Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Защо няма да извадят "Курск"

Тезата за причините за катастрофата на “Курск”, разработвана от “Строго секретно” се обогатява постоянно от нови източници.

Сред тях е и контраадмирал Юрий Сенатски, който прибавя своята оценка за влизането на руските и норвежки водолази в “Курск”. Според него подводницата няма да бъде извадена никога.

Сенатски е бил зам.-началник и главен инженер на спасителната служба на Военноморския флот и е провел над 50 акции по изваждането на потънали съдове.

“Ако ми бяха предложили да направя всичко, за да осуетя каквато и да било възможност за изваждането на “Курск”, щях да постъпя точно така, както постъпи сега ангажираната фирма “Рубин” заедно с норвежците. Но тъй като не мога да подозирам академик Спаски и вицепремиера Клебанов в преднамереност и зла умисъл, остава да направя единственият възможен извод - че те напълно съзнателно крият конците във водата. Защо?

Едва ли ще разберем някога.

Изваждането на потънали подводници има своята специфика. Способността да плават в надводно и подводно положение се осигурява от херметичността на двата корпуса - външния и вътрешния. Отсеците на вътрешния твърд корпус, където е екипажът, механизмите, оръжието и управлението трябва винаги да са сухи и водонепроницаеми. Отсеците на лекия външен корпус, където са цистерните на главния баласт, точно обратното, трябва да имат способността да се пълнят с извънбордна вода и бързо да се изсушават от въздух с високо налягане.

Аварийното събитие, довело до потопяването на “Курск”, е свързано с нахлуването на вода в твърдия корпус и на възможността да се продухат всички цистерни, заради тяхното пълно или частично разрушение. Оттук следва и изводът, че основната задача на проверяващите възможностите за издигането на “Курск” трябваше да бъде съхраняването, а след това възстановяването на загубената херметичност.

На този фон решението за прорязване на отвори-прозорци във външния и вътрешен корпус на “Курск” е повторно убийство. През тях нахлу морската флора и фауна. Дънните течения пълнят с пясък и тиня свободните обеми на подводницата, увеличавайки и без това огромната маса на кораба, която трябва да бъде вдигната от дъното.

В името на какво беше това бързане? Отново политически причини с неизвестно естество?

Какво трябваше да се направи? Следният метод можеше да бъде най-успешен. Над мястото на катастрофата се закотвя максимално голям танкер с водоизместимост от порядъка на 80 000 тона. Неговите танкове се свързват с подводницата. Предварително трябваше да се продухат всички оцелели на “Курск” цистерни на главния баласт. След това танкерът трябваше да изсмуче от подводницата всичката вода. “Курск” щеше да се отдели от дъното, преодолявайки ефекта на прилепване към дъното. Това щеше да даде възможност под корпуса да се вмъкнат допълнителни понтони и да бъде отбуксирана до плитки води, където да могат да работят леководолазите. По-нататък можеше да бъде изтеглена и самата подводница.

Това трябваше да се направи. Но беше избран вариант, който стопроцентно беше обречен на провал. Защо?

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 67, Dec. 2000
Суперкавитационнити торпедо "Шквал"
В каталога на августовските учения на “Курск” беше и операцията НТ-4, която, според руската военна терминология, означав...
    Хитлер е бил... Ротшилд
Официалната история е само параван за онова, което се е случило наистина. Когато той се повдигне виждаме, че официалната...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com