Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Путин: "Ние не дискутираме, ни сме..."
Военен анализ на “Строго секретно”

“Американската идея за изграждането на национална антиракетна система не е нищо друго освен предложение да се подпали къщата, за да се изпържат яйца”. С това сравнение Путин коментира намеренията на американците, които “ще нарушат досегашното военно равновесие и ще навъртят нова спирала във въоръженията”.

И последваха други думи на Путин, които са същността: “Русия не дискутира за своя статут на суперсила. Русия е такава сила”.

В зависимост от своя махмурлук Борис Елцин или заплашваше своя “приятел Бил” с ядрен апокалипсис или му съобщаваше, че “ще демонтира изведнъж на всички руски ракети всички ядрени глави.”

През септември 1999 г., когато Путин беше още само премиер, два стратегически бомбардировача Ту-95 упражняваха в околностите на Аляска най-добрите позиции за изстрелване на ядрените ракети Х-55 с обсег от 3000 километра.

Най-новият бомбардировач Ту-160 с широчина на крилете 55,7 метра, маса 275 тона, скорост 2 Маха, може да вози 12 ракети Х-55. тяхната ударна сила надминава мощта на една стратегическа атомна подводница.

През декември Путин наблюдаваше старта на междуконтиненталната ракета Топол - М от космодрума в Плисецк. Тя падна в Камчатка. Вече като президент путин изстреля от Камчатка ракета от подводница /НАТО я води като SS-27/, в чиято глава има 22 хирошими.

Руските военни твърдят, че тя не може да бъде унищожена от американските ракети, които Вашингтон има намерение да инсталира на Аляска в рамките на националната им антиракетна система. Според Пентагона, шпионски спътник трябва да засече стартът на ракетата и да я следи докато тя се изнесе на геостационарна орбита. Тогава изчислените от компютъра координати на вражеската ракета ще бъдат съобщени на американската антиракета. И тя да бъде изстреляна и ще я унищожи още в космоса.

Този номер обаче не минава на SS-27. Когато забележи, че е следена тя променя орбитата си. Освен това, вместо една глава, на ракетата могат да бъдат монтирани десетина по-малки, които заблуждават противника.

Въпреки това Путин има основания да се страхува от американския план да бъдат разположени на Аляска /купена от Русия през 1867 г. за 7,2 милиона долара/ 100 платформи за изстрелване на ракети, които са свързани със сателитите и радарите на САЩ, Англия и Гренландия. Защото тази система може да действа както срещу Северна Корея /което е оправданието/ така и срещу ракетите на Русия и на Китай. Ако в началото се окаже неефективна тя ще бъде “модернизирана и разширявана”. Американците, за разлика от руснаците, имат за това пари. Именно тази финансова диспропорция е в основата на руския страх.

През 1989 г. между СССР и САЩ имаше пълен финансов паритет. Военните разходи на СССР отговаряха напълно на парите, които САЩ инвестираха в своята отбрана - по 304 милиарда долара годишно.

През 1995 г. Русия даваше за своята отбрана само 40 милиарда долара, а САЩ - 275 милиарда. През 1999 г. Москва едвам намери за армията си 5 милиарда, докато САЩ продължиха да помпат 279 милиарда.

Преди визитата на Клинтън в Москва Путин му предложи изграждането на обща антиракетна система. Кремъл има важен коз в ръката си. Това е съветско-американският договор за ограничаване на антиракетните системи от 1972 г. Ако той бъде нарушен Москва заплашва, че ще денонсира не само него, но и всичко подписано досега със САЩ в тази жизнено важна област.

Клинтън обаче си прави оглушки. Новата антиракетна система ще струва на САЩ само 12 годишни военни бюджета на Русия. А откъде Русия ще вземе пари за нова надпревара с американците?

Клинтън предложи на Путин друг бизнес: не е изключено да се съгласим в следващите преговори СТАРТ-3 да ограничим броя на ядрените бойни глави до 1 500 на всяка страна, ако се съгласите ние да си изградим антиракетната система на Аляска. /Дотогава американците говореха за ограничаване до 2000 - 2500 ракети./

Това за Русия е сериозен проблем. Защото в рамките на СТАРТ-2 до края на 2007 г. тя трябва да ограничи ядрените си глави /които сега са над 7000/ на 3000. Но експертите се двоумят дали дотогава тя ще има 500 или 1000 глави, тъй като другите вече са морално и физически остарели и трябва да се унищожат.

Американците нямат подобни проблеми. Последните 10 години за Русия бяха ад, а за американците - най-големият икономически бум в тяхната история. Целта на Русия е да запази минимален ядрен арсенал, който да запази стратегическия паритет. Путин е длъжен да направи това. Той няма друг изход.

Ако в резултат на новите планове на Вашингтон Москва се почувства още по-застрашена, тя ще направи всичко възможно да навакса изоставането спрямо САЩ.

Това може да стане само по един начин. Русия ще трябва да конфискува богатствата на бандитите-олигарси, да прехвърли икономиката си пак на военни релси /в СССР 80 на сто от икономиката работеше за отбраната в рамките на най-големия военно-промишлен комплекс в света/, да въведе обединяваща идеология, която вече е налице и се нарича национализъм.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 63, August 2000
Русия: Вълчият вой на олигарсите
В началото на годината написахме, че с избора на Владимир Путин за президент Русия навлезе в нов етап. Шест месеца по-къ...
    Куклите на НТВ не са виновни
Ако руската телевизия НТВ изчезне от ефира това ще бъде заради далаверите на нейния собственик Гусински, а не заради пре...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com