Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Геополитически анализ на "Строго секретно"
Китай пред идеологическа революция

Няколко процеса, развиващи се в Китай предвещават важни промени в неговата вътрешна политика и идеологическа доктрина.

В края на април националната статистическа служба съобщи за нарастваща пропаст между заплатите на директорите в държавните предприятия и обикновените работници, стигаща в някои случаи до пропорцията 200:1. Че директорите печелят повече не е изненада. По-важен е контекстът, в който се появиха тези съобщения. Това стана на фона на широко разгърнатата напоследък кампания за борба с корупцията и нарастващите противоречия в държавната и партийна върхушка относно ефективността и насоките на икономическите реформи. Пекин сигнализира, че те са подкопали идеите на комунистическата партия, създавайки нова класова система, заплашваща основите на нацията. В ръководството отдавна се води борба срещу икономическото отваряне. От няколко години Пекин има все по-внимателен подход към експериментирането със своята социалистическа пазарна икономика, държейки постоянно под око трагичния опит на Русия, нейния политически и икономически колапс заради “икономическото и идеологическото преустрояване”.

На най-високо равнище в Пекин сега считат, че и срещу Китай действа същата опасност. Либерализирането на централното планиране и контрол, неефективните закони, пряката връзка с чуждестранния бизнес откриха огромни възможности за корупция.

Последваха масови фалити и трудови конфликти заради неизплатени заплати, пенсии или злоупотреби.

Поради това Пекин започва атака срещу корупцията с цел да запази контрола. Разкриването на огромните разлики в заплатите е само стъпка в по-голямата кампания с цел да се положат основите под нова идеологическа кампания. Президентът Цзян Цзъ Мин в речта си през януари предупреди срещу “големия стратегически заговор на водените от САЩ западни държави да западнизират и разцепят Китай чрез използването на политическо, идеологическо и всякакво друго влияние”.

Цзян добави, че пазарните реформи са опасност за “погубване на партията и държавата, че ние няма да следваме буржоазния модел на Запада, защото хаосът в Китай ще бъде неизбежен”.

Със сигурност новите мерки са превантивни на фона на нарастващите вътрешни проблеми. Икономическото отваряне, започнато от Дън Сяо Пин, според сегашните ръководители се провали, причинявайки социално и политическо напрежение. Ето защо Цзян ще се опита да приложи традиционния метод на китайското ръководство - нова идеологическа кампания.

Вероятно още през есента Цзян Цзъ Мин да призове “масите” да подкрепят центъра да очисти “буржоазното влияние на западната идеология” като неприложимо към националните традиции и характеристики на Китай.

Битка се води и около изграждането на стената на Трите ждрела, която е един от най-големите строежи в историята на човечеството. Висока над 200 метра, тя ще прегради реката Янгцзе и ще бъде най-голямото хидроелектрическо съоръжение в света. След влизане в експлоатация ще осигурява 11 на сто от електричеството на Китай.

Строежът в началото се оценяваше на 11 милиарда долара, но според последните преценки ще надмине 23 милиарда.

Стената е в центъра на идеологическия дебат за насоките на китайската икономика не само заради своя мащаб. При нея се сблъскват две концепции. От едната страна е примерът Чжу, а от друга Ли Пън, председател на Народния конгрес, който всъщност е истинският идеологически спонсор на проекта.

От успеха или провала на това строителство ще зависи не само съдбата на китайската енергетика, но и на правителството и парламента.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 61, June 2000
Демографията - бомба със закъснител
Ако смъртността и раждаемостта в Русия се запазят на сегашните равнища, през 2050 г. нейното население ще бъде само 116 ...
    Пекин купи “Киев”
Русия най-вероятно е продала на Китай своя самолетоносач “Киев”. Информацията се появи през май. Ако корабът смени собст...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com