.
- Балкан не е вече национален превозвач, тъй като до името на авиокомпанията е изрисуван и поставен знакът на “Зееви”, т.е. “зееви превозвач”. Това не се променя и от последните шашми с прехвърляне на собствеността. Положението реално става даже по-лошо, тъй като “Зееви” ще търсят нови кредити, които да са гарантирани от България, която обраха.
От началото на месец май започва ежегодният чартър на туристи от Европа до Българското Черноморие. За чартъра са били предплатени още миналата година 6 млн. долара, които незабавно са били отправени извън страната.
- Сегашният собственик на Балкан не е в състояние да извърши чартъра за морето, тъй като му липсват руски машини и разполага за целта само с половината от необходимите.
- В приватизацията на “Златни пясъци” участва и германската “Некерман”, която вече е инвестирала в ремонти за курорта и ако й се сервира, че превозването на туристи няма да бъде извършено от Балкан ще стане скандал. “Некерман” ще уреди все пак превозът на туристи, но така цената на отдиха по Черноморието ще скочи.
- Заради неплатени кацания и летищни такси от миналогодишния /1999 г./ чартър от Балкан, “Зееви” са получили предупреждение, че ще забранят кацанията по летищата в държавата си.
- “Зееви” продават на поразия в Сиатъл СИТА-акции от Балкан, които при закупуването на Балкан са били на стойност 60 милиона долара. Досега са продадени акции за 17 млн, като парите са внесени във външни банки за сметка на “Зееви”, а за 25-процентната собственост на държавата в Балкан не са направени отчисления, а още по-малко пък е вземано съгласие.
- Дълговете на Балкан към “Нефтохим” не са погасени. Мълчи се обаче за нещо друго. Мълчи се за презареждането на самолетите на Балкан. Точно заради неуредените дългове на авиокомпанията нашите самолети не могат да кацат за презареждане с гориво на българските летища Пловдив, Варна, Бургас, а екипажите са принудени да пренасочват за допълнително презареждане с гориво машините, с пътници на борда, към Атина, Букурещ, Истанбул. Нещо, което води до допълнителни загуби за Балкан и до закъснения и неудобство за самите пътници.
- Изборът на купувач от Израел за Балкан бе фатален за връзките на България с арабския свят. До арабския свят Балкан летеше препълнен, имаше и листа с чакащи, карго-полетите бяха също добре и сигурно натоварени. Изборът Балкан да има за собственик евреи му щракна достъпа до редица арабски държави. 19 полета бяха закрити, като всички носеха милиони печалби всяка година.
До края на януари 2000 г. трябваше да заработят възстановени линиите до Ню Йорк и Йоханесбург, а сегашният изпълнителен директор Чакъров обещаваше Пекин и Сингапур. Вместо това Балкан вече не лети до Бейрут, Дамаск, Казабланка, Бахрейн, Иран, Триполи, Коломбо, Бангкок, Мадрид, Барселона, Тунис, Лагос, Акра, Йоханесбург, Алжир, Абу Даби.
- При закриване на представителството в Акра /Гана/ на 7 април бяха задържани две служителки на Балкан заради неплатени 18 000 долара дълг. На искане за незабавно заплащане на дълга, финансистът на Балкан Мар Хаим отказал с думите: “Ако започнем да плащаме всичко, къде ще му излезе краят?”
- Същото се повторило и в столицата на друга африканска държава. Там дългът на Балкан е няколкостотин хиляди долара.
- Противоконституционно, на “Зееви” беше дадено правото да се разпорежда с дестинациите на Балкан и то с тези, по които не лети. Така се стигна до скандалното положение другата държавна “Хемус еър” да иска да ползва закрити линии на Балкан за полети, и от “Зееви” да отказват.
- В същото време фирмата консултант по приватизацията на Балкан, Speed Wing, е консултирала и гръцката “Олимпик”. Според реклами в българския и дубайския печат, трафикът от пътници по вече закрити линии на Балкан се ползва от “Олимпик”.
- Заради дългите дестинации, по които е летял Балкан, затоварването по европейските редовни линии е намаляло с 63 на сто, а оттук и логиката, че Балкан не може да бъде печеливш без дългите линии, защото вози главно транзитни пътници.
- България ще остане без националния си превозвач, тъй като този превозвач ще се превърне в незначителна регионална кампания.
Купувачът е поел сериозни ангажименти, заяви наскоро един вицепремиер. Спести, че неизпълнението на тези ангажименти възлиза само и единствено на някакви си 6 млн долара. А става дума за задължения като: да управляват дружеството така, че то да запази правата си на носител на националния флаг и оператор на български летища, авиокомпания Балкан да продължи да обслужва международните въздушни линии, които са предоставени на Република България по силата на двустранни международни спогодби.
Договорът за продажба на Балкан бе одобрен от Надзорния съвет на АП, а след това и от Министерския съвет. На практика срещу 150 000 щатски долара израелската фирма “Зееви груп” стана собственик на СИ-акции за 50 милиона долара, на имоти в чужбина, също за милиони долари, на хотели в страната, както и на извоювани и утвърдени с годините престижни графици slot time, което е свързано с часовете /графика/ за кацане на големите летища в света, в удобно време. Това са извоювани позиции, които струват скъпо, те са притежание на самите авиокомпании.
Няма никакви гаранции, че авиокомпания Балкан, поради тежкото икономическо състояние няма да изчезне от икономическата карта на България, въпреки че беше най-големият превозвач в Източна Европа след “Аерофлот”. Ще изчисли ли някой загубите за държавата - сегашни и бъдещи. И ще се изпишат ли най-сетне имената на “специалистите”, които като в пир по време на чума, дадоха своя принос в разграбването на България.
...Issue 60, May-Jun 2000 |
Кризата вече е тук България навлиза с пълна пара в нова, още по-голяма криза, отколкото през 1996-1997 г. Всички признаци са налице, но пра... ⇨ |
Ах, тези задници Подходихме към проблема нетрадиционно и решихме да направим анкета сред народните представители на тема за какво мислят ... ⇨ |